دهکده جهانی ---------------------- GLOBAL VILLAGE
با ویکی بلاگ به روز باشید Keep up to date with the wikiblog
نويسندگان
http://www.uplooder.net/

رصدخانه دینامیک خورشیدی (SDO) ناسا تصاویری از فوران خورشیدی در کلاس متوسط (M7) را رصد کرده است.

  فوران تاج خورشیدی کلاس M7 یک درجه پایین‌تر از شدیدترین فوران در کلاس ایکس (X-class) محسوب می‌شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۳۱ ] [ ٧:٢۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان دریافته‌اند کلاغ‌ها به اندازه یک کودک هفت ساله باهوش هستند.

  در مطالعه جدید هوش این پرندگان در ساخت ابزاری مانند چوب‌ سیخونک‌مانند و قلاب‌هایی که از آن‌ها برای گیراندازی کرم‌ها از شاخه‌ها استفاده‌ می‌کنند، ارزیابی شد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۳۱ ] [ ٧:٢٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
داشتم با ماشینم می رفتم سر کار که موبایلم زنگ خورد،گفتم بفرمایید.الووووو.....

فقط فوت کرد!:

گفتم اگه مزاحمی یه فوت کن اگه می خوای با من دوست بشی دو تا فوت کن،
دو تا فوت کرد...

گفتم اگه زشتی یه فوت کن،اگه خوشگلی دو تا فوت کن،دو تا فوت کرد...

گفتم اگه اهل قرار نیستی یه فوت کن اگه هستی دو تا فوت کن،دو تا فوت کرد...

گفتم من فردا میخوام برم رستوران شاندیز،اگه ساعت 12 نمیتونی بیای یه فوت کن،
اگه میتونی بیای دو تا فوت کن.دوباره دو تا فوت کرد...

با خوشحالی گوشی رو قطع کردم.فردا صبحش حسابی به خودم رسیدم،

بهترین لباسامو پوشیدم و با ادکلن دوش گرفتم،تو پوست خودم نمی گنجیدم،
فکرم همش تو قرار امروز بود.

داشتم از خونه در میومدم که زنم صدام کرد و گفت:ظهر ناهار میای خونه؟


اگه نمیای یه فوت کن،اگه میای دو تا فوت کن!!!!!!!!!!!

[ ۱۳٩۳/۱/۳٠ ] [ ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

لبخند چیزی فراتر از نشان دادن خوشایند بودن چیزی است. تحقیقات روانشناسی ۱۰ فایده لبخند زدن را بیان می‌کنند. آدمها همیشه لبخند می‌زنند، مخصوصاً وقتی در جمع هستند اما لبخند فقط نشان دهنده شاد بودن آنها نیست. ما از لبخند برای اهداف خاص اجتماعی استفاده می‌کنیم زیرا لبخند می‌تواند پیام‌های مختلفی را به دیگران برساند. در زیر به ۱۰ روشی که می‌توان از لبخند برای فرستادن پیام درمورد قابل اعتماد بودن، جذابیت، اجتماعی بودن و ویژگی‌های بسیار دیگر درمورد خودمان استفاده کرد، اشاره می‌کنیم.

1. تشویق دیگران برای اعتماد به شما
در دنیایی که همه فقط به فکر خودشان هستند، واقعاً به چه کسی می‌توان اعتماد کرد؟ یک نشانه از قابل اعتماد بودن ما، لبخند است. لبخندهای واقعی پیام می‌فرستد که دیگران می‌توانند به ما اعتماد کرده و با ما همکاری کنند. کسانیکه لبخند می‌زنند معمولاً سخاوت و برونگرایی بیشتری دارند. اقتصاددانان نیز تصور می‌کنند که لبخند ارزش ویژه‌ای دارد. در یک تحقیق که توسط شارلمان و همکاران (Scharlemann et al.) انجام گرفت، احتمال اینکه شرکت‌کننده‌ها به افرادیکه لبخند می‌زدند اعتماد کنند خیلی بیشتر از بقیه بود. این تحقیق مشخص کرد که لبخند تمایل افراد برای اعتماد کردن را تا ۱۰% افزایش می‌دهد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۳٠ ] [ ٩:٥٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
تا کریسمس چند روز بیشتر نمانده بود و جنب و جوش مردم برای خرید هدیه کریسمس روز به روز بیشتر می‌شد. من هم به فروشگاه رفته بودم و برای پرداخت پول هدایایی که خریده بودم، در صف صندوق ایستاده بودم. جلوی من پسر و دختر کوچکی که به نظر می‌آمد خواهر و برادر باشند ایستاده بودند. پسرک لباس مندرسی بر تن داشت، کفشهایش پاره شده بود و چند اسکناس را در دستهایش می‏فشرد. لباسهای دخترک هم دست کمی از مال برادرش نداشت ولی یک جفت کفش نو در دست داشت. وقتی به صندوق رسیدیم، دخترک آهسته کفشها را روی پیشخوان گذاشت، چنان رفتار می‏کرد که انگار گنجینه‏ای پر ارزش را در دست دارد.
صندوقدار قیمت کفشها را گفت: «میشه 6 دلار.»
پسرک پول‌هایش را روی پیشخوان ریخت و آنها را شمرد. ۳ دلار و ۱۵ سنت بود. رو کرد به خواهرش و گفت: «فکر می‏کنم باید کفشها رو بگذاری سرجاش.»
دخترک با شنیدن این حرف به شدت بغض کرد و با گریه گفت: «نه! نه! پس مامان تو بهشت با چی راه بره؟»
پسرک جواب داد: «گریه نکن، شاید فردا بتوانیم پول کفشها را در بیاوریم.»
من که شاهد ماجرا بودم، به سرعت ۳ دلار از کیفم بیرون آوردم و به صندوقدار دادم. دخترک دو بازوی کوچکش را دور من حلقه کرد و با شادی گفت: «متشکرم خانم… متشکرم خانم.»
به طرفش خم شدم و پرسیدم: «منظورت چی بود که گفتی پس مامان تو بهشت با چی راه بره؟»
پسرک جواب داد: «مامان خیلی مریض است و بابا گفته که ممکنه قبل از عید کریسمس به بهشت بره!»
دخترک ادامه داد: «معلم ما گفته که رنگ خیابان‌های بهشت طلائی است، به نظر شما اگر مامان با این کفش های طلائی تو خیابانهای بهشت قدم بزنه، خوشگل نمیشه؟»
چشمانم پر از اشک شد و در حالی که به چشمان دخترک نگاه می‌کردم، گفتم: «چرا عزیزم، حق با تو است مطمئنم که مامان شما با این کفشها تو بهشت خیلی قشنگ می‏شه.»

 

[ ۱۳٩۳/۱/۳٠ ] [ ٩:٤٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

این صفحه کلید که یکی از جدیدترین محصولات عرضه شده توسط مایکروسافت محسوب می‌شود، یک صفحه کلید همه کاره است که می‌تواند تمامی کارهای صوتی و تصویری شما را همچون یک کنترل از راه دور فوق حرفه‌ای به ساده ترین شکل ممکن انجام دهد. در طراحی این صفحه کلید هدف اصلی قرار دادن آن در اتاق پذیرایی و لذت بردن از صفحه چندلمسی آن به همراه ویژگی‌های بسیار دیگری است که به خصوص برای محیط ویندوز 8 بهینه سازی شده‌اند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۳٠ ] [ ٩:۳۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پژوهش جدید دانشمندان ناسا با در کنار هم قرار دادن یافته‌های چند دهه تحقیق، اولین شواهد از امکان آغاز حیات زمینی را در میلیاردها سال قبل در کف دریا ارائه کرده است.

  در این فرضیه «جهان آبی»، حیات ممکن است در سالهای بسیار دور زمانی که اقیانوسهای زمین در سراسر سیاره در حال تلاطم بودند، در داخل چشمه‌های آب گرم و آرام در کف دریا شکل گرفته باشد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۳٠ ] [ ٩:٢٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

بر اساس تحلیل جدید محققان با حمایت مالی ناسا، زمین باستانی شاید دارای ذخیره فرازمینی ویتامین B3 بوده باشد که توسط شهاب‌سنگ‌های غنی از کربن به آن عرضه شده است.

  نتایج حاصله موید این نظریه هستند که منشا حیات شاید توسط ذخیره‌ای از مولکول‌های کلیدی که در فضا خلق شده‌اند، پشتیبانی شده باشد و اینکه چنین مولکول‌هایی توسط برخوردهای دنباله‌دار و شهاب‌سنگ‌ها به زمین آمده‌اند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۳٠ ] [ ٩:٢۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

نوعی موجود مارمولک‌مانند جدید که بیش از 300 میلیون سال پیش می‌زیسته، قدیمی‌ترین جد شناخته‌شده پستانداران گیاه‌خوار به شمار می‌آید.

  این موجود که نامش Eocasea martini عنوان شده، دارای طول کمتر از 20.32 سانتی‌متر بوده و نشان‌دهنده انتقال اساسی گوشتخواری به گیاه‌خواری روی خشکی بوده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۳٠ ] [ ٩:۱٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

تحقیقات صورت گرفته توسط روانشناسان نشان می‌دهد، افرادی که تمایل زیادی به تهیه عکس از خود و گذاشتن آنها در سایت‌های اجتماعی دارند از اختلالات روانی رنج می‌برند.

  عکس گرفتن از خود (Selfie) که با رواج تلفن‌های همراه هوشمند مجهز به دوربین‌ عکاسی پیشرفته شیوع یافته است، در اصل شاخصی است که عدم اعتماد به نفس فرد را مشخص می‌کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۳٠ ] [ ٩:٠٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان با استفاده از داده‌های تلسکوپ فضایی کپلر، برای نخستین بار، یک سیاره فراخورشیدی به اندازه زمین را در ناحیه زیست‌پذیر ستاره میزبانش کشف کرده‌اند.

  سیاره جدید که با نام Kepler-186f غسل تعمید داده شده، حول یک ستاره کوتوله قرمزرنگ در فاصله 490 سال نوری از زمین می‌چرخد. این جرم کیهانی در صورت فلکی ماکیان قرار دارد و اندازه آن فقط 10 درصد بزرگ‌تر از زمین گزارش شده است. سیاره جدید می‌تواند دارای آب مایع باشد که برای وجود حیات ضروری است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۳٠ ] [ ۸:٥۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان با استفاده از دوربین‌های مدارگرد اکتشافی ماه (LRO)‌ ناسا، بزرگترین تصویر موزائیکی با وضوح بسیار بالا از قطب شمال ماه را تهیه کردند.

  کل تصویر موزائیکی 931 هزار پیکسل مربع است که در مجموع شامل 867 میلیارد پیکسل است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۳٠ ] [ ۸:٥٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان دانشگاه پرینستون با بررسی صدها دهانه در مریخ مدعی شده‌اند که به دلیل سردی بیش از حد هوا، هیچ‌گاه در این سیاره حیات وجود نداشته است.

  آنها بر این باورند که بسترهای رود باستانی بر روی سیاره سرخ با دوره‌های کوتاه گرم پس از فورانهای آتشفشانی، برخورد شهاب‌سنگها و تغییرات در مدار بوجود آمده بودند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۳٠ ] [ ۸:۳٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

نیمه شب بیست و هشتم اسفند ماه یک هزارو سیصد و نود و دو است. هنوز زمستان است اکنون قلم در دست می گیرم و آن را چون آهویی چابک به دشتی سرسبز، به کاغذ می دوانم و می دوانم تا در مورد سوژه ی  نوینی که مدتی قبل استاد گرانمایه ما جهت ارزیابی سواد ادبی ما عنوان کرده بود، قلم فرسایی کنم.

پشه ای می خواهد روی دستم بنشیند و تمرکز مرا به هم بریزد. می خواهم کمی با پشه وقت بگذرانم.

قلم به دست بی حرکت روی کاغذ مثل مجسمه می مانم، پشه روی دستم می نشیند و من  برای ادامه نوشتن مجبورم قبل از اینکه نیش را در دستانم فرو کند، آن را فراری دهم . چرا که دوست ندارم حشره ای به این ریز نقشی را بکشم، آخر یادم می آید شاعری گفته بود:

                میا زار موری که دانه کش است                     که جان دارد و جان شیرین خوش است

البته منظور مور را در اینجا به پشه تعبیر می کنم.

حشره ی  موذی دوباره بر روی دستم می نشیند، آرام زیر بالش را تکان می دهم، بلکه متوجه منظورم شود و او از سر بی حوصلگی بر می گردد و نگاهی روی کلمه ی  پشه، آرام می نشیند. فکر می کنم شاید تحصیلات دارد و خواندن می داند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۳٠ ] [ ۸:٢٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان سنگاپوری دریافتند افرادی که بازی‌های کامپیوتری خشن انجام می‌دهند، احتمال بیشتری برای بروز رفتارهای پرخشونت برایشان وجود دارد.

  محققان با بررسی سه ساله بر روی سه هزار و 34 کودک دبستانی 11 ساله که سه چهارم آنها پسر بودند و بر اساس پاسخ کودکان به پرسشنامه‌های موجود در این تحقیق، دریافتند که بروز افکار و رفتارهای تهاجمی در بین کودکانی که به طور مکرر بازی‌های کامپیوتری انجام می‌دهند، بالا است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۳٠ ] [ ۸:٢۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
معلمی از دانش آموزان خواست تا عجایب هفتگانه جهان را فهرست وار بنویسند. دانش آموزان شروع به نوشتن کردند. معلم نوشته‌های آنها را جمع‌آوری کرد. با آن که همه جواب‌ها یکی نبودند اما بیشتر دانش آموزان به موارد زیر اشاره کرده بودند: «اهرام مصر، تاج محل، کانال پاناما، دیوار بزرگ چین و ... »
در میان نوشته‌ها کاغذ سفیدی نیز به چشم می‌خورد. معلم پرسید: «این کاغذ سفید مال چه کسی است؟»
یکی از دانش آموزان دست خود را بالا برد. معلم پرسید: «دخترم چرا چیزی ننوشتی؟»
دخترک جواب داد: «عجایب موجود در جهان خیلی زیاد هستند و من نمی‌توانم تصمیم بگیرم که کدام را بنویسم.» 
معلم گفت: «بسیار خوب، هر چه در ذهنت است به من بگو، شاید بتوانم کمکت کنم.»
در این هنگام دخترک مکثی کرده و گفت: «به نظر من عجایب هفتگانه جهان عبارتند از: لمس کردن، چشیدن، دیدن، شنیدن، احساس کردن، خندیدن و عشق ورزیدن.» 
پس از شنیدن سخنان دخترک، کلاس در سکوتی محض فرو رفت. 
آری عجایب واقعی همین نعمتهایی هستند که ما آنها را ساده و معمولی می‌انگاریم.
[ ۱۳٩۳/۱/٢٦ ] [ ٧:۳٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پس از یک روز پر مشغله که با اتفاقات تلخ و شیرینی همراه بوده است، همیشه شب هنگام، پیش از آنکه بخواب فرو روید، فرصتی مناسب است برای اندیشیدن و تجزیه و تحلیل حوادثی که رخ داده، برای مرور رفتارها و کردارتان در برابر دیگران. در یک جمع بندی می توانید بسنجید که آیا روزی که گذشت برایتان مفید بوده است یا خیر و اینگونه قادر خواهید بود برای بهبود خود و بهتر کردن روزهای آینده تصمیم گیری کنید.
 
در این بخش به 10 مورد از مهمترین مسائلی که باید قبل از خواب به آنها فکر کنید را بیان می کنیم:

ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢٦ ] [ ٧:۱۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

تایپ کردن یکی از متداول‌ترین فعالیت‌های کاربران رایانه محسوب می‌شود. آشنایی با ترفندهای تایپ کردن علاوه بر افزایش دانش تخصصی کاربر، باعث افزایش سرعت انجام کار نیز می‌شود. در این قسمت از سری «کوتاه اما کاربردی» با چهار ترفند تایپی آشنا خواهیم شد.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢٦ ] [ ٧:٠٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

یک خرچنگ خیره‌کننده به نام «هارلی کوین» با پوست‌اندازی و آشکارسازی پوست آبی روی یک طرف بدنش، توجه همگان را به خود جلب کرده است.

  این موجود رنگدانه‌دار عجیب نزدیک بریدلینگتون در شرق یورکشایر و در سال 2010 صید شد و از آن زمان به بعد، انتقال رنگ آن در مرکز «حیات دریایی اسکاربوروگ» انگلستان تحت نظارت بوده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢٦ ] [ ٦:٥٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان خمیردندانی با طعم شکلات تولید کرده‌اند که در آن از عصاره کاکائو به جای فلوراید استفاده شده است.

  خمیردندان جدید یک شرکت، با طعم دلپذیر کاکائو مزه‌ای شبیه پودینگ دارد؛ بر خلاف اغلب خمیردندان‌ها،‌ در این محصول از فلوراید استفاده نشده است و محققان به جای آن از ماده‌ای به نام Rennou استفاده کرده‌اند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢٦ ] [ ٦:٥۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
تاجری در روستایی، مقدار زیادی محصول کشاورزی خرید و می‌خواست با آنها را با ماشین به انبار منتقل کند. در راه از پسری پرسید: «تا جاده چقدر راه است؟»
پسر جواب داد: «اگر آرام بروید حدود ده دقیقه کافی است. اما اگر با سرعت بروید نیم ساعت و یا شاید بیشتر.»
تاجر از این تضاد در جواب پسر ناراحت شد و به او بد و بیراه گفت و به سرعت خودرو را به جلو راند. اما پنجاه متر بیشتر نرفته بود که چرخ ماشین به سنگی برخورد کرد و با تکان خوردن ماشین، همه محصول‌ها به زمین ریخت. تاجر وقت زیادی برای جمع کردن محصول ریخته شده صرف کرد و هنگامی که خسته و کوفته به سمت خودرواش بر می‌گشت یاد حرف‌های پسر افتاد و وقتی منظور او را فهمید بقیه راه را آرام و بااحتیاط طی کرد.
شاید گاهی باید آرام تر قدم برداریم تا به مقصد برسیم.
لابرویر: «برای کسی که آهسته و پیوسته راه می‌رود، هیچ راهی دور نیست.»
[ ۱۳٩۳/۱/٢٥ ] [ ٧:۳٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان دانشگاه براندیز ماساچوست، ارتباط بین بخشیدن افراد به خاطر اشتباهات خودشان و اجتناب از آسیب‌های ناشی از تنش به بدن را کشف کردند.

  در این پژوهش، دکتر روهلدر و تیم علمی‌اش از 41 شرکت‌کننده برای رتبه‌بندی سطوح همدردی‌ و دلجویی از خودشان سوال کردند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢٥ ] [ ٧:٢٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

در نگاه اول این تصاویر شبیه مجموعه‌ای خارق‌العاده‌ از تصاویر فضایی هستند که نور شهرهای بزرگ جهان را نمایش می‌دهند اما آنها در حقیقت تصاویری هستند که با استفاده از رایانه طراحی شده‌اند.

  مارک خاچفه، هنرمند طراح این تصاویر، کار بر روی این تصاویر را زمانی آغاز کرد که به دنبال تصویری فضایی از لندن برای نصب بر روی اتاقش بود اما دریافت که کیفیت تصاویر ناسا به اندازه کافی خوب نیستند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢٥ ] [ ٧:٢۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
سمیناری برگزار شد و پنجاه نفر در آن حضور یافتند. سخنران به سخن گفتن مشغول بود و ناگاه سکوت کرد و به هر یک از حاضرین بادکنکی داد و تقاضا کرد با ماژیک روی آن اسم خود را بنویسند. سخنران بادکنک‌ها را جمع کرد و در اطاقی دیگر نهاد. سپس از حاضرین خواست که به اطاق دیگر بروند و هر یک بادکنکی را که نامش روی آن بود بیابد. همه باید ظرف پنج دقیقه بادکنک خود را بیابند. همه دیوانه‌وار به جستجو پرداختند؛ یکدیگر را هُل می‌دادند؛ به یکدیگر برخورد می‌کردند و هرج و مرجی راه انداخته بودند که حد نداشت. مهلت به پایان رسید و هیچکس نتوانست بادکنک خود را بیابد. بعد، از همه خواسته شد که هر یک بادکنکی را اتفاقی بردارد و آن را به کسی بدهد که نامش روی آن نوشته شده است. در کمتر از پنج دقیقه همه به بادکنک خود دست یافتند.
سخنران ادامه داده گفت: «همین اتّفاق در زندگی ما می‌افتد. همه دیوانه‌وار و سراسیمه در جستجوی سعادت خویش به این سوی و آن سوی چنگ می‌اندازیم و نمی‌دانیم سعادت ما در کجا واقع شده است. سعادت ما در سعادت و مسرّت دیگران است. به یک دست سعادت آنها را به آنها بدهید و سعادت خود را از دست دیگر بگیرید.»
[ ۱۳٩۳/۱/٢٤ ] [ ٦:٤۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

برای نخستین بار، ممکن است دانشمندان قمری فراخورشیدی را شناسایی کرده باشند که حول یک سیاره بیگانه در خارج از منظومه شمسی می‌چرخد.

  تیمی از منجمان یک جفت جسم دوردست را رصد کرده‌اند که می‌توانند یک سیاره بیگانه مشتری‌مانند و یک قمر فراخورشیدی صخره‌ای باشند که آزادانه در فضا حرکت می‌کند، یا این که شامل یک ستاره کوچک کم‌نور باشد که این ستاره خود میزبان سیاره‌ای با جرم 18 برابر زمین است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢٤ ] [ ٦:٤۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

برای نخستین بار اخترشناسان آمریکایی موفق به کشف ستارگان جدید در یک جریان عظیم گازی، جاری شده توسط ابرهای ماژلانی شدند که تا لبه کهکشان راه شیری کشیده شده است.

  ابرهای ماژلانی (Magellanic Clouds) دو کهکشان درخشان در اطراف کهکشان راه شیری که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده‌اند، دارای فرآیند فعال شکل‌گیری ستاره‌ای هستند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢٤ ] [ ٦:۳۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پژوهش محققان دانشگاه آلابامای غربی نشان می‌دهد که غوطه ورشدن در آب گرم باعث افزایش جریان خون مغز در جهت مثبت می‌شود.

  غوطه ور شدن در آب گرم نه تنها با افزایش جریان خون به شریان‌های مغزی کمک می‌کند بلکه می‌تواند عملکرد قدرت شناختی را هم افزایش دهد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢٤ ] [ ٦:۳٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

ستاره‌شناسان موفق به ثبت تصویری نادر از یک سحابی شدند که بسیار شبیه به یک حلقه نامزدی است.

  این تصویر که با استفاده از تلسکوپ بسیار بزرگ سازمان فضایی اروپا در شیلی ثبت شده، نمایشگر شکل‌گیری سحابی سیاره‌ای PN A66 33 در پی انفجار لایه‌های بیرونی یک ستاره پیر است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢۳ ] [ ۸:۳۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

تصور می‌شود اکثر کهکشان‌ها سازه‌های شکل‌دهنده ستاره‌ای با میلیون‌ها یا میلیاردها ستاره هستند اما کهکشان کوتوله Segue 1 کاوشگران را به تفکر وا داشته است.

  این کهکشان که 75 هزار سال نوری از زمین فاصله دارد، حاوی چند صد ستاره‌ است و طی 13 میلیارد سال ستاره‌ جدیدی تولید نکرده است؛ بنابراین، این کهکشان می‌تواند فسیلی از جوانی جهان باشد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢۳ ] [ ۸:۱٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

مطالعه صورت گرفته توسط محققان درخصوص معمای صفحات تکتونیکی زمین نشان می‌دهد، این صفحات در طول یک میلیارد سال شکل گرفته‌اند.

  محققان زمین‌شناسی کشف کرده‌اند که خارجی‌ترین لایه زمین یا لیتوسفر (lithosphere) در اثر جنبش در لایه‌های ویسکوز زیرین تضعیف شده است و این فرآیند زمانی روی می‌دهد که یک صفحه در زیر صفحه دیگر قرار می‌گیرد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢۳ ] [ ۸:٠۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان «نهاد علوم کارنگی» و «رصدخانه جمینی» وجود یک عضو جدید منظومه شمسی را گزارش کرده‌اند.

  این سیاره کوتوله به نام 2012 VP113 یکی از هزاران جسم دوردستی است که «ابر درونی Oort» فرضی را می‌سازند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢۳ ] [ ٧:٥٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان موفق به کشف پلوم پلاسمایی ناشناخته‌ای شدند که از زمین در مقابل توفان‌های خورشیدی محافظت می‌کند.

  میدان مغناطیسی زمین یا مغناطوسفر، از هسته این سیاره تا فضای بیرون گسترش یافته و در آنجا در مقابل باد خورشیدی، که جریانی از ذرات باردار گسیل‌شده از جانب خورشید است، صف‌آرایی می‌کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢۳ ] [ ٧:٤٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
عارفی قصد تشرف به حج داشت. فرزندش از او پرسید: «به کجا می‌روی؟» 
عارف گفت: «به سوی خانه پروردگارم.»
فرزند گمان می‌کرد که هر کس خانه او را ببیند، خود پروردگار را هم می‌بیند لذا مشتاق همراهی با پدر شد و گفت: «چرا مرا با خود نمی‌بری؟» 
پدر گفت: «تو صلاحیت این سفر را نداری.»
فرزند گریه کرد و بالاخره پدر را راضی نمود. چون پدر و پسر به میقات رسیدند، هر دو مُحرِم شده و حرکت کردند و وارد بیت الله شدند. فرزند مات و مبهوت همه جا را نگریست و پرسید: «پروردگارم کجاست؟»
پدر گفت: «خداوند در آسمان است.» 
فرزند این را که شنید، فریادی زد و بیهوش شد و از دنیا رفت. پدر متأثر شد و فریاد برآورد: «پسرم چه شد، پسرم کجاست؟» 
از زاویه خانه خدا، ندایی به گوشش رسید که تو خانه خدا را می‌خواستی و به آن رسیدی، و او خود پروردگار را می‌طلبید و خدای خانه را یافت و اینک در مقامی بالا و در نزد پروردگار است.
[ ۱۳٩۳/۱/٢٠ ] [ ٩:٢٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پژوهشها نشان می‌دهند اغلب مردان و زنان، هر یک بر اساس جنسیت خود، عاداتی دارند که در میان آنها عمومیت و شیوع بیشتری دارد. به عنوان مثال، با آنکه آقایان و خانم‌ها در بسیاری از موقعیت‌های کاری وضعیت مشابهی دارند، این پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مردها چهار برابر زن‌ها در اثر کار و استرس‌های ناشی از آن دچار بیماری می‌شوند. برخی دیگر از شایع ترین عادات زنان و مردان را در ادامه ایمیل می خوانید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢٠ ] [ ٩:٢٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
آبشار Horsetail در پارک ملی یوسیمیتی (کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا) یک آبشار فصلی است که تنها در فصل زمستان و اوایل بهار جریان دارد. تنها چند روز از ماه فوریه، پرتوهای نور خورشید آبشار را مثل آتش درخشان می کند.
این پدیده ای منحصر به فرد است که در اثر مجموعه ای از شرایط، رخ می دهد. دلیل اصلی این اتفاق این است که، آب تنها منعکس کننده رنگ قرمز و نارنجی طیف امواج نور خورشید می باشد و ارتفاع کلی ریزشگاه آن ۶۵۰ متر (۲٬۱۳۰ ft) است.

ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢٠ ] [ ۸:٠۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

این دوچرخه زیبا و مینیمالیستی توسط طراح مشهور موتور سیکلت ژاپنی مشهور شیکارا ناگاتا طراحی شده است.

او در این باره می گوید: هر کدام از  پروژه های من با مشکلات زیادی روبرو هستند، اما اگر من بخواهم آن را انجام دهم، می توانم. این درسی است که من از ساخت موتور سیکلت یاد گرفته ام.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢٠ ] [ ٧:٥٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

سری «وب‌گرد» در روزهای سه‌شنبه منتشر می‌شود و در آن با ابزارهای تازه و وب‌سایت‌های کاربردی دنیای مجازی آشنا خواهید شد. «وب‌گرد» فرصتی برای غرق شدن در دنیای مجازی است. اولین «وب‌گرد» سال ۱۳۹۳ به پیشنهادهای شما اختصاص دارد. ضمن تبریک فرارسیدن نوروز باستانی و سال ۱۳۹۳ از شما دعوت می‌کنیم

BOINC

پروژه جهانی BOINC، برای کمک به حل معماهای پیچیده ایجاد شده است. این پروژه از منابع و رایانه‌های کاربران و علاقه‌مندان برای حل کردن مسائل کمک می‌گیرد. به این ترتیب امکانات بسیار زیادی در اختیار تیم قرار می‌گیرد که روند پردازش اطلاعات را کم هزینه‌تر و سریعتر می‌کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢٠ ] [ ٧:۱٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان با تحلیل نوعی سیگنال، آن را به وجود ماده تاریک نسبت داده‌اند.

  ماده تاریک دهه‌هاست که یکی از اهداف مهم فیزیک نجومی بوده و محققان همواره به دنبال کاوش هویت این ماده نامرئی بوده‌اند. تصور می‌شود، چنین مولفه‌ای بخش اعظم جهان را تشکیل داده با این حال، کارشناسان هنوز هویت آن را شناسایی نکرده‌اند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢٠ ] [ ٧:٠٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

در ۱۳ سالگی، مثل همه نوجوانان دیگر غرق در دنیای مُد بودم. هر لباسی که می‌خریدم، سعی می‌کردم روی آخرین مد باشد. دوست داشتم زیبا و امروزی به نظر برسم و خیلی وقت‌ها هم نسبتاً زیاد پیش می‌رفتم. با همان لباس‌ها سوار دوچرخه‌ام می‌شدم و در محل گشت می‌زدم. واقعاً فاجعه بود.

و پدرم فکر می‌کرد که من واقعاً زیبا هستم.

اگر راستش را بخواهید، او اشتباه می‌کرد (و باید به من می‌گفت که کمی سنگین‌تر لباس بپوشم). اما پدر من همیشه فکر می‌کرد که من فوق‌العاده زیبا هستم. کار من هم شده بود که لباس‌های مختلف را مثل مانکن‌ها برایش می‌پوشیدم و هرچقدر هم که آن لباس مسخره بود، او با تعجب می‌گفت، آ«وای! تو فوق‌العاده‌ای دخترمآ».

اما نظر من درمورد خودم کمی فوق می‌کرد. من هم مثل هر دختر نوجوان دیگر تقریباً از خودم متنفر بودم. اما در عمق وجودم می‌دانستم که باید دوست داشته شوم. چون پدرم واقعاً عاشق من بود.

آقایان عزیز! شما مهمترین فرد در زندگی دخترتان هستید. هیچکس حتی مادر، دوستان، نامزد و معلم‌هایشان به اندازه شما مهم نیستند. هیچ رابطه‌ای مهمتر از رابطه شما با او نیست. شخصیت او بعنوان یک زن در بزرگسالی تا حد زیادی به طریقه برخورد شما با او بستگی دارد. به همین دلیل است که می‌خواهم ۵ اصل برای رفتار شما با دخترانتان مطرح کنم.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۱٩ ] [ ۸:٠۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

نقشه‌های زیبای جدید نشان می‌دهند تا چه میزان بشر به حمل و نقل دریایی متکی‌ است.

  این نقشه‌ها مسیرهای دریایی فراوان در سراسر جهان را به نمایش می‌گذارند و نشان می‌دهند چه حجم بزرگی از کره زمین برای انتقال محموله‌ها به کار می‌روند؛ تخمین زده شده که 90 درصد کالای مورد استفاده انسان در نقطه‌ای در دریا حمل شده‌اند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۱٩ ] [ ٦:٥٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

یک ابر گازی اکنون بیش از هر زمان دیگر در حال نزدیک‌شدن به سیاهچاله فوق‌عظیم واقع در مرکز کهکشان راه شیری است.

  سیاهچاله‌ها تمامی اوقات از گاز و غبار تغذیه می‌کنند اما منجمان به ندرت موفق به مشاهده این پدیده در زمان واقعی شده‌اند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۱٩ ] [ ٦:٤٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
شب کریسمس بود و هوا، سرد و برفی. پسرک، در حالی‌که پاهای برهنه‌اش را روی برف جابه‌جا می‌کرد تا شاید سرمای برف‌های کف پیاده‌رو کم‌تر آزارش بدهد، صورتش را چسبانده بود به شیشه سرد فروشگاه و به داخل نگاه می‌کرد. در نگاهش چیزی موج می‌زد، انگاری که با نگاهش، نداشته‌هاش رو از خدا طلب می‌کرد، انگاری با چشم‌هاش آرزو می‌کرد. خانمی که قصد ورود به فروشگاه را داشت، کمی مکث کرد و نگاهی به پسرک که محو تماشا بود انداخت و بعد رفت داخل فروشگاه. چند دقیقه بعد، در حالی‌که یک جفت کفش در دستانش بود بیرون آمد.
خانم گفت: «آهای، آقا پسر!»
پسرک برگشت و به سمت خانم رفت. چشمانش برق می‌زد وقتی آن خانم، کفش‌ها را به ‌او داد.
پسرک با چشم‌های خوشحالش و با صدای لرزان پرسید: «شما خدا هستید؟»
خانم گفت: «نه پسرم، من تنها یکی از بندگان خدا هستم!»
پسر گفت: «آها، می‌دانستم که با خدا نسبتی دارید!»
[ ۱۳٩۳/۱/۱۸ ] [ ٩:٠۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

عکس های زیبا از عنکبوت های کشنده که با استفاده از یک لنز ماکرو توسط عکاس خلاق و با استعداد جیمی کنگ گرفته شده اند. عکاسی ماکرو به ما اجازه می دهد تا چهره ی عنکبوت ها را با جزییات بیشتر از نزدیک تماشا کنیم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۱۸ ] [ ۸:٠٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان می‌گویند موفق شده‌اند روی یکی از قمرهای کوچک زحل و زیر نزدیک به 25 مایل یخ، یک اقیانوس زیرزمینی از آب بیابند که حداقل وسعت آن به اندازه دریاچه سوپریور(Superior) است که بزرگ‌ترین دریاچه آمریکای شمالی به شمار می‌رود. این اقیانوس در قطب جنوب انسلادوس (Enceladus) یکی از قمرهای زحل کشف شده است؛ قمری کوچک که بزرگی آن در حدود آریزونا است و در شمار تایتان زحل و اروپای مشتری رتبه بندی می‌شود که به نظر می‌رسد آنها نیز دارای اقیانوسی از آب در زیر سطح یخی خود هستند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۱۸ ] [ ٧:٤٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

هیچ چیز به اندازه‌ای تکنیک‌های قدیمی ترسناکی که مجبورمان می‌کرد تا آنتی ویروس بر روی کامپیوتر خود نصب کنیم، جواب نمی‌دهد. کسپرسکی در یک آگهی آشکار برای Kaspersky Security Suite یک نقشه مجازی زنده ساخته است که در آن حملات سایبری با به تصویر کشیدن شش سایه، نقاط مختلف جهان را بسته به مقدار آلوده بودنشان نمایش می‌دهد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۱۸ ] [ ٧:٢۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

تحقیقات دانشجویان فیزیک دانشگاه «لستر» نشان می‌دهد سازه‌ای به اندازه کشتی نوح، آن طور که در متون باستانی آمده، می‌توانسته ساخته شود.

  بر اساس مطالعات انجام‌شده، حتی سوارشدن یک جفت از هر حیوان زمینی بر عرشه این قایق ممکن بوده و در صورتی هم که تمامی حیوانات در این سازه جای می‌گرفتند، کشتی کماکان می‌توانست شناور شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۱۸ ] [ ٧:٢۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

به تازگی جد گاو که اندکی شبیه خوکچه هندی بزرگ با مدل موی متعلق به دهه 1950 به نظر می‌رسد، در چین کشف شده است.

  بسیاری از حیوانات باستانی که پس از انقراض دایناسورها بر زمین حکمرانی کردند، برای بشر امروزی بسیار عجیب به نظر می‌رسند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۱۸ ] [ ٧:۱۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
بودا به دهی سفر کرد. زنی که مجذوب سخنان او شده بود از بودا خواست تا مهمان وی باشد. بودا پذیرفت و مهیای رفتن به خانه زن شد. کدخدای دهکده هراسان خود را به بودا رسانید و گفت: «این زن، هرزه است به خانه او نروید.»
بودا به کدخدا گفت: «یکی از دستانت را به من بده.»
کدخدا تعجب کرد و یکی از دستانش را در دستان بودا گذاشت.
آنگاه بودا گفت: «حالا کف بزن.»
کدخدا بیشتر تعجب کرد و گفت: «هیچ کس نمی‌تواند با یک دست کف بزند.»
بودا لبخندی زد و پاسخ داد: «هیچ زنی نیز نمی تواند به تنهایی بد و هرزه باشد، مگر این که مردان دهکده نیز هرزه باشند.  بنابراین مردان و پول‌هایشان است که از این زن، زنی هرزه ساخته‌اند.»
[ ۱۳٩۳/۱/۱۸ ] [ ٧:۱٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

سال‌های پس از عصر رنسانس را می‌توان به سال‌های افسار گسیختگی جهان غرب در تمامی ابعاد فردی و اجتماعی و جنبه‌های متعدد منتهی به روابط انسانی توصیف کرد.

پس از برداشته شدن یوغ تعالیم متعصب کلیسای کاتولیک از گردن انسان غربی، چندین کنش عمده فکری و فلسفی شکل گرفت که شرح آن ها در حوصله این پژوهش نمی‌گنجد،‌ لکن آنچه قابل توجه است، رویکر‌د‌های متفاوت به مسأله انسان و رابطه او با خدا است که زمینه‌های شکل‌گیری بسیاری از جریان‌های فلسفی را فراهم آورد. از جمله این جریانات، شکل گیری و تقویت تفکر اومانیستی است. تفکری که تنها انسان و خواسته های نفسانی او را مرکز توجه قرار می دهد و بر اساس آن همه چیز در این دنیا باید در راستای تأمین لذایذ انسانی باشد. طبیعی است که اصالت چنین نگرش ها و تفکراتی منجر به ترویج نوعی بی فکری و بی اخلاقی در جامعه می شود. خوشی و کسب لذت همچون اسبی افسار گسیخته به جلو حرکت می کند؛ تا هر چه می خواهد، بتازد. احتمالاً سرانجام چنین حرکتی سقوط خواهد بود. هرچند که در ابتدای امر بسیار رضایت بخش و دل انگیز است.

در هر حال دامنه انتقاد‌گرایی به مباحث اصلی توحیدی یعنی جایگاه خدا، انسان و شیطان نیز می رسد. قرن‌ها بعد از رنسانس یعنی در سال‌های آغازین قرن بیستم، برخی از عناصر فاسد‌‌الاخلاق با اتکا به گرایشات و نظریات توراتی و پروتستانی به صورت مخفیانه جریان «شیطان پرستی» را با ویژگی‌هایی همچون گناه‌گرایی، ‌قتل، ‌تجاوزات جنسی، عدم اصول اخلاقی، بی‌توجهی به مسائل توحیدی و ... پایه‌گذاری کردند.

اگرچه فطرت خداجوی انسانی عاملی بازدارنده در تمایل یافتن تعداد وسیعی از افراد جامعه انسانی به این جریان شده، لکن استفاده از موسیقی‌های جذاب و متنوع، انجام اعمال خارق‌العاده و دور از ذهن،‌ تهی‌شدن انسان غربی و عصر جدید از معنویت و اتصال به منبع فیض، موجبات گرایش افرادی را به این گروه‌ها فراهم آورده است.

نکته حائز اهمیت آن است که علی‌رغم عدم استقبال عمومی از عضویت در گروه‌های شیطان پرستی، آموزه‌ها و تعالیم گمراه‌کننده‌ای توسط ایشان و به وسیله ابزارهایی که در اختیار ایشان توسط قدرت‌های بزرگ سیاسی قرار گرفته، ‌منتشر شده و این گروه‌ها در سراسر جهان همواره به عنوان کانون های فحشا و فساد شناخته می‌شوند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۱٧ ] [ ٤:٠٩ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان آمریکایی برای اولین بار موفق به کشف یک جنبه سودمند در مکانیزم مغزی شده‌اند که می‌تواند ما را در برابر تغییرات بینایی نامحسوس در فیلمها و در دنیای واقعی نابینا کند.

  محققان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی و موسسه فناوری ماساچوست یک «حوزه پیوستگی» را کشف کرده‌اند که در آن، مغز اجسام مشابه دیده شده در فریم زمانی 15 ثانیه‌ای را از نظر بصری ادغام می‌کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۱٧ ] [ ٤:٠۸ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

مشاهدات جدید از یک سیارک، تصورات پیشین مبنی بر انحصاری‌بودن حلقه‌ها برای سیارات را نقض کرده است.

  نوعی جسم صخره‌ای که بین سیارات زحل و اورانوس، حول خورشید می‌چرخد، دارای دو حلقه است؛ این در حالیست که پیش‌تر تصور می‌شد فقط سیارات گازی عظیم و مهم‌تر از همه زحل، دارای نوارهایی متشکل از غبار، صخره و یخ هستند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۱٧ ] [ ٤:٠٢ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

شاید بسیاری از ما صبح که بیدار می‌شویم یک نقاب بر چهره می‌زنیم و از خانه بیرون می‌رویم؛ یکی نقاب یک آدم مهربان، یکی نقاب آدم منصف، یکی نقاب آدم مرفه و یکی نقاب آدم راستگو.به راستی شما چه نقابی به صورت می‌زنید و چقدر آن نقاب به چهره واقعی شما نزدیک است؟و گاه صد نقاب برای یک چهره. انسان‌ها برحسب انسان بودن دارای دو رو هستند؛ یک رو ظاهر افراد و روی دیگر باطن انسان‌هاست. دورویی بیانگر این نکته است که ارتباطات در جامعه به شکل موثر صورت نمی‌پذیرد. وقتی ظاهر و باطن افراد با یکدیگر همخوانی نداشته باشد و هر کدام به شیوه خودشان عمل کنند، دورویی به وجود می‌آید. در این شماره به کمک سیدعلی دربانی، کارشناس ارشد مشاوره خانواده  به زبان بدن  افراد دورو می‌پردازیم.

ریا نوعی حیله است

دورویی تظاهر فرد به داشتن  ارزش‌هایی است  که به آنها باور ندارد و در رفتارهایش انعکاس نمی‌یابد. ریا نوعی حیله است و ما با حیله از خود شکلی غیر از آنچه هستیم نشان می‌دهیم. فرد ریاکار معمولا دارای یک ترس درونی نیز هست که خود را به شکل و صورتی نمایان می‌کند که آنچه در حقیقت است پنهان بماند. مثلا وقتی ما از امری احساس خطر می‌کنیم خود را پنهان می‌کنیم، می‌توانیم بگوییم ریا و دورویی هم نوعی پنهان شدن هست یا پنهان کردن حقیقت به‌دلیل ترس و وحشت، البته همیشه هم به‌دلیل ترس نیست، گاهی هم برای فریفتن دیگران برای سودجویی نیز هست، پس می‌بینیم که ریا ریشه در عواملی چون سودجویی، ترس و خلاصه عدم ایمان و اعتماد دارد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۱٧ ] [ ۳:٥٦ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]
در میان بنی اسرائیل عابدی بود. وی را گفتند:«فلان جا درختی است و قومی آن را می پرستند.»
عابد خشمگین شد، برخاست و تبر بر دوش نهاد تا آن درخت را بر کند. ابلیس به صورت پیری ظاهرالصلاح، بر مسیر او مجسم شد و گفت: «ای عابد، برگرد و به عبادت خود مشغول باش!»
عابد گفت: « نه، بریدن درخت اولویت دارد.»
مشاجره بالا گرفت و درگیر شدند. عابد بر ابلیس غالب آمد و وی را بر زمین کوفت و بر سینه اش نشست. ابلیس در این میان گفت:«دست بدار تا سخنی بگویم، تو که پیامبر نیستی و خدا بر این کار تو را مامور ننموده است، به خانه برگرد، تا هر روز دو دینار زیر بالش تو نهم؛ با یکی معاش کن و دیگری را انفاق نما و این بهتر و صوابتر از کندن آن درخت است»
عابد با خود گفت: «راست می گوید، یکی از آن به صدقه دهم و آن دیگر هم به معاش صرف کنم» و برگشت.
بامداد دیگر روز، دو دینار دید و بر گرفت. روز دوم دو دینار دید و بر گرفت. روز سوم هیچ نبود. خشمگین شد و تبر بر گرفت. باز در همان نقطه، ابلیس پیش آمد و گفت: «کجا؟»
عابد گفت: «تا آن درخت برکنم»
ابلیس گفت: «دروغ است، به خدا هرگز نتوانی کند.»
عابد و ابلیس در جنگ آمدند. ابلیس عابد را بیفکند چون گنجشکی در دست!
عابد گفت: «دست بدار تا برگردم. اما بگو چرا بار اول بر تو پیروز آمدم و اینک، در چنگ تو حقیر شدم؟»
ابلیس گفت: «آن وقت تو برای خدا خشمگین بودی و خدا مرا مسخر تو کرد، که هرکس کار برای خدا کند، مرا بر او غلبه نباشد. ولی این بار برای دنیا و دینار خشمگین شدی، پس مغلوب من گشتی.»
[ ۱۳٩۳/۱/۱٧ ] [ ٧:٠۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

یک شرکت خلاق به دنبال تولید صداهای مطلوب با استفاده از صدای فرد مبتلا به نارسایی کلامی و صدای یک اهداکننده است.

  صدای استفان هاوکینگ یکی از صداهایی در جهان است که فورا قابل‌تشخیص است؛ اما میلیون‌ها نفر مبتلا به اختلالات کلامی شدید که به صداهای کامپیوتری متکی‌اند، هویت کلامی‌شان را از دست می‌دهند، زیرا انتخاب‌های صدایی معدودی در دسترس آن‌هاست.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۱٧ ] [ ٧:٠٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پژوهش جدید محققان انگلیسی نشان داده که احساس موفقیت در زنان با بوی شیرین همراه است، در حالیکه مردان برای القای موفقیت‌ها و دستاوردهایشان نیازمند ترکیبی حاوی عطر فلفل سیاه تند هستند.

  گروهی از 200 فرد دارای بینی‌های بسیار حساس به بوییدن 100 بوی مختلف از ملافه کثیف کهنه، ادرار و لاک ناخن گرفته تا اسطوخودوس تازه و نخ دندان آبنباتی و همچنین عطرهای گران پرداختند تا ارتباط آنها را با تاجران موفق بررسی کنند.

جالب اینجاست که گرانترین عطرها در برابر نعناع هندی که بوی مشهور همراه با چوبهای معابد چینی است، هیچ امتیازی نداشتند و مردان و زنان مشهور و موفق بیشتر این رایحه را با خود داشتند.

 اگرچه این بو به تنهایی کافی نیست و پژوهش واحد بازاریابی علوم بویایی شرکت ارتباطات کرستون نشان داد که ترکیب بوها برای زنان و مردان متفاوت است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۱٧ ] [ ٦:٥٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

بزرگی با حال بدی در بستر بیماری، خود را در آستانه مرگ دید. بنابراین از فرزندان و مریدان خود خواست که از کوچک و بزرگ در شهر برای او حلالیت بگیرند و کسی را از قلم نیاندازند تا با خاطری آسوده تر رهسپار سرای باقی شود.

فرزندان و مریدان شیخ در شهر گشتند و از هر که لازم بود رضایت گرفتند و نتیجه را به شیخ بازگو کردند. شیخ باز هم خود را آسوده نیافت و گمان برد که کسی از او رنجیده خاطر است. بنابراین از نزدیکان خواست که از حیوانات متعلق به شیخ هم حلالیت بگیرند. آنها نیز با امید بهبود خاطر مراد خود، از همه حیوانات حلالیت گرفتند تا به شتری رسیدند که با لجالت تمام از حلالیت دادن سر باز می زد و می خواست خود با شیخ صحبت کند.

شیخ هم با آن حال پیش شتر رفت و گفت: «می دانم که بارهای سنگین بر تو گذاشتم و در صحرا و بیابان تو را تشنه، این و طرف و آن طرف بردم به جای علف به تو خار دادم در حالی که خودم سیر بودم و آب گوارا می نوشیدم. با این حال از تو طلب بخشش دارم و از ملازمان می خواهم تا آخر عمرت، تو را در ناز و نعمت نگاه دارند.»

شتر با ناراحتی گفت: «ای بزرگ، خدای من و تو، مرا برای بار بردن، خار خوردن و تحمل تشنگی آفریده است. من از بار بردن برای تو و تشنگی ها آزرده خاطر نیستم. اما آنچه از تو بر دل دارم به تو می گویم و تو را می بخشم. روزی سوار بر اسب با خدم و حشم در جلوی کاروان می رفتی و من و دیگر شتران در پی ساربان در راه بودیم. در میانه راه، خاری در پای ساربان رفت و از کاروان عقب ماند و تو افسار شتران را بر پشت الاغی بستی. ما بدین چاره تو ناچار بودیم، حال آن که ما را شأن و منزلت بر پیروی ساربان بود نه دنباله روی حمار.»

------------

انتخاب و انتصاب مدیران در همه رده‌های مدیریتی سازمان باید بر اساس شایستگی‌ها باشد. در غیر اینصورت همراهی و مشارکت نیروی انسانی را از دست خواهید داد.

[ ۱۳٩۳/۱/۱٦ ] [ ۱:۱٤ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

وقتی به نیویورک سفر کنید، جالب ترین بخش سفر هنگامی است که پس از خروج از فرودگاه، قصد گرفتن یک تاکسی را داشته باشید…
اگر یک تاکسی برای رسیدن به مقصد بیابید شانس به شما روی آورده است؛ اگر راننده ی تاکسی شهر را بشناسد و از نشانی شما سر در آورد با اقبال دیگری روبرو شده اید؛ اگر زبان راننده را بدانید و بتوانید با او سخن بگویید بخت یارتان است؛ و اگر راننده عصبانی نباشد، با حسن اتفاق دیگری مواجه هستید.
خلاصه برای رسیدن به مقصد باید از موانع متعددی بگذرید ...
هاروی مک کیمی گوید:
روزی پس از خروج از فرودگاه، به انتظار تاکسی ایستاده بودم که راننده ای با پیراهن سفید و تمیز و پاپیون سیاه از اتومبیلش بیرون پرید، خود را به من رساند و پس از سلام و معرفی خود گفت:
لطفا چمدان خود را در صندوق عقب بگذارید...
سپس کارت کوچکی را به من داد و گفت: لطفا به عبارتی که رسالت مرا تعریف می کند توجه کنید!
بر روی کارت نوشته شده بود:
در کوتاه ترین مدت، با کمترین هزینه، مطمئن ترین راه ممکن و در محیطی دوستانه شما را به مقصد می رسانم !!!
بسیار شگفت زده شدم !!!
راننده در را گشود و من سوار اتومبیل بسیار آراسته ای شدم.
پس از آن که راننده پشت فرمان قرار گرفت، رو به من کرد و گفت:
پیش از حرکت، قهوه میل دارید؟ در اینجا یک فلاسک قهوه معمولی و یک فلاسک قهوه رژیمی هست!
گفتم : نه، قهوه میل ندارم، اما با نوشابه موافقم.
راننده پرسید : در یخدان هم نوشابه دارم و هم آب میوه، کدام را میل دارید ؟!
و سپس با دادن مقداری آب میوه به من، حرکت کرد و گفت:
اگر میل به مطالعه دارید مجلات تایم، ورزش و تصویر و آمریکای امروز در اختیار شما است...
آنگاه، بار دیگر کارت کوچک دیگری در اختیارم گذاشت و گفت:
این فهرست ایستگاههای رادیویی است که می توانید از آنها استفاده کنید. ضمنا من می توانم درباره بناهای دیدنی و تاریخی و اخبار محلی شهر نیویورک اطلاعاتی به شما بدهم وگر نه می توانم سکوت کنم. در هر صورت من در خدمت شما هستم...
از او پرسیدم: چند سال است که به این شیوه کار می کنی؟!
پاسخ داد: 2 سال
پرسیدم: چند سال است که به این کار مشغولی؟
جواب دا د: 7 سال !
پرسیدم 5 سال اول را چگونه کار می کردی؟
گفت : از همه چیز و همه کس،از اتوبوسها و تاکسیهای زیادی که همیشه راه را بند می آورند، و از دستمزدی که نوید زندگی بهتری را به همراه نداشت می نالیدم.
روزی در اتومبیلم نشسته بودم و به رادیو گوش می دادم که وین دایر شروع به سخنرانی کرد.
مضمون حرفش این بود که :
مانند مرغابیها که مدام وک وک می کنند، غرغر نکنید، به خود آیید و چون عقابها اوج گیرید.
پس از شنیدن آن گفتار رادیویی به پیرامون خود نگریستم و صحنه هایی را دیدم که تا آن زمان گویی چشمانم را بر آنها بسته بودم :
تاکسیهای کثیفی که رانندگانش مدام غرولند می کردند، هیچگاه شاد و سرخوش نبودند و با مسافرانشان برخورد مناسبی نداشتند.
سخنان وین دایر، بر من چنان تاثیری گذاشت که تصمیم گرفتم تجدید نظری کلی در دیدگاهها و باورهایم به وجود آورم
پرسیدم:چه تفاوتی در زندگی تو حاصل شد؟
گفت : سال اول، درآمدم دو برابر شد و سال گذشته به چهار برابر رسید!!!
نکته ای که مرا به تعجب واداشت این بود که در یکی دو سال گذشته، این داستان را حداقل با 30 راننده تاکسی در میان گذاشتم؛ اما فقط 2 نفر از آنها به شنیدن آن رغبت نشان دادند و از آن استقبال کردند. ..
بقیه چون مرغابیها، به انواع و اقسام عذر و بهانه ها متوسل شدند و به نحوی خود را متقاعد کردند که چنین شیوه ای را نمی توانند برگزینند ...
می خواهید گناه نابسامانیهای خود را به گردن این و آن بیندازید یا برخیزید و اختیار زندگی خود را به دست بگیرید؟


سخن روز :
اگر قـرار نـیـسـت مـن طـوری زنـدگی کـنـم کـه دنـیـا دوسـت داره ، خـب طـبـعـا قـرارهـم نـیـسـت دنـیـا هـمـونطـوری بـچـرخـه کـه مـن دوسـت دارم...
جـروم دیـویـد سـالـیـنجـر
[ ۱۳٩۳/۱/۱ ] [ ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ ] [ مهدی نوایی ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

کارشناس روابط عمومی----- گواهی نامه مدیر تور------ گواهی نامه فنون مذاکره------ گواهی نامه زبان بدن------- گواهی نامه +Network
لینک های مفید
صفحات اختصاصی
امکانات وب
RSS Feed

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز


Free Page Rank Tool