دهکده جهانی ---------------------- GLOBAL VILLAGE
با ویکی بلاگ به روز باشید Keep up to date with the wikiblog
نويسندگان
http://www.uplooder.net/

کاوشگرهای دو قلوی Ebb و Flow ناسا با برخورد عمدی به سطح ماه، به مأموریت تحقیقاتی خود برای تهیه نقشه جاذبه قمر زمین پایان دادند.

  این دو کاوشگر روز دوشنبه 17 دسامبر (27 آذر) در ساعت 22:28 دقیقه به وقت گرینویچ،‌ همزمان با پایان یافتن مأموریت تهیه نقشه جاذبه ماه و اتمام سوخت به کوهی در قطب شمال ماه برخورد کردند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢۸ ] [ ٤:٤۱ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان دانشگاه روچستر از ویژگی‌های کوانتومی فوتونها برای ساخت یک سیگنال رادار غیرقابل انسداد استفاده کرده‌اند که می‌تواند تمام هواپیماهای رادارگریز را بی‌استفاده کند.

  رادارهای رایج در برابر طیفی از فناوری‌ها مانند حذف پوسته برای ایجاد بازتابهای کاذب یا ترکیب فرکانس رادار با صدا آسیب‌پذیر هستند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢۸ ] [ ٤:۳۸ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

هم اکنون گوگل با سیستم عامل اندروید پادشاه تلفن های هوشمند و تبلت ها به شمار می رود و بعد از آن اپل با آی او اس قرار گرفته است. اما مایکروسافت با ویندوز فون 8 هنوز در این رقابت تازه نفس است و سهم بسیار کوچکی از بازار را در اختیار دارد.

این بازار کوچک و رشد سریع اندروید سبب می شود که افراد زیادی تصور کنند امید چندانی برای مایکروسافت باقی نمانده و این شرکت شانسی برای رشد سریع نخواهد داشت. اما برخی تحلیل گران نظر متفاوتی دارند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢۸ ] [ ٤:۳٦ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

یک گروه بین‌المللی از پژوهشگران رکورد تازه‌ای برای فاصله دورنورد (‏teleportation‏) ‏کوانتومی گزارش کرده‌اند. این پژوهشگران ادعای فاصله فضای- آزاد 143 کیلومتری دارند.

  ‏دورنورد کوانتومی، اطلاعات فیزیکی را بدون طی مسیر در فضای بین طرفین مخابراتی منتقل ‏می‌کند. دورنورد کوانتومی، کانال‌های اطلاعات کوانتومی و فیزیکی را برای انتقال حالت ‏پیچیده‌ای از ذرات کوانتومی ترکیب می‌کند. این روش مخابراتی اطلاعات کوانتومی را بدون ‏عبور مستقیم از فضای مابین طرفین مخابراتی منتقل می‌کند. در عمل چالش‌های مهمی در ‏دورنورد کوانتومی ایجاد تداخل می‌کنند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢۸ ] [ ٤:۳۳ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پسری در پارچه فروشی کار می کرد. نامزد پسر به در دکان پارچه فروش آمد و وقتی چشمش به پارچه ها و دستمال های قشنگی که در دکان بود افتاد. از پسر خواست یکی از دستمال ها را به او بدهد. پسرک به هر زبانی که خواست نامزدش را از این کار منصرف کند نتوانست. سرانجام دو تا از دستمال ها را به او داد. بعد از رفتن دختر، پسر به خود آمد و گفت: این چه کاری بود که کردم؟ حالا چه خاکی به سرم کنم؟ اگر بگویم نسیه دادم، می گوید چرا؟ اگر بگویم فروخته ام، پولش را می خواهد. خلاصه آن پسر بی عقل نقشه ای کشید که دکان را آتش بزند تا صاحب دکان از ماجرای دستمال بویی نبرد. دکان را به آتش کشید. چند لحظه ای نگذشت که آتش به حجره ها و دکان های دیگر هم سرایت کرد و تمام قیصریه طعمه ی آتش شد.

[ ۱۳٩۱/٩/٢۸ ] [ ۸:۳۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

در سرزمین چین‌، پادشاهی بسیار مهربان زندگی می کرد. روزی بیمار شد و گوش هایش بر اثر آن بیماری، کر شد. پادشاه وزیران خود را صدا زد و گفت:« اتفاق بدی برای من افتاده است، شنوایی خود را از دست داده ام.» این را گفت و زار زار گریه کرد. وزیران برای دلداری دادن به او گفتند: « غصه نخورید، اگر شنوایی تان را از دست داده اید در عوض از خدا می خواهیم که طول عمر به شما بدهد. »

پادشاه گفت: « شما اشتباه می کنید. من به خاطر کر شدنم ناراحت نیستم. هر آدم عاقلی می داند که آخر و عاقبت این جسم همین است. ما دیر یا زود تمام حس ها و حتی بدن خود را از دست می دهیم. آدم عاقل اگر حسی را از دست داد، غصه نمی خورد. من به این دلیل گریه می کنم که اگر آدم مظلومی از من کمک بخواهد و شکایتی داشته باشد، صدای او را نمی توانم بشنوم تا کمکی بکنم. حالا بروید و به همه مردم سرزمین من بگویید هیچ کس نباید لباس سرخ بپوشد. فقط مظلومان و بیچارگان باید لباس سرخ بپوشند تا من با دیدن لباس آنها متوجه حال و روزشان شوم و به دادشان برسم. »

 

[ ۱۳٩۱/٩/٢۸ ] [ ٧:٥٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

تونل شتاب‌دهنده بزرگ‌ هاردن در سرن واقع است. آزمایشگاه بزرگ فیزیک که در ژنو مستقر است و طولی برابر با 27 کیلومتر دارد. این ابزار، ماشینی فوق‌العاده است که می‌تواند تا 14‌ تراالکترون ولت انرژی را آزاد نماید، و به دانشمندان و محققان اروپایی این فرصت بی‌نظیر را می‌دهد تا در زمینه‌ی تحقیقات فیزیکی گوی رقابت را از سایر دانشمندان جهان بربایند. اما پیش‌تر در اوایل دهه‌ی 1980 میلادی قرار بود تا نمونه‌ای غول‌پیکرتر از نمونه‌ی سرن در خاک ایالات متحده ساخته شود، پروژه‌ای که دزرترون (Desertron) نام داشت.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢۸ ] [ ٧:٥٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

برخلاف کسانی که فریب توهم پایان جهان در 21 دسامبر 2012 را خورده و خود را آماده مواجهه با این حادثه می‌کنند، زندگی مایاهای ساکن در جنوب مکزیک در آرامش کامل جریان دارد.

  کتاب ها و فیلم های مختلفی بر اساس پیش بینی تقویم باستانی مایاها مبنی بر پایان جهان در روزهای پایانی سال 2012 میلادی نوشته و ساخته شده‌اند که فرضیه‌های عجیبی را مطرح کرده‌اند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢۸ ] [ ٧:٥٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

 

یکی کنار دوستش نشسته بود، بادی بی اختیار از او جدا شد. چارپایه را به

این سو و آن سو کشید که صدا از این بود.  دوستش گفت: آوازش را نیکو

تدبیری فرمودی، تو را به خدا برای بویش چاره ای کن که سخت

ناخوش است!

[ ۱۳٩۱/٩/٢٧ ] [ ۸:٤٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

« مأمون » خلیفه عباسی، در حاضر جوابی معروف بود. روزی به دوستان خود گفت: « در تمام عمر فقط سه نفر حاضر جواب تر از من بودند و توانستند با پاسخ هایشان مرا شکست بدهند. » اولی، مادر مردی دانشمند و خداپرست بود. وقتی که آن مرد مُرد، مادرش گریه و زاری می کرد. به او گفتم: « درست است که پسرت را از دست داده ای، اما من به جای او پسر تو هستم. تو را از او هم بیشتر دوست دارم. » گفت:« پسری که جانشین اومردبزرگی مثل توباشد، باید برای مردنش گریه کرد. » دومی مردی سیاه پوست بود که در سرزمین مصر ادعای پیغمبری می کرد و می گفت « من حضرت موسی (ع) هستم. » به او گفتم: « حضرت موسی معجزه می کرد، تو هم می توانی معجزه کنی» او گفت: « موسی موقعی معجزه کرد که فرعون می گفت من خدای شما هستم. اگر می خواهی من هم معجزه کنم تو باید ادعا کنی که خدا هستی. » سومی پیرمردی بود. روزی در دادگاهی نشسته بودم. شکایتنامه ای به دستم دادند که اهل کوفه آن را نوشته بودند و از حاکم شهر خود شکایت کرده بودند. گفتم یک نفر را از انتخاب کنید تا حرف شما را بزند و جواب ما را گوش کند. آنها، آن پیرمرد را انتخاب کردند، اما گفتند گوش او سنگین است و نمی تواند خوب بشنود. گفتم عیبی ندارد، بلند تر می گویم. آن پیرمرد گفت: « ای امیرالمؤمنین! شما حاکم ظالمی را برای شهر ما فرستاده اید. او خیلی نامرد و بیرحم است. همه ما از دست او به بدبختی افتاده ایم. سال اول طلا و جواهرات زنان خود را فروختیم، سال بعد خانه هایمان را فروختیم، سال بعد هم زمین و باغ و لوازم زندگی را، عاقبت همه دارایی ما از بین رفت. اگر تو به داد ما نرسی، جز خدا به کسی نمی توانیم پناه ببریم. » من عصبانی شدم و گفتم: « دروغ می گویی! کسی که من برای فرمانروایی بر شما انتخاب کرده ام، مردی بسیار دانا و درستکار است. » آن مرد گفت: « ای امیرالمؤمنین! اگر واقعاً این طور است، بر شما واجب است که برکت وجود او را به همه مردم برسانید، نه اینکه فایده او فقط به مردم شهر کوفه برسد، دیگران هم باید از وجود او بهره مندشوند. » من از آن حرف به خنده افتادم و آن حاکم را از کار بر کنار کردم و حکومت کوفه را به مرد دیگری واگذار کردم. »

[ ۱۳٩۱/٩/٢٧ ] [ ۸:٢٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

اندروید یکی از پیشرفته ترین سیستم عامل های موبایل و تبلت است و دارای امکانات زیادی میباشد. اندروید دارای کد ها و ترفند هایی است که شما با استفاده از آن ها میتوانید از حداکثر امکانات این سیستم عامل استفاده کنید و به کاربران حرفه ای این سیستم عامل بپیوندید. اگر شما هم از دستگاه های اندرویدی استفاده میکنید حتما این مقاله را مشاهده کنید.

  • نگه داشتن دکمه Home برای دیدن برنامه های باز و انتخاب کردنشون.
  • در حالی که دستگاه خاموشه، روشن کردنش + نگه داشتن دکمهBack برای رفتن تو صفحه FastBoot
  • در حالی که دستگاه خاموشه، روشن کردنش + نگه داشتن دکمه Home برای رفتن به صفحه Boot2 جهت کارهای: نصب رام، بکآپ و رستور ناندرویید، Factory Reset

ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٧ ] [ ۸:۱٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان ژاپنی معتقدند که زمین احتمالا در آینده با وقوع زمین لرزه بسیار پر قدرت 10 ریشتری مواجه خواهد شد که خسارات شدیدی درپی دارد.

  «تورو ماتسوزاوا» محقق مرکز تحقیقات پیش بینی زلزله و فوران آتشفشانی دانشگاه توهوکو تأکید می کند: انرژی زمین لرزه احتمالی 10 ریشتری آینده، 30 برابر قوی تر از زلزله 9 ریشتری است که ماه مارس 2011 بخش هایی از شمال شرق ژاپن را لرزاند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٧ ] [ ۸:٠٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

گوگل در تلاش‌ است تا به سرویس‌های فعلی خود نظم بیشتری بخشد و یکپارچه سازی بین آنها را بیشتر کند، در همین راستا غول اینترنتی دنیا تصمیم گرفته تا برخی از سرویس‌های قدیمی را غیرفعال کند و سرویس‌های جدید مشابه را جایگزین آنها نماید. برخی از سرویس‌ها نیز بدون جایگزین برای همیشه از صحنه روزگار محو خواهند شد. از جمله سرویس‌های که بازنشسته شده‌اند، می‌توان به Google Sync, Google Calendar Sync ،Issue Tracker API و سرویس ارسال پیامک برای رویدادهای مختلف اشاره کرد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٧ ] [ ۸:٠٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

تنهاترین میکروب جهان که اولین بار در 3.3 کیلومتری زیر خاک‌های آفریقای جنوبی کشف شد، اکنون در کالیفرنیا مشاهده شده است.

  میکروب Candidatus Desulforudis audaxviator ابتدا در شکافهای پر از آب در معادن عمیق طلای آفریقای جنوبی کشف شده بود که در آنجا جدای از دیگر موجودات زنده زمینی زندگی می‌کرد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٧ ] [ ۸:٠۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

گرچه وجود انواع و اقسام ایرادات حاد امنیتی در مرورگر مایکروسافت موضوع تازه‌ای نیست، با این حال در تازه‌ترین حفره امنیتی که در مرورگر اینترنت اکسپلورر پیدا شده، هکرها می‌توانند به سادگی حرکات موشواره کاربران را رهگیری کرده و کلیه تحرکات آنها را تحت کنترل بگیرند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٧ ] [ ٧:٥٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

در پژوهش جدیدی که در مجله پزشکی بی‌ام‌جی منتشر شده، دارندگان مدالهای المپیک صرف نظر از کشور محل زندگی، مدال بدست آمده یا ورزش انجام شده، از عمر بیشتری برخوردارند.

  پژوهش دیگری که پیش از این انجام شده بود، به مقایسه ورزشکارانی که در فشارهای فیزیکی مختلف تمرین کرده‌اند، پرداخته و نشان داد که ورزشکاران در حوزه های ورزشی با فشار بالا یا متوسط نسبت به گروههای دیگر از هیچ مزیت بیشتری در طول عمر برخوردار نیستند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٧ ] [ ٧:٥٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

 

شخصی خواست از برادر خود بزغاله ای بخرد. برادر گفت: قیمت هر

بزغاله هفتصد دینار است، آن شخص گفت: بین من که برادرت هستم

با سایر مشتریان فرقی بگذار و به من ارزان تر بده! برادر گفت: برادری...

[ ۱۳٩۱/٩/٢٦ ] [ ۸:٥٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

« سلمان فارسی » یکی از یاران پیامبر (ص) بود. او اخلاق و رفتار خوبی داشت، همیشه لباسی ساده می پوشید، پیاده راه رفت و وسایل خانه و زندگی خودش را به تنهایی تهیه می کرد. سلمان، مدتی بر یکی از شهرهای سرزمین شام، حکومت کرد. در همان زمان ها، روزی در بازار مردی را دید که مقداری یونجه خریده بود. او یونجه ها را کنار راه گذاشته بود و دنبال کسی می گشت که در بردن آن بار به او کمک کند. سلمان به او نزدیک شد. آن مرد که سلمان را نشناخت، از او خواست تا بارهای او را ببرد. سلمان هم قبول کرد. آن مرد، بار یونجه را بر دوش او گذاشت. سلمان کوچک ترین اعتراضی نکرد، رفت و رفت تا اینکه مرد دیگری از راه رسید و گفت: « ای امیر! این بار را به کجا می بری؟ ‌‌‌‌‌» ناگهان صاحب بار فهمید که او سلمان فارسی است. خجالت کشید و به پای او افتاد و دستش را بوسید و گفت: « ای امیر! مرا ببخش من نمی دانستم که تو حاکم شهری، خواهش می کنم آن بار را از روی دوش مبارک خودت پایین بگذار. » سلمان عذرخواهی او را قبول کرد، اما گفت: « این بار را باید تا خانه تو برسانم. چون از اول قبول کرده ام و قول دادم و باید به قول خود وفا کنم. » بعد بار یونجه را به خانه آن مرد رسانید و گفت: « من به قول خود عمل کردم. تو هم قول بده که بار خودت را بر دوش دیگران نگذاری، مطمئن باش که اگر خودت بار خودت را ببری، چیزی از ارزش تو کم نخواهد شد. »

[ ۱۳٩۱/٩/٢٦ ] [ ۸:٤٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

قصه پایان دنیا در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ (اول دی ماه) طی یکی دو سال گذشته چنان قوت گرفته و دهان به دهان چرخیده که شاید تنها فرد بی خبر از آن، خواجه حافظ شیرازی باشد. افرادی که به تئوری «پیشگویی پایان دنیا توسط قوم مایا» معتقدند، می گویند که قرار است در ۲۱ دسامبر (کمتر از سه هفته دیگر) طی اتفاقات عظیمی دنیا به پایان برسد. اما به نظر می رسد NASA مخالف این ایده است و آن را رسما هم اعلام کرده.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٦ ] [ ۸:٤٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل در کشفی جالب هفت کهکشان را که کمی پس از تولد جهان در حدود 13.7 میلیارد سال قبل بوجود آمده‌اند، شناسایی کرده و آنها را «تصاویر کودکی جهان» نامیده‌اند.

  این کهکشانها دورترین و قدیمی‌ترین اجسام سماوی دیده‌شده تاکنون محسوب می‌شوند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٦ ] [ ۸:۳٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

ناسا یا سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا بزرگ‌ترین سازمانی است که در زمینه‌ی علوم هواوفضا فعالیت می‌کند و هزینه‌‌های بسیار زیادی برای امر تحقیق و توسعه اختصاص می‌دهد. شروع به کار این سازمان در سال 1958 برای جبران عقب‌افتادگی و رقابت با اتحاد جماهیر شوروی بود و حالا با صرف هزینه و وقت بسیار به نقاط خوبی رسیده است. در این مقاله به بررسی برنامه‌ی فضاپیماهای شخصی و تجاری و سرمایه‌ای که اخیراً به این بخش اختصاص داده شده می‌پردازیم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٦ ] [ ۸:۳٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

مدارگرد کاسینی ناسا موفق به شکار تصویری از سیستم رودخانه‌ای بر سطح قمر سیاره زحل شده است که رود نیل بر روی زمین را در ذهن تداعی می‌کند.

  تصویر راداری سیاه و سفید از «رود نیل» قمر تیتان توسط مدارگرد کاسینی در تاریخ 26 سپتامبر (پنجم مهر) تهیه شده و ناسا روز چهارشنبه 12 دسامبر (22 آذر) آن را منتشر کرده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٦ ] [ ۸:٢۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

در شهری دو برادر بودند که در کوچه های کم رفت و آمد روبروی هم می

ایستادند و هر وقت کسی به آن کوچه وارد می شد، با مشت به سرو

کله ی یکدیگر می زدند. چون آن شخص عابر می خواست آن ها را از یکدیگر

جدا کند، او را مورد دستبرد قرار می دادند، و چون خیلی از مردم دل رحم،

فریب جنگ زرگری یا جنگ بازاری آن دو برادر را خورده بودند، می گفتند:

برادران جنگ کنند، ابلهان باور کنند.

[ ۱۳٩۱/٩/٢٥ ] [ ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

در بغداد ، مردی دلال زندگی می کرد که یک شب قصه زندگی اش را برای ما تعریف کرد.

هر سال مرد بازرگانی از طرف خراسان به بغداد می آمد و جنس های زیادی برای فروش می آورد پس من دلال او بودم. جنس ها را برایش می فروختم و اگر جنس دیگری می خواست برای او تهیه می کردم و در مقابل این کارها، از او مزد می گرفتم. مزد من آن قدر زیاد بود که تا سال بعد زندگی ام به خوبی می گذشت.

یک سال اتفاقی افتاد و آن مرد بازرگان به بغداد نیامد. به همین دلیل کار و بار من خراب شد. وضعم روز به روز بدتر شد. مجبور شدم در دکانم را ببندم و از ترس طلبکارها در خانه پنهان شوم.

روزی که هوا بسیار گرم بود، به کنار دجله رفتم و خودم را به آب زدم. مدتی شنا کردم و بعد از آب بیرون آمدم، کمی روی سنگ ها و ماسه ها قدم زدم. آب از سر و کله ام می چکید سرم پایین بود. ناگهان دیدم روی سنگ ها کیسه ای افتاده است. آن را برداشتم و به خانه برگشتم. در کیسه را که باز کردم، چشمم به هزار سکه طلا افتاد. با خود گفتم : « حالا که من از بی پولی به بدبختی افتاده ام، این طلاها را برای خود بر می دارم و کار و کاسبی ام را رونق می دهم. هر وقت که صاحب آن پیدا شد، هزار سکه طلا به او می دهم. با این نیت، طلا ها را خرج کردم و مشغول کاسبی شدم. خدا هم به کار و کسب من برکت داد و بعد از مدتی پولم به ده هزار سکه طلا رسید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٥ ] [ ٩:۳٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

قله اورست از ارتفاع 370 کیلومتری بالای زمین و از منظر ایستگاه فضایی بین‌المللی چندان عظیم و دست نیافتنی به نظر نمی‌رسد.

  در بین قله‌ها و رشته کوه‌های معروف جهان که جزو اهداف اصلی کوهنوردان محسوب می شوند، قله اورست بیشتر مورد توجه فضانوردان ساکن در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS)‌ قرار می گیرد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٥ ] [ ٩:٢٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

قرار گرفتن سه عدد 12 در کنار هم بهانه‌ای شد تا ناسا تصویری زیبا را در ساعت 12 روز چهارشنبه 2012/12/12 میلادی (22 آذر) از زمین تهیه کند.

 این تصویر توسط ماهواره GOES-15‌ سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) تهیه شده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٥ ] [ ٩:٢٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

ناسا با استفاده از داده‌های ماهواره Suomi NPP، تصویری با قابلیت زوم کردن تهیه کرده که زیبایی‌های شب سیاره زمین را به تصویر می‌کشد.

 این تصویر نسخه بهبود یافته‌ای از تصویری است که سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) در تاریخ پنجم دسامبر (15 آذر) از شب زمین تهیه کرده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٥ ] [ ٩:۱۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

اپل لیستی از برترین‌ شاخه‌های مختلف را بصورت دسته بندی شده، منتشر کرده است. عناوین انتخاب شده که به نظر اپل برترین‌های سال هستند براساس محبوبیت آنها در آیتیونز گردآوری شده‌اند. اگر کاربر آیفون، آیپد یا آیپاد تاچ باشید با یک نگاه به این لیست به راحتی با بهترین اپلیکیشن‌ها یا کتاب و فیلم‌های سال آشنا خواهید شدو در صورت تمایل می‌توانید نسبت به خرید یا دانلود آنها اقدام کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٥ ] [ ٩:٠٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

کاوشگرهای دو قلوی Ebb و Flow ناسا، هفته آینده با اصابت عمدی به سطح ماه به مأموریت خود پایان می‌دهند.

  ناسا با صرف بودجه 496 میلیون دلاری و با هدف تهیه نقشه میدان گرانشی ماه با جزئیات بی‌سابقه، در سپتامبر 2011 میلادی کاوشگرهای دو قلویی در ابعاد یک ماشین لباسشویی را به فضا پرتاب کرد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٥ ] [ ٩:٠۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

شاید در دنیای مدرن امروزی تنها، افرادی که در غار زندگی می‌کنند از گوگل استفاده نکنند. موتورهای جستجو که در راس آنها گوگل قرار دارد، دسترسی به اطلاعات را بسیار آسان کرده‌اند و انسان به راحتی و تنها با فشار دادن چند دکمه می‌تواند پاسخ پرسش مورد نظر خود را بین میلیاردها مقاله و مطلب جستجو کند. گوگل همه ساله گزارش کاملی از عبارات بیشتر جستجو شده را به صورت دسته بندی شده براساس موضوعات و مناطق مختلف جهان منتشر می‌کند، خلاصه گزارش امسال را در ادامه مطلب مشاهده کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٥ ] [ ۸:٥٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

مدارگردهای دوقلوی ناسا موفق به تهیه دقیق‌ترین نقشه جاذبه ماه شدند.

  ماه و بسیاری از سیارات سنگی از جمله زمین در طول زمان شکل گیری خود در میلیاردها سال قبل، بارها توسط سیارک‌ها و ستاره‌های دنباله‌دار مورد اصابت قرار گرفته‌اند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٥ ] [ ۸:٤٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

ارسطو، دانشمند معروفی بود که همه دنیا، او را می شناختند. حکیمان و طبیبان مختلف، از هر گوشه ی دنیا می آمدند و از او چیزی یاد می گرفتند. در آن زمان طبیبی بود به نام سربات که در هند زندگی می کرد. او هم بسیار معروف بود. سربات در شهر خود طبابت می کرد و در کار خود بسیار ماهر بود. او می دانست که ارسطو استاد عمل جراحی است.

روزی سربات به طور ناشناس از هندوستان به یونان رفت. او ارسطو را پیدا کرد و مدتی به عنوان شاگرد در کنار او مشغول به کار شد. سربات از علم و دانش خود چیزی به ارسطو نمی گفت و همیشه وانمود می کرد که هیچ علمی ندارد. او می خواست به راحتی روش معالجه کردن و جراحی ارسطو را یاد بگیرد.

شبی، مردی خوابیده بود و هزارپایی از راه گوش او به مغز سرش رسیده بود. آن مرد، تا مدتی در عذاب بود و عاقبت پیش ارسطو آمد و درد خود را گفت. ارسطو گفت: « باید تو را عمل جراحی کنم، اما ممکن است جان خود را از دست بدهی؛ البته امکان هم دارد که زنده بمانی. اگر خودت اجازه بدهی و بزرگترهای تو، به این عمل جراحی رضایت بدهند، کار خود را با دقت انجام خواهم داد، شاید که از این بلا نجات پیدا کنی.»

با این قول و قرار، ارسطو بیمار را به خانه خود برد و دارویی به او داد. آن مرد دارو را خورد و بیهوش شد. ارسطو دست به کار شد. استخوان کاسه سر او را با چاقویی مخصوص باز کرد و به مغزش رسید و هزارپا را دید. هزارپا تمام پاهای خود را در مغز آن مرد فروبرده بود واز جای خود تکان نمی خورد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٢ ] [ ۸:۱٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

تاجر ثروتمندی قاطری داشت، که در اثر مواظبت زیاد غلامان، خیلی چاق شده بود و تاجر این قاطر را موقعی سوار می شد که به مسافرت های دور می رفت. روزی قاطر را پیش نعل بند بردند تا نعلش را تازه کنند. ولی حیوان نگذاشت که به پاهایش نعل بزند و چند نفر را هم لگد زد. تاجر که خیلی قاطرش را دوست می داشت قصه را برای دوستش گفت. دوستش گفت: هیچ ناراحتی ندارد. آن وقت دوست تاجر با همراهی او به طویله ای رفتند، که الاغی در آنجا بود که از فرط بارکشی خسته و پیر شده بود و از دم تا سم مجروح بود و از گرسنگی داشت می مرد. به دستور دوست تاجر، غلامها الاغ را به دکان نعل بندی بردند که قاطر در آنجا بود. دوست جهان دیده تاجر، پیش رفت و الاغ را به قاطر که از فیس و افاده می خواست پر در بیاورد نشان داد و گفت: به پدرت احترام بگذار مگه تو پدرت را نمی شناسی؟ قاطر از دیدن این چنین پدری(الاغ) و شناختن او خجالت کشیده بود، سرش را پایین انداخت و گذاشت نعلش کنند.

[ ۱۳٩۱/٩/٢٢ ] [ ٧:٥٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

به نظر می‌رسد که اگر محدودیت‌های مالی نبود، فناوری کنونی بشر آنقدر پیشرفته بود که می‌توانست انسان را به سطح مریخ بفرستد.

در شرایطی که دولت‌ها نمی‌توانند بودجه کلانی به برنامه‌های اکتشاف فضا اختصاص بدهند و حتی مأموریت‌های بی‌سرنشین هم با کمبود بودجه مواجه هستند، تنها امید رؤیاپردازان، شرکت‌های خصوصی هستند.

«اِلان ماسک»، میلیاردری که بنیاد SpaceX را بنا نهاده است، در خبر تازه‌ای اعلام کرده است که روی پروژه‌ای کار می‌کند که هدف آن فرستادن ۸۰ هزار نفر به مریخ برای تأسیس یک مهاجرنشین فرازمینی است، هزینه مسافرت هر نفر به مریخ در این برنامه ۵۰۰ هزار دلار خواهد بود.

مطابق این پروژه جاهطلبانه، نخست باید یک گروه پیشگان ده نفره با یک موشک با سوخت اکسیپژن مایع و متان به مریخ بروند و در مراحل بعدی باید یک تمدن خودکفا در مریخ تشکیل شود.

گفتنش شاید آسان باشد، اما در مقام عمل ایجاد تشکیلاتی که در محتاج مواد اولیه و غذایی ارسالی نباشد، بسیار دشوار است، چرا که برای این کار باید ماشین‌هایی به مریخ ارسال کرد که بتوانند با استفاده از نیتروژن و دی اکسید کرین جو مریخ و آب زیرسطحی این سیاره، مواد حاصل‌خیرکننده خاک، متان و اکسیژن بسازند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٢ ] [ ٧:٥٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

شاید یاهو با روزهای اوج خود در سال‌های پیش فاصله بسیاری داشته باشد، اما هنوز میلیون‌ها کاربر اینترنتی از سرویس ایمیل این شرکت برای مکاتبات خود استفاده می‌کنند و سرویس ایمیل یاهو همواره جزو محبوب‌ترین‌های دنیاست. حال این غول اینترنتی از نسخه جدید سرویس ایمیل خود پرده برداری کرده است که با رابط کاربری متفاوت و برای تمام پلفت‌فرم‌ها عرضه می‌شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٢ ] [ ٧:٤۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان با استفاده از فناوری نانو توانسته‌اند مواد مرطوب گزینشی را تولید کنند که برای نوشتن پیام‌های طولانی‌مدت با استفاده از آب قابل استفاده هستند.

  این محققان اخیرا با تیمی از دانش‌آموزان و استادان دبیرستان مریماک، مفهوم موسوم به «hydroglyphics» را بصورت یک نسخه نمایشی آموزشی درآورده‌اند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٢ ] [ ٧:۳۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

تیمی از دانشمندان نیوزلندی، اتریشی و انگلیسی موفق به ساخت کوچکترین اتاق واکنش جهان با حجم مخلوط با مقیاس فمولیتر شده‌اند.

  محققان با استفاده از این محفظه واکنش بسیار کوچک، قصد دارند واکنش‌های شیمیایی مقیاس نانوی پرسرعت را بررسی کنند که درون هر سلول رخ می‌دهد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢۱ ] [ ٥:٥٥ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

گوگل روز گذشته اعلام کرد که قصد دارد تا با یکپارچه سازی سرویس جیمیل خود با گوگل درایو امکان ارسال فایل ضمیمه شده از گوگل درایو را فراهم کند که با این امکان کاربران جیمیل می توانند تا ۱۰ گیگ فایل را ارسال کنند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢۱ ] [ ٥:٥۳ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

با تست اولیه ایمنی موتور موشک ابداعی محققان انگلیسی توسط آژانس فضایی اروپا، رؤیای سفر مافوق صوت محقق خواهد شد.

  رویای سفر به هر نقطه از جهان در کمتر از چهار ساعت بیشتر به ایده فیلم های علمی - تخیلی شباهت دارد، اما محققان شرکت Reaction Engines با تکمیل مراحل اولیه آزمایش سیستم موشکی جدید، گام مهمی در کاهش طول مدت سفرهایی هوایی برداشته اند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢۱ ] [ ٥:٥٠ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پردازنده‌های نسل سوم اینتل (Ivy-Bridge) که در کامپیوترهای مختلف امروزی از لپ تاپ تا مک و کامپیوترهای رومیزی استفاده می‌شوند، مجهز به فناوری Tri-Gate هستند. اینتل در نشست «بین‌المللی ابزارهای الکترون 2012» در مورد سیستم-روی-یک-چیپ های 22 نانومتری صحبت کرد که در ساخت آنها از فناوری ترانزیستورهای سه بعدی استفاده خواهد شد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢۱ ] [ ٥:٤٧ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان آمریکایی به تازگی موجودی عجیب و غریب را درون پیله‌ای 200 میلیون ساله در قطب جنوب کشف کردند.

  موجود عجیب گرفتار در این میکروفسیل باستانی، یک جانور با بدنی بطول 25 میکرون و هسته نعل اسبی شکل است که در اواخر دوره تریاس می‌زیسته است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢۱ ] [ ٥:٤۳ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

یکی از بزرگان «بخارا» برای حج به مکه رفته بود.او که توان مالی زیادی داشت،صد شتر را با خود همراه کرده بود؛تا اثاثیه و لوازمش را برایش حمل کنند.

چون نزدیک عرفات رسید، درویشی گرسنه و تشنه که کفشی به پا نداشت و لباس هایش پاره بود، آن مرد بزرگ را دید،دیگ حسادتش جوشیدن گرفت و گفت:ایا خیال می کنی، ثواب حج من و تو یکسان است؟

مرد ثروتمند پرسید:چرا این سؤال را بر زبان آوردی؟

درویش جواب داد:تو در آسودگی و ناز و نعمت، حج را به جای می آوری،ولی من، به سختی و فشار گرسنگی دچار هستم و جانم در خطر است.ایا پاداش این دو حج، یکی خواهد بود؟

مرد ثروتمند،بعد از شنیدن این حرف، اندکی ساکت ماند.سپس جواب داد:

ای برادر،اگر بدانم که پاداش من و تو یکسان خواهد بود،هیچ گاه به این بیابان قدم نخواهم گذاشت،بدان که پاداش من بسیار بیشتر از توست.

مرد فقیر وقتی این حرف را شنید،خیلی تعجب کرد.او پیش خودش فکر می کرد که مرد ثروتمند دچار غرور شده است.برای اینکه حرف دلش را نگه ندارد، سؤال کرد:ایا با دلیل این حرف را می زنی؟

مرد ثروتمند گفت:بله!؛چرا که من، فرمان خدا را اجرا می کنم و تو برخلاف دستور او عمل می کنی.خداوند به من امر نموده:«زمانی که توان مالی و بدنی داری و مشکلی بر سر راه رفتن تو به مکه وجود ندارد،حج به جای آور» اما به تو فرموده است:«خویشتن را به هلاکت نیندازید».(سوره بقره،ایه 191)

می بینی که تو برخلاف دستور خداوند عمل نموده ای! بنابراین،من مهمان خدا هستم و تو ، طفیلی می باشی.ایا حرمت مهمان و طفیلی، یکسان است؟

[ ۱۳٩۱/٩/٢۱ ] [ ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

 

احمقی خر خود را گم کرده بود با صدای بلند شکر می گفت. عابری به او گفت:

ای بیچاره خرت گم شده است ، دیگر چه جای شکر کردن است؟ جواب داد:

شما متوجه نیستید: پرسید: چرا؟ جواب داد: برای این که وقتی که خرم را

بردند، خودم روی آن سوار نبودم، وگرنه چهار روز بود که با هم با او گم

شده بودم!

[ ۱۳٩۱/٩/٢۱ ] [ ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

خبرگزاری معتبر وال استریت ژورنال آزمایشی را انجام داده که نشان می‌دهد از بین سایت‌های پربازدید دنیا کدامیک از آنها و در چه حدی اطلاعات شخصی کاربران خود را با کمپانی‌های دیگر به اشتراک می‌گذارند. در ادامه می‌توانید نتایج این آزمایش را مشاهده نمایید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢۱ ] [ ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

بسیاری از افراد برای تمیز کردن لنز دوربین، با استفاده از بازدم خود روی شیشه لنز بخار ایجاد می کنند و سپس آن را با دستمال تمیز می‌کنند. کمپانی نیکون می‌گوید که در بازدم ما اسیدهایی هست که به لنز دوربین صدمه می‌زند. در ادامه روش درست پاک کردن لنز دوربین را به شما آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢۱ ] [ ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان دانشگاه پورتوریکو از یک کاتالوگ جدید خبر دادند که قرار است تمام سیارات شناخته شده در کهکشان با احتمال برخورداری از حیات را که در حال حاضر هفت مورد بوده و انتظار می‌رود افزایش یابند، فهرست کند.

  این فهرست‌بندی آنلاین موسوم به «کاتالوگ سیارات فراخورشیدی قابل سکونت» این هفته اولین سالگرد خود را جشن می‌گیرد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢۱ ] [ ٩:٥٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

کافی است یک تلسکوپ تمام عیار را با دوربین 268 مگاپیکسلی ترکیب کنید و به سمت آسمان نشانه روید و سپس کمی محاسبات نجومی را نیز چاشنی آن کنید تا عکس خارق‌العاده‌ای از سحابی کارینا و شبیه آنچه در تصویر مشاهده می‌کنید خلق شود. این دقیقا همان توضیحی است که رئیس رصدخانه جنوب اروپا در شیلی مطرح کرده است، جزئیات بیشتر به همراه لینک دانلود تصویر با رزولشن بسیار بالا را در ادامه مطلب مشاهده کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢۱ ] [ ٩:٥۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پژوهش‌های جدید محققان دانمارکی نشان می‌دهد زوج‌های فاقد فرزند ممکن است به اندازه پدر و مادرها عمر نکنند.

  نتایج این پژوهش حاکی از آن است که داشتن فرزند ممکن است موجب افزایش طول عمر شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢۱ ] [ ٩:٥۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

درزمان هارون الرشید مردی بود که از هرفرصتی استفاده می کرد و برای مردم از ظلم وستم خلیفه سخن می گفت . مامورین حکومتی  او را به اتهام کفرگویی دستگیر کرده و نزد خلیفه بردند . هارون الرشید تا او را دید ، او را دشمن خدا و کافر نامید . مرد با تعجب گفت : « من چطور می توانم کافر باشم درحالی که تمام اعمال واجب خود را انجام می دهم . هارون الرشید با عصبانیت گفته او را قطع کرد وگفت : « دستور می دهم آنقدر تورابزنند تا مجبور شوی به کفرخود اقرار کنی  ».

    مرد با تعجب گفت : « این هم از عجایب روزگار است . تو ادعا می کنی خلیفه ای و جانشین پیامبر . پیامبر اسلام تلاش می کرد تا مردمان اقرار به مسلمانی کنند و تو می خواهی دستور بدهی مرا با چوب بزنند تا اقرار به کافری کنم ؟!!» . هارون از شنیدن این سخن متحیر شد و او را آزاد کرد .

 

[ ۱۳٩۱/٩/٢٠ ] [ ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

در یک کشف بزرگ که از کاربردهای مختلف از رنگ مو گرفته تا حسگرهای الکترونیکی برای ساخت موادی با ویژگی‌های ارتقا یافته برخوردار است، دانشمندان مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه توانستند برای اولین بار، نانوذرات طلا را درون موی انسان ترکیب کنند.

  این دستاورد می‌تواند به موهای سفید بطور دائمی یک رنگ قهوه‌ای را ارائه کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٠ ] [ ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پژوهش‌های جدید محققان دانمارکی نشان می‌دهد زوج‌های فاقد فرزند ممکن است به اندازه پدر و مادرها عمر نکنند.

  نتایج این پژوهش حاکی از آن است که داشتن فرزند ممکن است موجب افزایش طول عمر شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٠ ] [ ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

 

فردی که سبیل های پرپشت و تابیده داشت از کوچه می گذشت بچه ای را

دید که چاقویی از نوع چاقوهای معروف آن روز در دست داشت با خود فکر کرد

که چگونه چاقو را از بچه بگیرد، بادی بر سبیل خود انداخت و چشم ها

برافروخت و به صورت بچه خیره شد که بدین وسیله بچه بترسد و چاقو را

انداخته، فرار کند. بچه فورا به او گفت: نترس گوشت را نمی برم. مرد

سبیلش را در دهان گرفت و فرار را بر قرار ترجیح داد.

[ ۱۳٩۱/٩/٢٠ ] [ ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

در حال کسب تجربه از ویندوز ۸ هستید؟ به ما اجازه بدهید در این مسیر همراه شما باشیم. در ویندوز ۸ نیز امکان حذف سطل‌زبانه از روی دسکتاپ وجود دارد. انجام این کار هم از طریق gpedit.msc و هم دستورregedit امکان‌پذیر است. اگر به این کار علاقه‌مند هستید، لطفاً با این مقاله از ما همراه ما باشید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٠ ] [ ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

امروزه برخی از مردم از لنزهای چشم به جای عینک استفاده می‌کنند و ضعف دید چشم را با آنها مرتفع می‌کنند، برخی نیز از آنها برای تغییر رنگ چشم خود و موارد مرتبط با زیبایی بهره می‌برند. حال به نظر می‌رسد که دانشمندان به دنبال استفاده‌های دیگر از لنزها هستند و قصد دارند از طریق آنها پیغام ارسال کنند یا نقشه راه را به نمایش درآورند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٠ ] [ ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

تیمی از محققان دانشگاه غرب استرالیا در پژوهش جدید خود نشان داده‌اند که زنان می‌توانند تنها با نگاه کردن به چهره یک مرد ناشناس بفهمند آیا وی خیانت خواهد کرد یا خیر.

  این محققان حدود 200 عکس از مردان و زنان را به نمایش گذاشته و دریافتند که زنان می‌توانند دقیق‌تر از آنچه انتظار می‌رفت، خیانتکاران را تشخیص دهند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٠ ] [ ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان مختلف از جمله MIT در تلاش هستند تا ربات‌های تبدیل شدنی با قابلیت تغییر شکل و ظاهر طراحی کنند که قادر به انجام امور مختلف باشند. در همین راستا شرکت ژاپنی الاصل "Brave Robotics" خودروی کنترل از راه دوری را طراحی کرده که می تواند به یک ربات انسان نما تبدیل شود. این ربات انسان نما می تواند در جهات مختلف حرکت کند، با دوربین مجهز به Wi-Fi خود عکس بیاندازد و حتی با استفاده از بازوانش موشک‌های کوچک شلیک کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٠ ] [ ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

هر چقدر هم که کاربر، حرفه‌ای باشد، سرعت تایپ کردن با صفحه‌کلیدهای مجازی نسبت به صفحه‌‌کلیدهای فیزیکی پایین‌تر است. این مسأله آنقدر بدیهی است که توسعه‌دهندگان همواره در جستجوی ارائه راه‌کارهای جدید برای ارتقاء سرعت تایپ در ابزارهای لمسی هستند. یکی از این راه‌کارها توسط اپل و در iOS پیاده شده است. به کمک این روش می‌توانید با تعریف میانبرهای چند‌حرفی، عباراتی چند کلمه‌ای را تایپ کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با این ویژگی بیشتر آشنا شویم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٠ ] [ ٩:۱۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

معماران چینی قصد دارند با استفاده از سازه‌های پیش ساخته و مواد طبیعی موجود در بیابان، مجموعه هتل عظیمی را در منطقه بیابانی خارج از پایتخت احداث کنند.

  طرح های مختلفی برای حل معضل انفجار جمعیت و آلودگی هوا در برخی از کلانشهرهای چین در دست اجراست که پروژه احداث شهرهای جدید در بیابان شیانگ شوان ( (Xiangshawanنیز یکی از این برنامه ها محسوب می شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٠ ] [ ۸:۱٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

یکی از سیاستمداران به فرزندش که معاونت یکی از وزارتخانه ها را بر عهده گرفته بود از باب نصیحت گفت: فرزندم، مردمداری در این کشور بسیار مشکل است زیرا توقعات مردم حد و اندازه ندارد و با مقررات و قوانین وضع شده تطبیق نمی کند. مرد سیاسی و اجتماعی لازم است با مردم به صورت کجدار و مریز رفتار کند تا هم خلافی از تو سر نزند و هم کسی را نرنجانده باشد. به تو عزیزم نصیحت می کنم که در مقابل پاسخ هر درخواست با نهایت خوشرویی بگو: بله، بله. زیرا مردم از شنیدن جواب مثبت آن قدر خوششان می آید که هر اندازه وقت بگذرانی، تاخیر در انجام مقصود خویش را در مقابل آن بله می شمارند. فرزند مورد بحث در پست معاونت وزارتخانه مزبور نصیحت پدر را به کار بست و در نتیجه قسمت مهمی از مشکلات و توقعات روزمره را با گفتن کلمه بله مرتفع می کرد. از قاضا روزی پدر یعنی همان ناصح خیر خواه راجع به مطالب مهمی به فرزندش تلفن کرد و خواست کاری برایش انجام دهد. فرزند به صحبت های پدرش کاملا گوش داد و در پاسخ هر جمله با کمال ادب و تواضع گفت: بله، بله قربان! پدر هر قدر اصرار کرد تا جواب صریحی بشنود پسر کماکان جواب می داد: بله. کاملا متوجه شدم چه می فرمایید، بله، بله! بالاخره پدر از کوره درفت و در نهایت عصبانیت فریاد زد: پسر، این دستور العمل را من به تو یاد دادم. حالا با همه بله. با من هم بله؟

[ ۱۳٩۱/٩/۱٩ ] [ ۸:٢٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

سیستم چندمنظوره گوگل برای ارائه سرویس‌های خود در دستگاه‌های اندرویدی، از این سیستم‌عامل فراتر خواهد رفت. Google Now به زودی برای کروم نیز ارائه خواهد شد تا کاربران بتوانند از سیستم اطلاع‌رسانی و دسترسی سریع به سرویس‌های گوگل استفاده نمایند. برای جژئیات بیشتر همراه ما باشید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٩ ] [ ۸:٢٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

هم اکنون ۵۰۰ میلیون کاربر در سراسر جهان از سیستم عامل ویندوز ایکس پی استقاده می کنند. و از امروز ۵۰۰ روز تا پایان پشتیبانی رسمی اعلام شده برای این سیستم عامل باقی مانده است.

در نتیجه کاربران این سیستم عامل برای انتخاب یک سیستم عامل جدید فقط ۵۰۰ روز فرصت دارند و از آن تاریخ دیگر به روز رسانی های امنیتی و فنی برای آن منتشر نخواهد شد. این به این معنی است که پایان عمر ویندوز ایکس پی نزدیک است و این موضوع سبب یک موج جدید مهاجرت به سیستم عامل های جدید تر خواهد شد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٩ ] [ ۸:۱۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان کانادایی با آزمایش بر روی موش‌ها، روش جدید و موثری برای متوقف کردن خاطرات ناخوشایند یافته‌اند که می‌تواند به درمان‌های بهتر منجر شود.

 یادآوری خاطرات ناخوشایند بویژه برای افرادی که دچار اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)‌ هستند، با ترس و تجربیات احساسی خاصی همراه است؛ همچنین یادآوری تأثیر مصرف مواد مخدر در افرادی که به تازگی تحت درمان قرار گرفته اند نیز می تواند باعث بازگشت به سمت مواد مخدر شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٩ ] [ ۸:۱٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

در جای خود جابجا می‌شوید، می‌چرخید، متکای خود را از زیر سرتان برمی‌دارید و روی سر می‌گذارید، رو اندازتان را با پا تکان می‌دهید و با آن یک توپ فوتبال پارچه‌ای می‌سازید، از خروپف همسر عزیز دلتان متعجب می‌شوید و به تنگ می‌آیید که چطور او مانند کودکی معصوم به خواب رفته و از شما غافل شده؛ بدتر از همه اینکه ترفند گوسفندچرانی شبانه نیز هیچ کمکی به شما نمی‌کند و نمی‌توانید بخوابید! خب حق دارید، هیچ فاجعه‌ای بدتر از بدخوابی و بی‌خوابی نیست! اگر دوست دارید راه‌حل هوشمندانه‌ای برای این مشکل بیابید با ما همراه شوید!


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٩ ] [ ۸:٠٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ‌های شیلی و هاوایی موفق به شناسایی طبقه جدیدی از کهکشان ها موسوم به «کهکشان لوبیا سبز» شدند.

 کهکشان لوبیا سبز (green bean galaxy)‌ به دلیل ظاهر غیرمعمول و رنگ سبز درخشان به این نام نامگذاری شده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٩ ] [ ۸:٠٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

شاید شما نیز با ما هم عقیده باشید که هیچ چیزی برای سرعت بخشیدن به کار با ابزار‌ها و اپلیکیشن‌ها، بهتر از میانبرهای صفحه‌کلید نیست. وقتی هم ابزار مورد نظر مرورگر باشد، میانبرها تأثیر خود را بیش‌ از پیش نشان می‌دهند. اگر از کاربران گوگل‌کروم هستید برای آشنایی با میانبرهای صفحه‌کلید و راه های دسترسی سریع به قسمت‌های مختلف مرورگر با این مقاله از ما همراه باشید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٩ ] [ ٧:٥٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

ستاره‌شناسان موفق به شناسایی دورترین فوران پرتو ایکس یک سیاه‌چاله در فاصله 12.4 میلیارد سال نوری از زمین شده‌اند که می‌تواند به آنها در درک حیات سیاهچاله‌های عظیم پس از انفجار بزرگ کمک کند.

  این جریان عظیم از پرتو که تصور می‌شود دو برابر قطر کهکشان راه شیری ادامه داشته باشد، یک محصول جانبی از اختروش(کوازار) GB 1428است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٩ ] [ ٧:٥٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

 

 

فردی از حکیمی پرسید :

روی نگین انگشترم چه بنویسم که ،

وقتی شادم وهم وقتی که ناراحتم به آن بنگرم

حکیم گفت : بنویس میگذرد.
...

[ ۱۳٩۱/٩/۱۸ ] [ ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

شبی هنگام خواب، صاحب خانه متوجه دزدی شد که وارد خانه شده است.

صاحب خانه با زیرکی و به دروغ، به همسرش گفت مقداری پول در چاه داخل

حیاط پنهان کرده ام تا از دست دزدان در امان باشد، دزد که صدای صاحب خانه

را شنید فریب حرف صاحب خانه را خورد و خوشحال به داخل چاه رفت،

سپس صاحب خانه به زنش گفت خانم چون هوا خیلی گرم است امشب

رختخواب را در حیاط روی در چاه پهن کن، دزد که در پی یافتن پول به داخل

چاه رفته بود هنگامی که از یافتن پول نا امید شد خواست که از چاه بیرون

بیاید، اما دید که صاحب خانه روی در چاه خوابیده و به همسرش وعده خرید

طلا می دهد و می گوید برای تو چنین و چنان می کنم، دزد از داخل چاه بلند

فریاد زد، آهای زن صاحب خانه، من با طناب شوهرت به چاه رفتم، اما تو

مواظب باش با طناب او در چاه نروی. بدین ترتیب دزد به دام افتاد.

[ ۱۳٩۱/٩/۱۸ ] [ ۸:٤٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

شاید این پرسش به ذهن شما نیز خطور کرده باشد که چگونه می‌توان با‌ترفند‌های روانشناختی مناسب، دیگران را به انجام کارهایی که تمایلی به آنها ندارند‌ ترغیب کرد. در این مقاله کوشیده‌ایم راهکارهای ساده و سر راستی برای این منظور ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۸ ] [ ۸:۳٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

یک کمپانی هلندی به تازگی از طرح "شهر عمودی" خود رونمایی کرده است.

  "شهر عمودی" توصیف جدیدی برای آسمان‌خراشی فوق بلند نیست؛ بلکه این آسمان‌خراش‌ها مسکن را با خرده‌فروشی، دفاتر اداری و بسیاری واحدهای دیگر ترکیب می‌کنند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۸ ] [ ۸:٢٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

بالاخره سر و کله هارد دیسک های ۴ ترابایتی هم در بازار تشنه ابزارهای ذخیره سازی اطلاعات پیدا شد و اکنون وسترن دیجیتال مدل داخلی یا اینترنال این محصول خود را آماده فروش کرده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۸ ] [ ۸:٢٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

تیم سازنده هواپیمای خورشیدی که از قابلیت پرواز در شب برخوردار بوده، قصد دارد بدون استفاده از یک قطره سوخت دور دنیا را در 20 شبانه‌روز پرواز کنند.

  هواپیمای «Solar Impulse(پالس خورشیدی)» در حال حاضر رکورد طولانی‌ترین سفر جهان با یک هواپیمای سرنشین‌دار خورشیدی را در اختیار داشته که طی آن در ارتفاعات 9.1 کیلومتری آسمان سوئیس برای بیش از 26 ساعت پرواز کرده بود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۸ ] [ ۸:۱٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

بنیان گذار یک کمپانی جدید خصوصی امروز اعلام کرد که قصد دارد فروش بلیط سفر به ماه که از سال 2020 آغاز خواهد شد را شروع کند. نام این کمپانی «گلدن اسپایک» یا «میخ طلایی» است. این سفر به صورت رفت و برگشت دونفره خواهد بود و اولین قدم‌های بشر برای رسیدن به آرزوی دیرینه خود یعنی سفرهای تفریحی فضایی محسوب می‌شود. در ادامه با زومیت ما باشید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۸ ] [ ۸:۱٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان ناسا در نشست اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا اعلام کردند که کاوشگر کنجکاوی که به منظور بررسی امکان وجود مواد شیمیایی و محیطی برای حیات میکروبی به سیاره مریخ ارسال شده، در بررسی‌های خود موفق به شناسایی نشانه‌هایی از کربن شده است.

 به گفته این دانشمندان، البته هنوز این که این ماده که از پایه‌های حیات در زمین بوده، می‌تواند از نقش مشابهی در سیاره مریخ نیز برخوردار باشد، مشخص نیست.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۸ ] [ ۸:٠٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

گوگل طی سال‌های اخیر به آرامی ارائه سرویس‌های مجانی خود به کاربران شرکتی را کاهش داده است و در جدیدترین اقدام خود دسترسی مجانی شرکت‌ها به Google Apps را متوفق نموده است. گوگل اپس به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که به صورت تیمی برروی یک فایل یا پروژه کار کنند، تقویم و فایل‌ها را بین یکدیگر به اشتراک بگذارند، ایمیل‌های خود را مدیریت کنند و فایل‌های مورد نیاز را در فضای ابری ذخیره نمایند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۸ ] [ ۸:٠٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

یک محقق اهل نیوزیلند مدعی است معمای جزیره پر رمز و راز واقع در جنوب اقیانوس آرام را حل کرده است.

  این جزیره بر روی Google Earth و نقشه‌های جهان نشان داده شده با این حال شاون هیگینز از موزه اوکلند بر این باور است که چنین جزیره‌یی وجود خارجی ندارد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۸ ] [ ۸:٠۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

اگـر کاربــر ویندوز هستید حتـماً می‌دانید در مـواقعی بعد از اجرا اپلیکیشن ابتدا باید آن را به حالت تمام صفحه (Maximize) ببرید تا رابـط کاربری آن را بهــتر در دستـرس داشته باشید. در ویندوز می‌توان با انجام چند حرکت ســاده، اپلیــکیشن‌ها را وادار به اجرای همــیشگی در حـالت تمام صفــحه کــرد. اگر به این ویژگی علاقمـند هستــید با این مقــاله ازما همراه باشید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۸ ] [ ٧:٥٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

ناسا روز سه‌شنبه از برنامه طراحی و ساخت مریخ نورد جدید بر اساس الگوی مریخ نورد محبوب «کنجکاوی» خبر داد.

 محققان ناسا امیدوارند با بازیافت قطعات یدکی و استفاده از فناوری فرود مریخ نورد «کنجکاوی»، هزینه های ساخت مریخ نورد جدید را تا حد ممکن کاهش دهند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۸ ] [ ٧:٥۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

زنی مشغول درست کردن تخم مرغ برای صبحانه بود.

 ناگهان شوهرش سراسیمه وارد آشپزخانه شد و داد زد: مواظب باش، مواظب باش، یه کم بیشتر کره توش بریز….

 وای خدای من، خیلی زیاد درست کردی … حالا برش گردون … زود باش

 باید بیشتر کره بریزی … وای خدای من از کجا باید کره بیشتر بیاریم ؟؟

 دارن می‌سوزن مواظب باش، گفتم مواظب باش! هیچ وقت موقع غذا پختن به حرفهای من گوش نمی‌کنی … هیچ وقت!!

 برشون گردون! زود باش! دیوونه شدی؟؟؟؟ عقلتو از دست دادی؟؟؟ یادت رفته بهشون نمک بزنی … نمک بزن … نمک …

 زن به او زل زده و ناگهان گفت: خدای بزرگ چه اتفاقی برات افتاده؟! فکر می‌کنی من بلد نیستم یه تخم مرغ ساده درست کنم؟؟!!

 شوهر به آرامی گفت: فقط می‌خواستم بدونی وقتی دارم رانندگی می‌کنم، چه بلائی سر من میاری!!!

[ ۱۳٩۱/٩/۱٧ ] [ ۱:٤٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

نام کتاب: جهانی شدن

نویسنده: لستر تارو(استاد دانشگاه ام آی تی)

مترجم: مهندس عزیز کیاوند

بخت با شجاعان یار است

آن هایی که از جای خود می جنبند گاهی می بازند. آن هایی که نمی جنبند همیشه می بازند.

فرازهایی از کتاب: جهانی شدن علت نیست, معلول است. مشارکت در جهانی شدن یکی از راه هایی است که کشوری بتواند فناوری های جدید را به کار گیرد و ثروتمند شود. جهانی شدن چیزی نیست مگر جابه جایی فعالیتها به منظور کسب سود بیشتر. اگر این جا به جایی سود بیشتر عاید نمی کرد, کسی از جای خود نمی جنبید.با فن آوریهای جدید اطلاعات و ارتباطات, شرکتی که در پی افزایش هر چه بیشتر سود خود باشد باید محصولات خود را در جایی از جهان بسازد که ارزان تر تمام می شوند و در جایی بفروشد که سودی بیشتر به دست آورد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٥ ] [ ٩:٥٦ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

نام کتاب: تنها بی پروایان پایدارند

نویسنده: اندرو گرو(بنیانگذار و مدیرعامل شرکت اینتل)

مترجم: دکتر عبدالرضا رضایی نژاد

از نقطه های بحران که با هر سازمان و حرفه ای در چالش هستند, چگونه بهره برداری کنیم

 گوهر مدیریت و راهبری کسب و کار در سده بیست و یکم میلادی, رویکرد به دگرگونی ها و مهار آن هاست. برجسته ترین دگرگونی ای که نظام دویست و بیست ساله ((وظیفه گرایی)) بر پایه اندیشه های آدام اسمیت را زیر و رو کرده است, روی آوردن به ((فرایندگرایی)) در سایه پیدایش فن آوری های نوین اطلاعات, رقابت فشرده جهانی و آگاهی و حق انتخاب مشتریان می باشد.

بر این کتاب از همان آغاز انتشار, ستایش نامه های فراوانی نگاشته شده است؛ از آن جمله: پیتر دراکر اندیشمند نام دار و نویسنده مطرح ادبیات مدیریت گفته است؛ ((این اثر برجسته کتابی خطرناک می باشد که انسان را ناچار به اندیشیدن می نماید!)) و رید هانت رییس هیات مدیره کمسیون فدرال ارتباطات می گوید: ((این کتاب ازمفهومی بسیار مهم گفت و گو می کند. همه ما باید در زمینه نقطه های چرخش راهبردی (استراتژیک) بیاموزیم زیرا خواه نا خواه در زتدگی با آن ها رو به رو خواهیم شد.))

[ ۱۳٩۱/٩/۱٥ ] [ ۱٠:۳٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

شخصی تصمیم گرفت داخل حمام زنانه شود و مخفیانه آن ها را نگاه کند.

پیش خود گفت: اگر مرا ببینند مرا نزد حاکم می برند و حاکم دستور می دهد

که مرا با چوب بزنند یا حبس کنند و این هر دو قابل تحمل است. خیال خود

را به موقع اجرا گذارد. او را گرفتند و نزد حاکم بردند. حاکم گفت: سرش را

ببرید. مقصر گفت: این یکیش را نخوانده بودم. حاکم مقصودش را از این

سخن پرسید. مقصر چگونگی را بیان کرد. حاکم که از حرف او خنده اش

گرفته بود، از خونش گذشت و دستور داد که او را آزاد کنند.

[ ۱۳٩۱/٩/۱۳ ] [ ٩:٤٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

منجمان موفق به کشف کهکشانی شده‌اند که هسته فوق درخشان آن کوازاری است که 100 برابر کل کهکشان راه شیری انرژی می‌سوزاند.

  اگرچه بر اساس نظریات علمی چنین اخترنماهایی باید وجود داشته باشند، اما اخترنمای تازه کشف شده موسوم به SDSS J1106+1939 پرانرژی‌ترین شیء عالم لقب گرفته است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۳ ] [ ٩:٤۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پژوهشگران آمریکایی معتقدند که قتل و آدمکشی مانند بیماری‌های عفونی مسری بوده و می‌تواند بسرعت در یک منطقه گسترش پیدا کند.

  پژوهشگران از تکنیک‌های مشابه بررسی روند گسترش بیماری‌های مختلف برای رهگیری الگوی گسترش قتل در ایالت نیوجرسی از سال 1982 تا 2008 میلادی استفاده کرده‌اند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۳ ] [ ٩:۳٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانلودکننده‌های ویدئو از یوتیوب ابزار خوبی برای نمایش فیلم‌های یوتیوب در زمان‌هایی که آفلاین هستین هستند اما معمولا آنها تنها دانلودکننده هستند و امکانات زیادی به ما ارائه نمی‌دهند. اما Direct YouTube Downloader با آنها تفاوت دارد. این برنامه به شما امکان دانلود ویدئوهای دلخواه یا تمام فیلم‌های کانال‌های انتخاب شده را ارائه می‌دهد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۳ ] [ ٩:٠۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

ایده محققان هلندی در طراحی نخستین لیموزین زیردریایی جهان، سفر به اعماق اقیانوس را آسان و دلپذیرتر می‌کند.

  محققان شرکت U-Boat Worx آخرین نمونه زیردریایی لوکس C-Explorer5 را با هزینه دو میلیون 400 هزار دلاری طراحی کرده‌اند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۳ ] [ ۸:٥۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

این راهی که اپل رفته و باعث شده که در سال 2012 بزرگترین کمپانی در ایالات متحده باشد، بخاطر تاثیر و شگفتی محصولاتی بود که استیو جابز در شکل گیری آنها نقش اساسی ایفا کرده بود. ویژگی خاص جابز در توانایی او بوده که توسط خواست متعالی او برانگیخته می شد. هرکس که با او یا نزدیک او کار می کرد، می دانست که هیچگاه بخاطر کاری که می‌کند یا ارائه می‎دهد مورد استهزاء و تمسخر وی قرار نخواهد گرفت و هیچگاه با صدای بلند و با عصبانیت با او صحبت نخواهد کرد. او با تخیل و الهام گرفتن از چیزهایی که مردم در مورد نیازشان به آنها بی خبر بودند، به پیش می‌رفت و بعد با راهبری و راهنمایی خود او، کارکنانش آن محصول را می ساختند. برای این امور، بحث‌های مفصلی بوجود می آمد که تماماً با مستندات ذخیره می شدند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۳ ] [ ۸:۱٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

کاوشگر «کاسینی» برای نخستین بار موفق به ثبت تأثیر تغییرات فصول بر روی قمر «تیتان» شد.

  «تیتان» دومین قمر بزرگ در منظومه شمسی و تنها نمونه دارای اتمسفر مشابه زمین محسوب می شود. طول یک سال در این قمر 29.5 سال زمینی است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۳ ] [ ۸:٠٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

هواپیمای بدون سرنشین X47-B یکی از جدیدترین و پیشرفته‌ترین سیستم‌های بدون سرنشین نبرد هوایی در جهان به شمار می‌رود، که از سال 2011 اولین آزمایشات آن شروع شده است. پروژه‌ی X47-B در حال حاضر به نیروی دریایی امریکا منتقل شده و قرار است به عنوان هواپیمای بدون سرنشینی که از طریق حامل آن کنترل می‌شود، مورد استفاده قرار گیرد. روز سه‌شنبه اولین پرواز پرتابی آن انجام شده است، شما را به دیدن تصاویر  این پرواز آزمایشی در ادامه‌ی مطلب دعوت می‌کنیم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۳ ] [ ۸:٠٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

مسؤولان شرکت برق یکی از شهرهای شمال سوئد با توجه به فرارسیدن فصل زمستان و ساعت‌های طولانی تاریکی هوا، روش جدیدی برای تأمین روشنایی و مقابله با افسردگی ناشی از تاریکی هوا بکار گرفته اند.

 روش نور درمانی اغلب برای مقابله با اختلالات ناشی از تغییر فصول از جمله افسردگی ناشی از کاهش میزان تابش نور خورشید در زمستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۳ ] [ ٧:٥٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

مردی خواست به حمام برود از دکان نزدیک حمام حشیش خواست و بر کیفیت

آن تاکید کرد و گفت حشیشی به من بده که به اصطلاح گل کند و مرا از

خود بیخود سازد. چون حشیش را در حمام مصرف کرد با خود فکر کرد که

حشیش اثر نکرده است و آن را ناشی از بدی حشیش دانست. با عصبانیت

لخت و بی لنگ از حمام خارج شد تا به دم حشیش فروش رسید. در

حالی که مردم برای دیدن او جمع شده بودند، با اعتراض گفت: این

حشیش تو خوب نیست و گل نمی کند! دکان دار در حالی که بدن لخت

او اشاره کرد گفت: اگر این گل نکرده حشیش است، تا گل کرده اش

چه باشد!

[ ۱۳٩۱/٩/۱٢ ] [ ۸:۳٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

شاید برای ما ایرانیان اشتراک‌گذاری غیرقانونی محتوا و نقض قوانین کپی‌رایت پدیده‌ای غریب باشد، ولی در کشورهای توسعه یافته قوانین سفت و سختی برای برخورد با متخلفین در نظر گرفته شده و هر روز این سخت‌گیری‌ها شدیدتر می‌گردند. در همین راستا چندی پیش سنگین‌ترین حکم قضایی برای جرم‌های این چنینی صادر شد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٢ ] [ ۸:۳٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

یکی از آرزوهای کسانی که ساعات طولانی پای کامپیوتر کار می‌کنند، این است که یک محیط کاری زیبا برای خود دست و پا کنند. در اینترنت اگر جستجو کنید، می‌بینید که گیک‌ها و علاقه‌مندان زیادی برای خود ورک‌استیشن‌های زییایی درست کرده‌اند که در آن هر جزء هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ کارایی در نهایت دقت انتخاب شده است، از میز و شرایط آکوستیک اتاق گرفته، تا خود کامپیوتر دسکتاپ یا لپ‌تاپ.

معمولا داشتن چندین مانتیور عریض، از ضروریات چنین ورک‌استیشن‌هایی هست، بعضی‌ها حتی به نورپردازی اتاق هم توجه می‌کنند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٢ ] [ ۸:٢٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

مریخ‌نورد کنجکاوی همچنان در سیاره سرخ کنجکاوی می‌کند تا شاید مدرکی دال بر وجود حیات در سطح مریخ بیاید. اما به نظر می‌رسد که تا کنون هیچ مدرک قطعی از وجود حیات مریخی یافت نشده است. در ادامه جزئیات بیشتر این خبر را شرح خواهیم داد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٢ ] [ ۸:۱٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که دوست دارند زیر دوش حمام بزنند زیر آواز؟ اما خانواده و همسایه ها از زیبایی صدای تان در عذاب هستند! خب، به گمانم این سردوشی جذاب بتواند راه نجاتی برای شما و اطرافیان تان باشد. این نازل پخش آب توسط Kohler ساخته شده و دارای یک اسپیکر ضد آب جداشدنی است که توسط یک آهنربا، در وسط سردوشی و درون آن قرار می گیرد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٢ ] [ ۸:۱٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

گوگل یک بار دیگر، علاقه خود به کسب و کار آنلاین را نشان داد، این بار غول جستجوی اینترنتی دنیا، یک استارت‌آپ کانادایی به نام BufferBox را از آن خود کرده است. این شرکت که 2 سال از زمان شروع به کارش می‌گذرد در زمینه سرویس جعبه‌های پستی قفل شدنی فعالیت می‌کند، سرویس که به خریداران آنلاین این امکان را می‌دهد بجای تحویل کالا درب منزل یا محل کار، محصول خریداری شده را از اماکن عمومی مانند دانشگاه‌ها یا مراکز خاص دریافت کنند. جزئیات بیشتر را در ادامه مطلب بخوانید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٢ ] [ ۸:۱۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان دانشگاه فناوری چالمرز در سوئد اولین بازوی روباتیک کاشت کامل را با قابلیت کنترل ذهن ساخته‌اند که از اعصاب و بقایای ماهیچه‌های خود فرد برای تامین سطح کنترل ادراکی بیشتر از تصورات قبلی استفاده می‌کند.

  اجراهای اولیه این فناوری بر روی بیماران قرار است در زمستان سال جاری انجام شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٢ ] [ ۸:٠٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

مادیران اعلام کرد که به زودی و برای اولین بار کامپیوترهای بدون کیس ایسر را وارد بازار خواهد کرد. ALL IN ONE ها نسل جدیدی از کامپیوترها هستند که در فضایی به اندازه مانیتور رایانه‌های معمولی، سیستم کامپیوتری توانمند و کارآمدی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. این دستگاه‌ها ضمن کاهش مصرف برق، مجهز به امکاناتی نظیر صفحه نمایش لمسی، اسپیکر، وب‌کم، WLAN (شبکه بدون‌ سیم)، ورودی‌های مختلف HDMI,D-SUB,USB-3 ، هدفون و میکروفن بوده و قابل نصب بر روی دیوار نیز می‌باشند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٢ ] [ ٧:٥٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پژوهش جدید محققان دانشگاه واشنگتن نشان داده که ساکنان یک پایگاه در ماه در آینده می‌توانند از چاپگرهای سه بعدی برای ساخت ابزار و بخش‌های جایگزین بطور مستقیم از سنگ‌های ذوب شده این قمر استفاده کنند.

  این محققان نشان داده‌اند که چگونه می‌توان از سنگ‌پوش ماه به عنوان یک ماده خام برای چاپگرهای سه بعدی استفاده کرد که این امر می‌تواند به کارشناسان امکان چاپ تقریبا تمام اجسام جامد مورد نیاز در ماه را ارائه کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٢ ] [ ٧:٥٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دختر کم سن وسالی را عروس کردند. آرایشگر به آرایش او مشغول شد،

چون خواست زیر ابرویش را بگیرد، دختر دردش آمد و تکانی خورد و صدایی

از او درآمد و شرمنده شد. آرایشگر برای این که عروس را از شرمندگی

بیرون آورد، گفت: عیبی ندارد، این علامت این است که زودزایی و فرزندت

هم پسر خواهد بود. دختر گفت: اگر این طور است یکی دیگر هم حاضر

دارم. آرایشگر گفت: نه، حالا این را که زاییده ای بزرگ کن، زاییدن

بعدی پیشکشت.

[ ۱۳٩۱/٩/۱۱ ] [ ۸:٤٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

مریخ‌نورد «کنجکاوی» ناسا برای ارسال اطلاعات و داده‌های دریافتی از سطح مریخ از ماهواره‌ها استفاده می‌کند، اما داده‌ها و تصاویر اکتشاف اخیر در منطقه «راکنست» با کمک مدارگرد مریخ اروپا به زمین مخابره شده است.

  مدارگرد «مارس اکسپرس» آژانس فضایی اروپا (ESA)‌ در همکاری مشترک با «کنجکاوی»، تصاویر و داده‌های دریافتی از سایت جدید کاوش بر سطح سیاره سرخ را به زمین مخابره کرده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۱ ] [ ۸:٢۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دنیایی را تصور‌کنید که در آن هر سطحی از کف دست شما گرفته تا لباس یا میز کارتان تبدیل به یک رابط‌کاربری لمسی شده و به این‌ترتیب خواهید‌ توانست بدون بیرون آوردن گوشی هوشمند خود از جیبتان با آن ارتباط برقرار کرده و به راحتی فعالیت‌های مدّ نظرتان را انجام دهید. این چشم‌انداز یک فناوری نوین مشابه کینکت‌ است که OmniTouch نام دارد، با زومیت همراه شوید تا شما را از قابلیت‌های این فناوری آگاه کنیم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۱ ] [ ۸:۱٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

مایکروسافت شب گذشته رسما اعلام کرد که نسخه Pro تبلت سرفیس از ماه ژانویه با قیمت 899 دلار برای مدل 64 گیگابایت وارد بازار می‌شود. سرفیس پرو مجهز به پردازنده x86 اینتل است و همین عامل باعث کاهش طول عمر باتری آن می‌شود. مایکروسافت در پاسخ به پرسش کاربران در رابطه با طول عمر باتری سرفیس Pro، گفته است که «طول عمر باتری نسخه Pro تقریبا نصف نسخه RT است.»


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۱ ] [ ۸:٠۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

در حال حاضر دو مدل درباره چگونگی شکل‌گیری منظومه شمسی وجود دارد؛

نخستین و محبوب‌ترین تئوری، «به هم پیوستگی هسته» لقب گرفته که بخوبی با تشکیل سیارات زمین از قبیل عطارد سازگار است؛ اما در مورد شکل‌گیری سیارات غول‌پیکر پاسخگوی مناسبی نیست.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۱ ] [ ۸:٠٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

وب‌سایت ضد گوگل Scroogled توسط مایکروسافت راه‌اندازی شده است. وقتی در گوگل برای خرید کالایی به جستجو می‌پردازید، فروشگاه‌هایی که پول بیشتری به این کمپانی پرداخت می‌کنند در رتبه‌های بالاتر نتایج نمایش داده می‌شوند. Scroogled به این سیاست گوگل اعتراض دارد و استفاده از بینگ را به جای آن پیشنهاد می‌کند!


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۱ ] [ ٧:٥٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان سیاهچاله عظیمی با جرمی معادل 17 میلیارد ستاره در فاصله 220 میلیون سال نوری شناسایی کرده‌اند.

 کهکشان کوچک و مسطح NGC1277 میزبان یکی از عظیم‌ترین و پرجرم‌ترین سیاهچاله‌هایی است که تاکنون کشف شده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۱ ] [ ٧:٥۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پس از آنکه حضرت موسی به پیغمبری مبعوث گردید و مردم بنی اسرائیل را به قبول دین جدید دعوت کرد، مردم بنی اسرائیل هر روز به شکلی از او معجزه می خواستند. حضرت موسی هم هر آنچه می خواستند به قدرت خداوندی انجام می داد ولی هنوز مدت کوتاهی از اجابت خواسته  آنها نمی گذشت که معجزه دیگری از او می خواستند.

در میان قومبنی اسرائیل قتلی اتفاق افتاد و معلوم نبود که قاتل کیست. از حضرت موسی خواستند که قاتل را پیدا کند. حضرت موسی گفت: خدای تعالی می فرماید اگر گاوی را بکشید و دم گاو را بر جسد مقتول بزنید مقتول به زبان می آید و قاتل را معرفی می کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۸ ] [ ۱۱:۱۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

شاید شما هم مثل من دیروز که ۱۰ ترفند جیمیل برای حرفه‌ای‌ها را می‌خواندید، به این فکر می‌کردید که چگونه می‌توان محدودیت حجمی فایل‌های ضمیمه در جیمیل را از بین ببرید. خبر خوب اینکه گوگل دقایقی پیش سرویسی را معرفی کرد که با آن می‌توانید تا حجم ۱۰ گیگابایت از فایل‌های موجود در گوگل درایو را ضمیمه نامه‌های خود کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۸ ] [ ٩:٠٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

مریخ‌نورد جدید ناسا، سالگرد تولد خود را در حالی بر سطح سیاره سرخ جشن گرفت که به عنوان یکی از نامزدهای چهره سال 2012 میلادی هم انتخاب شده است.

  مریخ نورد «کنجکاوی» (Curiosity) در 26 نوامبر 2011 میلادی (پنجم آذر 90) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال فلوریدا توسط فضاپیمای MSL‌ به فضا پرتاب شد و پس از یک سفر 9 ماهه در تاریخ ششم آگوست 2012 (16 مرداد 91) در نزدیکی دهانه گیل مریخ فرود آمده و مأموریت دو ساله خود را آغاز کرد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۸ ] [ ٩:٠۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

هزینه‌ی پایین‌تر مکالمات بین‌المللی، مطابقت بیشتر با مشاغل، شارژ به صورت بی‌سیم و سایر امکانات جدیدی که این روزها در خبرها می‌خوانیم، مشخصات گوشی‌های هوشمند نسل بعدی را بیان می‌کنند. گوشی‌هایی که هوشمندانه‌تر از گوشی‌های امروزی عمل می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم مشخصات گوشی‌های نسل بعدی را پیش‌بینی و بررسی کنیم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۸ ] [ ۸:٥۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

هشتم آذر، ماه وارد نیم‌سایه زمین می‌شود و نوعی از خسوف رخ خواهد داد که با چشم غیرمسلح به‌ زحمت مشاهده‌پذیر است؛ با این حال، ساکنان آسیا، اروپا، استرالیا، افریقا (به‌ جز غرب آن) و امریکای شمالی (به‌ جز شرق آن) می‌توانند شاهد این خسوف باشند.

  شامگاه چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۱، وقتی ماه بدر طبق معمولِ سایر ماه‌های قمری سر از افق برآورد، به‌جای آن‌که با خروج از غبار، رنگش از قرمز به سفید تغییر کند چهره ماه تیره‌تر می‌شود و به خاکستری می‌گراید. این‌ همان رنگِ نیم‌سایهٔ زمین است که بر ماه افتاده است. اگر ناظر زمینی باشید، شاهد ماه‌گرفتگیِ نیم‌سایه‌ای خواهید بود. ولی اگر‌ همان هنگام بر روی ماه قرار داشته باشید، یک کسوف جزیی خواهید دید!


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۸ ] [ ۸:٤٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پلیس آلمان یک راننده که سراسر اتومبیل فورد استیشن خود را به یک اتاق کار متحرک تبدیل کرده بود دستگیر کرد. پلیس ایالتی Saarland روز جمعه اعلام کرد که این مرد راننده را در حالی که با سرعت ۱۳۰ کیلومتر در منطقه ای از اتوبان Saarbruecken که سرعت مجاز در آن ۱۰۰ کیلومنر در ساعت می باشد متوقف نموده است و پس از متوقف نمودن خودرو متوجه ظاهر داخلی عجیب آن گشته است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۸ ] [ ۸:۳٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

توکیو فلش به ساخت ساعت‎‌‌های مچی متفاوت و بعضا عجیب و غریب مشهور است، این کمپانی ژاپنی به تازگی ساعت‌های خاصی را به نام Kisai Polygon طراحی و تولید نموده که در آن مثلت‌ها عدد ساعت را نشان می‌دهند و تک رقم دقیقه نیز در وسط صفحه نشان داده می‌شود. جزئیات بیشتر را در ادامه مطلب بخوانید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۸ ] [ ۸:۳٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

مدارگرد مریخ آژانس فضایی اروپا در همکاری مشترک با مریخ نورد «کنجکاوی» ناسا، تصاویر جدیدی از سطح سیاره سرخ را به زمین مخابره کرد.

  مدارگرد «مارس اکسپرس» آژانس فضایی اروپا (ESA)‌ در دسامبر سال 2003 میلادی به فضا پرتاب شده و داده‌های دریافتی از سیاره سرخ را به زمین مخابره می‌کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۸ ] [ ۸:٢٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پیشرفت فناوری باعث شده تا سبک زندگی بشر ساده‌تر شده، زمان کمتری تلف شود و از همه مهم‌تر آگاهی عمومی جوامع افزایش یابد. گردش آزاد اطلاعات در نهایت منجر به آزادی‌های بیشتر اجتماعی شده است. اما تکنولوژی همیشه هم پرفایده نیست و بنا به استفاده‌ای که از آن می‌شود می‌تواند مفید یا مضر باشد. در عربستان سعودی با استفاده از یک فناوری ساده، سامانه‌ای به وجود آمده که به مردان این امکان را می‌دهد تا در صورتی که همسرشان قصد خروج از کشور را داشت از طریق پیام کوتاه از این موضوع مطلع گردند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۸ ] [ ۸:۱٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

مطالعات جدید از احتمال وجود حیات فرازمینی در سیاره‌های فراخورشیدی در مدار ستارگان سرد مانند کوتوله‌های سفید حکایت دارد.

  «رنه هلر» از محققان موسسه فیزیک نجومی لایبنیتس آلمان و از نویسندگان این تحقیق تأکید می‌کند: حتی اگر سیارات فراخورشیدی دارای آب به شکل مایع، در مناطق قابل سکونت کشف شوند، پیش از این وارد مرحله نابودی و مرگ شده‌اند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۸ ] [ ۸:۱٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

 

فقیری به در خانه ی مرد ثروتمندی رفت و از او تقاضای کمک کرد. مرد

ثروتمند گفت: نام پیغمبران را بگو من در مقابل هر، اسم که بگویی یک دینار

به تو خواهم داد. مرد آن چه از نام پیغمبران می دانست گفت و در پایان نام

فرعون را هم گفت. مرد ثروتمند از شنیدن نام فرعون خنده اش گرفت و

گفت: حواست کجاست فرعون که پیغمبر نبود. فقیر جواب داد: خدا پدرت را

بیامرزد او ادعای خدایی می کرد، تو به پیغمبری قبولش نداری؟

[ ۱۳٩۱/٩/٧ ] [ ٩:۳٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

یا نوامبر ۱۹۷۱ بود یا دسامبر، ریمون تامیلسون دقیقا خاطرش نمی‌آید کی بود. او در مقابل دو کامپیوتر PDP-10 نشسته بود- که هر کدام اندازه یک انسان جا می‌گرفت- که با علامتی ویژه تاریخ را تغییر داد. هر دو ماشین که هر کدام ۲۸۸ کیلوبایت فضای ذخیره‌سازی داشتند به آرپانت متصل بودند. آرپانت شبکه‌ای بود که اینترنت فعلی از آن به وجود آمد. آن روز لحظه‌ای تاریخی رقم خورد . برای اولین بار بود که یک کامپیوتر پیامی را از کامپیوتری دیگر دریافت می‌کرد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٧ ] [ ٩:۳٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان موسسه فناوری کالیفرنیا توانسته‌اند رکورد سرعت انتقال داده را بشکنند و به نرخ ۳۳۹ گیگابیت در ثانیه دست یابند. با این سرعت می‌توان ۴ میلیون فیلم سینمایی باکیفیت را تنها در یک روز انتقال داد! در ادامه با ما همراه باشید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٧ ] [ ٩:٢٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

ملکه انگلیس که گویا همیشه خود را با آخرین تکنولوژی های روز دنیا بروز نگه می دارد ، این بار با  Galaxy Note 10.1 علاقه خود را به دنیای تکنولوژی با این تبلت سامسونگ نشان داده است.تبلتی که در اختیار ملکه قرار گرفته است و عنوان “کپسول دیجیتالی زمان “را دارد، تمام کلیپ های دیجیتالی مختلفی که در سرتاسر جهان درباره سلطنت ملکه تهیه شده است را جمع کرده و نمایش می دهد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٧ ] [ ٩:۱۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

رزولوشن یا دقت یک ویدیو یا نمایشگر را با تعداد پیکسل‌های آن مشخص می‌کنند. تعداد فریم در ثانیه هم مسأله‌ی مهمی‌ است. هر چه تعداد پیکسل‌های عرض و ارتفاع ویدیو بیشتر باشد کیفیت بالاتری خواهیم داشت. در این میان دو عبارت آشنای 1080p و 1080i از جمله اصطلاحاتی هستند که به وفور به‌کار می‌روند و هنوز هم تفاوت بین آنها به درستی برای مردم مشخص نیست. هر دو مربوط به یک‌اندازه‌ی تصویر هستند اما تفاوت‌های مهمی‌ با یکدیگر دارند. در این مقاله تعریف دقیق این دو واژه را بررسی کرده و تفاوت‌ها و شباهت‌هایشان را مورد بحث قرار می‌دهیم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٧ ] [ ٩:٠۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

اگر شما در یکی از این شهرهای بزرگ، همین‌ها که به آنها می‌گویند کلانشهر، زندگی می‌کنید احتمالا اگر تابحال سری به کویر نزده باشید حسرت دیدن آسمانی پرستاره بر دلتان مانده و جز مشتی نور کمرنگ در آسمان شب چیزی با نگاه کردن به آسمان گیرتان نمی‌آید با این حال شاید دوای درد و چاره کار شما باز هم در اینترنت باشد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٧ ] [ ۸:٥٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

در سال 2004 میلادی، جیمیل تعریف تازه‌ای از سرویس ایمیل تحت وب را مطرح کرد، سرویس پست‌الکترونیکی مبتنی بر وبی که ظاهری ساده، سبک و دوست داشتنی داشت و با آن یک گیگا بایت فضای مجانی، جواب دندان شکنی به تمامی رقبا داده بود. حال، فضای این سرویس ایمیل، ده برابر شده و توانسته میلیون‌ها نفر از سراسر جهان را به سمت خود جلب نماید. حتی اگر هر روز هم از جیمیل استفاده می‌کنید، هنوز برخی از جوانب امر بر شما پوشیده است و بسیاری به ترفندهای استفاده از این سرویس پستی آشنایی کافی ندارند. به کمک این ده ترفند قادر خواهید بود تا به یک کاربر حرفه‌ای جیمیل بدل شوید؛ پس با ما همراه باشید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٧ ] [ ۸:٢٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

نسل جدید کلاس‌های درس با میزهای «چند لمسی شبکه‌ای هوشمند» و امکان مدیریت هماهنگ تدریس توسط معلم و ایجاد روند یادگیری موزون بین تمامی دانش‌آموزان در راه است.

  میز چند لمسی هوشمند و نرم‌افزار مورد نیاز توسط محققان دانشگاه دورهام طراحی شده و آنها طی پروژه‌ای سه ساله تحت عنوان SynergyNet با مشارکت بیش از 400 دانش‌آموز، اثربخشی این میزها را بر افزایش مهارت‌های دانش‌آموزان مورد بررسی قرار دادند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٧ ] [ ۸:۱۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

تایپ کردن با صفحه کلید کوچک تلفن‌های هوشمند خیلی دلچسب نیست، مخصوصا اگر قرار باشد جواب ایمیل یا متن طولانی را در تلفن خود تایپ کنید. برای حل این مشکل شرکت Brookstone یک کی‌برد مجازی فوق‌العاده کوچک را تولید کرده است که شبیه به ویدیو پروژکتور عمل نموده و تصویر یک کی‌برد مجازی را بر روی سطح مورد نظر کاربر نمایش می‌دهد و کاربر می‌تواند با فشار دادن کلیدهای مجازی، متن مورد نظر خود را تایپ کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٧ ] [ ۸:۱٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پژوهش‌های صورت گرفته توسط پژوهشگران استرالیایی نشان می‌دهد، نارضایتی و تنفر شغلی، محیط کاری نامناسب و رئیس بداخلاق می‌توانند به اندازه بیکار بودن، سلامت روان افراد را تهدید کنند.

 تحقیقات صورت گرفته توسط پژوهشگران دانشگاه ملی استرالیا حاکیست: نارضایتی شغلی و شرایط کاری نامناسب مانند بیکاری فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٧ ] [ ۸:٠٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

نام کتاب: راهنمای دانشمندان جوان ایرانی(راه چهارم)

نویسنده: دکتر فرخ سعیدی

چرا باید ما، که اولین و بزرگترین امپراطوری دنیا را بر پا کردیم. در همه رشته ها بزرگانی با شهرت آفاق داشتیم و هزار سال است که به زبان مادری ما هیچ تغییری نکرده است. خورد را اسیر قضا و قدر بدانیم؟ آیا نمی توانیم بار دیگر برخاسته آنچه استعداد و استحقاقش را داریم بگیریم؟ و بنا به گفته شمس تبریزی یکبار دیگر فلکها را چومندیلی به دست خویش درپیچیم...؟ به راهنمایانی خوب از میان خودمان نیازمندیم که ما را به سلامت از تنگنای تاریخی حساس و سخت امروزی بگذرانند. مردان و زنان ایرانی که با آشنایی کامل به گذشته میهنشان و علاقه و افر به آبادانی و پیشرفت آن درآینده ، برای توده مردم ما الگوهای خوبی باشند، چنین((جوانان دانشمند ایرانی)) باید بمانند کاتالیست هائی، دگرگونیهای بزرگ فکری و ذهنی در جامعه ما بر پا کنند. داوطلب چنین ماموریت خود ساخته شدن بس دشوار است. اما چه خدمتی برای هم میهنشان بزرگتر و چه هدفی و نیتی والاتر که سعدی فرمده: هر که منظوری ندارد عمر ضایع می گذارد اختیار اینست، دریاب، ای که داری اختیاری


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٦ ] [ ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

 

کودکی را هر چه ملا تنبیه می کرد که بگوید الف، نمی گفت. از کودک پرسیدند:

مگر گفتن الف این همه زحمت دارد که نمی گویی؟ گفت: الف گفتن کاری ندارد،

اما بعد از آن ب را باید بگویم و بعد پ را و ت را تا ی ... از همان ابتدا الف را نمی

گویم و جانم خلاص!

[ ۱۳٩۱/٩/٦ ] [ ٩:٥٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

ماهواره رصدگر زمین «ترا» ناسا از یک پدیده جوی دیدنی موسوم به «خیابان ابر» بر فراز خلیج «هادسون» کانادا تصویربرداری کرده است.

  پدیده جوی «خیابان ابر» (cloud street)‌ مجموعه‌ای از باند موازی طولانی ابرهای کومولوس است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٦ ] [ ۸:٤٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

اگر شما هم آرزو کردید یا علاقه مند بودید از گوشی آندرویدی خود به عنوان ماوس و کیبورد برای کامپیوتر خود استفاده نمایید  Ultimate Mouse Pro بهترین برنامه برای کنترل ماوس و کیبورد کامپیوتر از راه دور توسط وای فای یا بلوتوث با امتیاز 4.6 از مارکت و قیمت €1.99 د ر گوگل پلی ( مارکت گوگل ) است


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٦ ] [ ۸:٤٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

ستاره‌شناسان در یافته‌های جدید خود در مورد سیاره خواهر پلوتو دریافته‌اند که این سیاره جو ندارد.

  این اطلاعات جدید در مورد سیاره «ماکی‌ماکی» که در مجله نیچر منتشر شده، با سنجش نور از داده‌های چندین تلسکوپ بزرگ بدست آمده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٦ ] [ ۸:۳۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

سیر تکامل جوامع انسانی ارتباط تنگاتنگی با فناوری که خود در این سیر بوجود آمده، دارد. انسان ها از عصر حجر به عصر برنز حرکت کردند و پس از آن به ترتیب از اعصار آهن و صنعتی گذر کردند تا به «عصر سیلیکون» (زمانه ای که در آن زندگی می کنیم) برسند. ما تغییرات بزرگی در نوآوری های تکنولوژیک دیده ام، از لوله‌کشی داخلی ساختمان گرفته تا صنایع چاپ، از تلفن گرفته تا کامپیوترهای شخصی. با ارزیابی تاریخ جهان، درمی یابیم که فناوری های بسیاری وجود دارند که باید قدردان و سپاسگزار آنها بود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٦ ] [ ۸:۳۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

بر اساس اعلام ناسا، توفان گرد و غبار رهگیری شده توسط مدارگرد اکتشافی مریخ باعث ایجاد تغییرات جوی در سیاره سرخ شده است که توسط مریخ نوردهای مستقر بر سطح این سیاره قابل اندازه گیری هستند.

  برای نخستین بار پس از مأموریت ویکینگ (Viking) در دهه 1970 میلادی، محققان ناسا در حال بررسی توفان منطقه‌یی گرد و غبار از مدار مریخ و ایستگاه هواشناسی سطح سیاره سرخ هستند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٦ ] [ ۸:۱٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

حذف منوی استارت در ویندوز ۸ باعث شده تا برخی برنامه‌های جانبی برای بازگرداندن این منو تولید شود، ولی اگر علاقه‌ای به استفاده از این برنامه‌ها ندارید، باید به شما بگوییم که در خود ویندوز ۸ منویی شیه به منوی استارت وجود دارد. در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٦ ] [ ۸:٠۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

یک شرکت ساختمان‌سازی چینی اخیرا از برنامه‌های خود برای ساخت بلندترین آسمان‌خراش جهان طی سه ماه خبر داده است.

  ساختمان «Sky City» در شهر چانگشا در جنوب شرق چین یک سازه 220 طبقه با ارتفاع 838 متر خواهد بود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٦ ] [ ٧:٤۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان آژانس فضایی اروپا (ESA) با کمک داده‌های دریافتی از تلسکوپ فضایی پلانک موفق به نخستین تشخیص قطعی پل گاز داغ مرتبط کننده یک جفت خوشه کهکشانی شدند.

  تلسکوپ فضایی پلانک (Planck)‌ آژانس فضایی اروپا پیش از این موفق به تهیه تصویر از باستانی‌ترین نور کائنات موسوم به «پس زمینه کیهانی» (CMB)‌ شده بود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٦ ] [ ٧:٤٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

آورده‌اند که شیخ جنید بغدادی، به عزم سیر، از شهر بغداد بیرون رفت و مریدان از  عقب او.

شیخ احوال بهلول را پرسید. گفتند:  او مردی دیوانه است.

گفت: او را طلب کنید که مرا با او  کار است. پس تفحص کردند و او را در صحرایی یافتند. شیخ پیش او رفت و سلام کرد.

بهلول جواب سلام او را داد و پرسید:  چه کسی هستی؟

عرض کرد: منم شیخ جنید بغدادی.

فرمود: تویی شیخ بغداد که مردم را  ارشاد می‌کنی؟

عرض کرد: آری..

بهلول فرمود: طعام چگونه میخوری؟

عرض کرد: اول «بسم‌الله» می‌گویم و  از پیش خود می‌خورم و لقمه کوچک برمی‌دارم، به طرف راست دهان می‌گذارم و آهسته  می‌جوم و به دیگران نظر نمی‌کنم و در موقع خوردن از یاد حق غافل نمی‌شوم و هر  لقمه که می‌خورم «بسم‌الله» می‌گویم و در اول و آخر دست می‌شویم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٥ ] [ ٢:٠٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
پسر جوانی در کتابخانه از دختری پرسید: «مزاحمتان نمی شوم کنار دست شما بنشینم؟»
 
دختر جوان با صدای بلند گفت: «نمی خواهم یک شب را با شما بگذرانم»
 
تمام دانشجویان در کتابخانه به پسر که بسیار خجالت زده شده بود نگاه کردند. پس از چند دقیقه دختر به سمت
 
آن پسر رفت و در کنار میزش به او گفت: «من روانشناسی پژوهش می کنم و میدانم مرد ها به چه چیزی فکر
 
میکنند، گمان کنم شمارا خجالت زده کردم درست است؟»
 
پسر با صدای بسیار بلند گفت: «200 دلار برای یک شب!!؟ خیلی زیاد است!!!»
 
وتمام آنانی که در کتابخانه بودند به دختر نگاهی غیر عادی کردند، پسر به گوش دختر زمزمه کرد« من حقوق
 
میخوانم و میدانم چطور شخص را گناهکار جلوه بدهم»
[ ۱۳٩۱/٩/٥ ] [ ۱:٤۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
حکایت  میکنند که روزی مردی ثروتمند سبدی بزرگ را پر از گردو کرد، آن را پشت اسب گذاشت و  وارد بازار دهکده شد، سپس سبد را روی زمین گذاشت و به مردم گفت: این سبد گردو را هدیه میدهم به مردم این دهکده، فقط در صف بایستید  و هر کدام یک گردو بردارید. به اندازه تعداد اهالی، گردو در این سبد است و به همه  می‌رسد.
 
مرد  ثروتمند این را گفت و رفت. مردم دهکده پشت سر هم صف ایستادند و یکی‌یکی از داخل سبد  گردو برداشتند. پسربچه باهوشی هم در صف ایستاد. اما وقتی نوبتش رسید در کنار سبد  ایستاد و نوبتش را به نفر بعدی داد. به این ترتیب هر کسی یک گردو برمی‌داشت و پی  کار خود می‌رفت. مردی که خیلی احساس زرنگی می‌کرد با خود گفت: نوبت من که رسید دو  تا گردو برمی‌دارم و فرار می‌کنم. در نتیجه به این پسر باهوش چیزی  نمی‌رسد.
او  چنین کرد و دو گردو برداشت و در لابه‌لای جمعیت گم شد. سرانجام وقتی همه گردوهایشان  را گرفتند و رفتند، پسرک با لبخند سبد را از روی زمین برداشت و بر دوش خود گذاشت و  گفت: "من از همان اول گردو نمی‌خواستم این سبد ارزشی بسیار بیشتر از همه گردوها  دارد." این را گفت و با خوشحالی راهی منزل خود شد.
 

ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٥ ] [ ۱:۳۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
 
از سارقان و جانیان نترسید. خطرهای بیرونی، خطرهای ناچیزند. باید از خودمان بترسیم. غرض ورزی ها
 
سارقان واقعی و خباثت ها جانیان واقعی اند. خطرهای بزرگ در اندرون ما هستند. چرا باید از چیزهایی که سر
 
و کیف مان را تهدید می کنند، بترسیم؟ بگذارید به جایش به چیزهایی که وجدان مان را تهدید می کنند، بیندیشیم

ویکتور هوگو
[ ۱۳٩۱/٩/۳ ] [ ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
مرد ثروتمندی به کشیشی می گوید:
نمی دانم چرا مردم مرا خسیس می پندارند.
کشیش گفت:
بگذار حکایت کوتاهی از یک گاو و یک خوک برایت نقل کنم.

خوک روزی به گاو گفت: مردم از طبیعت آرام و چشمان حزن انگیز تو به نیکی سخن می گویند و تصور می کنند تو خیلی بخشنده هستی. زیرا هر روز برایشان شیر و سرشیر می دهی.

اما در مورد من چی؟ من همه چیز خودم را به آنها می دهم از گوشت ران گرفته تا سینه ام را. حتی از موی بدن من برس کفش و ماهوت پاک کن درست می کنند. با وجود این کسی از من خوشش نمی آید. علتش چیست؟

می دانی جواب گاو چه بود؟

جوابش این بود:
شاید علتش این باشد که
"هر چه من می دهم در زمان حیاتم می دهم"
[ ۱۳٩۱/٩/۳ ] [ ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

گزارش جدید سازمان دیده‌بان حقوق بشر از امکان ورود ربات‌های کاملا خودکار با قابلیت تصمیم‌گیری برای کشتارهای انسانی در 20 تا 30 سال آینده یا حتی زودتر هشدار داده است.

  گفته می‌شود که ارتش‌های سراسر جهان در مورد دستگاه‌هایی با قابلیت استفاده در مناطق جنگی و کاهش نیروهای انسانی در مناطق خطرناک بسیار هیجان‌زده هستند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢ ] [ ٧:٥٧ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

تلسکوپ فضایی هابل شواهد تازه‌ای از بلعیده شدن یک سیاره توسط ستاره والد ارائه کرده است.

 سیاره گازی غول پیکر WASP-12b در ابعاد 1.4 برابر مشتری در مداری بسیار نزدیک به ستاره میزبان در سال 2008 میلادی کشف شد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢ ] [ ٧:٥٤ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

مایکروسافت پس از حدود ۲ سال از طرح‌های اولیه رابط کاربری ویندوز ۸ رونمایی کرده است. طرح‌های اولیه بسیار نامنظم و گیج‌کننده هستند. به نظر می‌رسد طراحان مایکروسافت برای رابط کاربری این سیستم عامل دقت زیادی داشته است. باید ببینیم که آیا فروش ویندوز ۸ می‌تواند برای این کمپانی ثمربخش باشد؟


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢ ] [ ٧:٤٥ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

روانشناسان دانشگاه لاوال کبک در پژوهشی نشان دادند که افسانه تاثیر ماه کامل بر دیوانگی حقیقت ندارد.

 موج‌های ناگهانی جرائم، آسیب‌ها و دیگر اعمال تصادفی گاهی از سوی پزشکان، پرستاران و مردم عادی با پدیده ماهیانه مرتبط دانسته شده‌اند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢ ] [ ٧:٤٠ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

گزارش‌های جدیدی بدست آمده که نشان می‌دهند، مایکروسافت در حال ساخت ست‌آپ‌باکسی به نام Xbox TV است که قرار است وارد رقابت با Apple TV و Google TV شود. چندین منبع نزدیک به مایکروسافت گزارش کرده‌اند که این شرکت قصد دارد یک گزینه جایگزین ارزان قیمت برای کنسول بازی ایکس‌باکس معرفی کند که هدف اصلی آن ارائه سرویس‌های سرگرمی و اجرای بازی‌های سبک است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢ ] [ ٧:۳٦ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

اعضای آژانس فضایی اروپا (ESA)‌ موافقت خود را با حضور پر رنگ روسیه در مأموریت اکتشافی مریخ و سایر طرح های تحقیقاتی این سازمان اعلام کردند.

  تاکنون بیش از 400 میلیون دلار برای توسعه فناوری‌های مورد نیاز پروژه اکتشافی مریخ موسوم به ExoMars‌ توسط آژانس فضایی اروپا هزینه شده است.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢ ] [ ٧:٢٧ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

 

مردی چشم درد گرفت. پیش دامپزشک رفت تا چشم دردش خوب شود. دامپزشک

آن کاری را که برای درمان حیوانات انجام می داد برای او انجام داد درنتیجه چشم

او کور شد و از دامپزشک شکایت کرد. قاضی گفت: این مرد هیچ جرمی مرتکب

نشده است چون اگر خر نبودی پیش دامپزشک نمی رفتی.

[ ۱۳٩۱/٩/۱ ] [ ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان موسسه علمی وایزمان موفق به شناسایی یک بوی جدید شدند که به « حس شامه سفید» موسوم است.

  این بوی سفید درست مانند صدای سفید - ترکیبی از فرکانس‌های صوتی مختلف، نور سفید و طول موج‌های مختلف - مخلوطی از بسیاری از ترکیبات بودار محسوب می‌شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱ ] [ ۸:٤٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

ستاره‌شناسان در تصویر مستقیم نادری از جهان ماورای زمین، موفق به شناسایی یک سیاره با ابعادی 13 برابر مشتری - بزرگترین سیاره منظومه شمسی - شدند.

  این سیاره ابرمشتری در اطراف ستاره کاپا آندرومدا گردش می‌کند که از 2.5 برابر جرم خورشید برخوردار بوده و در فاصله 170 سال نوری از زمین قرار دارد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱ ] [ ۸:٤٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

توانایی جغدها در پرواز آرام و بی صدا در هنگام شکار می‌تواند به طراحی نسل جدید هواپیماهای مسافربری با آلودگی صوتی کمتر منجر شود.

  محققان دانشگاه کمبریج برای درک بهتر نحوه کاهش صدا در هنگام پرواز جغدها، ساختار بال این پرندگان را مورد تجزیه و تحلیل دقیق قرار داده اند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱ ] [ ۸:٤٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

از زمانی که iOS 6 به همراه سرویس‌ نقشه پر از اشکال اپل منتشر شد، شرکت‌های مختلف از جمله گوگل و نوکیا برای ارائه اپلیکیشن مستقل نقشه، تلاش کردند تا از این فرصت استفاده نموده و سرویس خود را بین میلیون‌ها کاربر iOS گسترش دهند. حال در شرایطی که سرویس نقشه گوگل آزمایش‌های نهایی را طی می‌کند، نوکیا پیش دستی نموده و سرویس Here خود که چند روز پیش معرفی شده بود را برای iOS منتشر کرده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱ ] [ ۸:۳٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

ابررایانه سکویا که اخیرا عنوان سریع‌ترین ابررایانه جهان را به دست آورده در قدرتمندترین شبیه‌سازی مغزی تاکنون موفق به شبیه‌سازی 10 میلیارد نورون و 100 میلیارد ارتباط میان آنها شده است.

  شرکت ماشین آلات بین المللی کسب و کار (آی‌بی‌ام) و آزمایشگاه ملی لاورنس لیورمور در فرآیند تولید یک برنامه محاسبه شناختی برای سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته‌ی دفاعی(دارپا) توانسته‌اند تعداد بی‌سابقه 2.084 میلیارد هسته عصبی سیناپسی را تولید کنند که یک معماری رایانه‌یی با عملکرد شبیه به مغز است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱ ] [ ۸:۳۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

ویدئوی زیبا و پربیننده‌ای که دیروز دیدم، ویدئویی است که با ترکیبی از ویدئوها و صحنه‌های فیلم‌های دیگر می‌خواهد داستان حیات و بشریت را در یک دقیقه روایت کند.

در فیلم علاوه بر صحنه‌هایی از مستندهای معروف، از فیلم باراکا و درخت زندگی هم استفاده شده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱ ] [ ۸:٢۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

طرح جدید استادیوم جدید المپیک توکیو علاوه بر طراحی منحصر به فرد، از انطباق کامل با مناظر اطراف و سیستم خطوط جاده‌ای پایتخت این کشور برخوردار است.

  معماران برجسته ای از سراسر جهان در رقابت طراحی استادیوم ملی ژاپن شرکت کردند که در نهایت طرح ارائه شده توسط «ظاها حدید» بعنوان طرح برتر انتخاب و معرفی شد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱ ] [ ۸:۱۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

مایکروسافت یکی از کمپانی‌های بزرگی است که همیشه در فعالیت‌های خلاقانه حضور خوبی داشته است. این کمپانی در 3 سال گذشته چیزی نزدیک به 30 میلیارد دلار هزینه برای انجام کارهای تحقیقاتی متقبل شده است، که نشان‌دهنده‌ی جایگاه ویژه‌ی تحقیقات و توسعه در سیاست‌های این شرکت است. با ما همراه باشید تا در ادامه نگاهی به دستاوردهای تیم تحقیقاتی مایکروسافت در کمریج بیاندازیم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱ ] [ ۸:۱۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

تیمی از محققان موسسه تحقیقاتی هوندا در ژاپن که در حال ارتقای چگونگی پردازش و درک صداها توسط رباتها هستند، دست به ساخت یک ربات جدید زده‌اند که می‌تواند چهار صدا را بطور همزمان تجزیه و تحلیل کرده و منبع آنها را شناسایی کند.

 سیستم «HARK» که در ربات «HEARBO» مورد استفاده بوده، می‌تواند به رباتهای خدمتکار آینده در درک بهتر فرمانهای صوتی از فاصله چندین متری کمک کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱ ] [ ۸:۱٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

کارشناس روابط عمومی----- گواهی نامه مدیر تور------ گواهی نامه فنون مذاکره------ گواهی نامه زبان بدن------- گواهی نامه +Network
لینک های مفید
صفحات اختصاصی
امکانات وب
RSS Feed

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز


Free Page Rank Tool