دهکده جهانی ---------------------- GLOBAL VILLAGE
با ویکی بلاگ به روز باشید Keep up to date with the wikiblog
نويسندگان
http://www.uplooder.net/

نتایج مطالعه صورت گرفته توسط پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد، تشابه ژنتیکی زوجین با یکدیگر بیش از افراد غریبه است.

  محققان علوم رفتاری دانشگاه کالیفرنیا در این مطالعه، دی‌ان‌ای 800 زوج را که بصورت تصادفی انتخاب شده بودند، با دی‌ان‌ای افراد غریبه مورد مقایسه قرار دادند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۳۱ ] [ ٦:٥٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
استاد من دختر بچه ای بود با شمع روشنی در دست، به طرف مسجد می رفت. پرسیدم:
خودت این شمع را روشن کرده ای؟
 
دخترک گفت: بله. برای اینکه به او درسی بیاموزم، گفتم :دخترم ، قبل از اینکه روشنش کنی ، خاموش بود، می دانی شعله از کجا آمد؟
دخترک خندید، شمع را خاموش کرد و از من پرسید: جناب! می توانید بگویید شعله ای که الان اینجا بود، کجا رفت ؟
در آن لحظه بود که فهمیدم چقدر ابله بوده ام! کی شعله خرد را روشن می کند؟ شعله کجا می رود؟ فهمیدم که انسان هم ما نند آن شمع، در لحظات خاصی آن شعله مقدس را در قلبش دارد ، اما هرگز نمی داند چگونه روشن می شود و از کجا می آید.
از آن به بعد، تصمیم گرفتم با همه پدیده ها و موجودات پیرامونم ارتباط برقرار کنم؛ با ابرها ، درخت ها، رودها و جنگل ها، مردها و زن ها. در زندگی ام هزاران استاد داشته ام . همیشه اعتماد کرده ام ، که آن شعله، هروقت از او بخواهم ، روشن می شود ؛ من شاگرد زندگی بوده ام و هنوز هم هستم.
آموختم که از چیز های بسیار ساده و بسیار نامنتظره بیاموزم ، مثل قصه هایی که پدران و مادران برای فرزندان خود می گویند...
[ ۱۳٩۳/٢/٢۸ ] [ ٧:۱٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پژوهشگران آلمانی در تلاش برای حفاظت بهتر از خودپردازها در برابر سارقان از یک سوسک اسیدپاش الهام گرفته‌اند.

  این سوسک توپچی و رنگی کوچک و چالاک در سراسر اروپا وجود دارد و کوچک‌تر از یک سانتیمتر است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢۸ ] [ ٧:۱٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

بر اساس تصاویر جدید هابل، متمایزترین ویژگی مشتری یعنی داشتن لکه قرمزرنگی که بزرگ‌تر از زمین است، در حال کوچک‌شدن است.

  «لکه قرمزرنگ بزرگ»، توفانی شدید است که اواخر دهه 1800 قطر آن 40 هزار کیلومتر تخمین زده شد. این توفان به اندازه‌ای بزرگ ‌است که سه زمین می‌توانند در کنار یکدیگر در درون آن قرار گیرند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢۸ ] [ ٧:٠٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

شبکه‌ای متشکل از شبکه‌های بی‌شمار که چه بخواهیم چه نخواهیم یکی از بخشهای مهم زندگی‌امان شده است، به گونه‌ای که برخی می‌گویند:" اگر اینترنت برای 5 ثانیه متوقف شود، قلب من هم از کار خواهد افتاد". این جمله و این حالات تنها چیزی را که به یادمان می‌آورد واژه‌ نه چندان خوشایندی به نام "اعتیاد" است.

استفاده بیش از حد از هر چیزی نادرست است و افراط حتی بهترین و زیباترین چیزهای دنیا را نیز آلوده و خطرناک می‌کند. در رابطه با اینترنت هم باید دو روی سکه را دید. رویی منفی که بیشترین اثر را هم بر روی نوجوانان می‌گذارد و دارد کم کم به جایگزینی برای روابط انسانی تبدیل می‌شود، وجودش ارزشمند است، اما در عین حال کلی واقعیت و حقیقت تلخ هم همراهش دارد. در مطلب زیر به 10 تا از تلخترین واقعیت‌های استفاده از اینترنت می‌پردازیم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢٤ ] [ ٧:٥٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

بسیاری از کاربران، زمان زیادی برای ساخت یک کلمه‌عبور قدرتمند صرف نمی‌کنند. کاری که اولین سد مقابله با هکرها را بسیار آسیب‌پذیر می‌کنند. در این قسمت از سری «کوتاه اما کاربردی» با ترفندهایی برای داشتن یک کلمه‌عبور قدرتمند آشنا خواهیم شد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢٤ ] [ ٧:٤٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان مدعی‌اند رشد نوعی سلول موجب پاک‌شدن بسیاری از خاطرات کودکی می‌شود.

  انسان‌ها همواره در تقلای به یادآوردن خاطرات کودکی‌شان و به ویژه پیش از سن سه سالگی هستند و هم‌اکنون محققان نشان داده‌اند زمانی که انسان عمر می‌کند، رشد سلول‌های مغزی جدید به طور کارآمدی بر سلول‌های موجود غلبه کرده و خاطرات آغازین را از بین می‌برد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢٤ ] [ ٧:٤٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

بر اساس پژوهش دانشمندان انگلیسی، والدین تا زمانی که فرزندشان 30 ساله می‌شود، ساعت‌ها خواب را که معادل هشت سال بی‌خوابی است به دلیل نگرانی و بیداری‌های شبانه از دست می‌دهند.

  در حالی که ممکن است والدین فکر کنند شب‌های ناآرام آن‌ها با بزرگ‌شدن نوزادشان کاهش می‌یابد، تحقیق جدید نشان می‌دهد والدین زمانی که کودکانشان به نوجوانی یا بزرگسالی می‌رسند، خواب بیشتری را از دست می‌دهد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢٤ ] [ ٧:۳٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

توانایی تشخیص‌دادن چهره‌ها یک مهارت انسانی شاخص است که جدای از توانایی کلی برای تشخیص اشیاء بوده و می‌توان آن را به ارث برد.

  در مطالعه‌ای جدید، کری شوفیلد و نیکلاس شاکشفت از دانشگاه کینگز کالج لندن از هزار جفت دوقلو که بین سال‌های 1994 و 1996 متولد شده بودند، خواستند به مجموعه‌ای از آزمون‌های روانشناختی پاسخ گویند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢٤ ] [ ٧:۳٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

یک نقشه تعاملی جدید به کاربران امکان گشت‌وگذار و زوم‌کردن روی برخوردهای سیارکی هزار سال گذشته را می‌دهد.

  همزمان، در تلاشی برای ممانعت از برخورد نابودگرهای دیگر در آینده، مسابقه ناسا برای جلب کمک عموم در رهگیری صخره‌های آسمانی، وارد مرحله بعدی خود شده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢٤ ] [ ٧:٢٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، کلید قلب سالم خرس‌ قطبی در ژنوم حیوان نهفته است که این نتایج می‌تواند به پیشگیری از مشکلات قلبی در انسان منجر شود.

 خرس‌های قطبی از جمله چاق‌ترین جانداران جهان محسوب می‌شوند که در عین حال از قلب بسیار سالمی برخوردار هستند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢۱ ] [ ٧:٤٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان برای نخستین بار موفق به تعیین توالی ژنوم عنکبوت شده و دریافته‌اند که انسانها از شباهتهای ژنتیکی خاصی با این موجودات خزنده وحشتناک برخوردارند.

  محققان دانشگاه آرهوس دانمارک و موسسه ژنومیک پکن بر روی دو گونه عنکبوت به نمایندگی از دو نمونه از سه گونه اصلی خانواده عنکبوتها کار کردند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢۱ ] [ ٧:٤۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان درباره سرازیرشدن مهاجمان از زمین به مریخ در شکل ریزموجودات ابراز نگرانی کرده‌اند.

  اخیرا، سه مقاله جدید علمی خطرات تبادل بین‌سیاره‌ای موجودات را با استفاده از تحقیقات آژانس بین‌المللی فضایی بررسی کرده‌اند و جزئیات هر سه آن‌ها در مجله Astrobiology منتشر شده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢۱ ] [ ٧:۱٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

تحقیقات برخلاف این باور که نمره‌های پسران در علوم و ریاضی بهتر است، نشان می‌دهد: دختران میانگین نمرات به مراتب بالاتری از پسران در قرن گذشته کسب کرده‌اند.

 تحقیقات انجمن روانشناسی آمریکا این باور را که پسران در دروس ریاضی و علوم یادگیری بهتری دارند، رد کرد و نشان داد دختران در تمام زمینه‌های درسی، نمرات به مراتب بهتری را کسب می‌کنند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢۱ ] [ ٧:۱۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

اخترشناسان با استفاده از یک شبیه‌سازی رایانه‌ای موفق به طراحی نخستین جهان واقعی مجازی شدند.

  «مارک فوگلس‌برگر» نویسنده ارشد این مطالعه و از محققان مرکز اخترفیزیک هاروارد- اسمیت‌سونیان در همکاری مشترک با محققان موسسه مطالعات نظری هایدلبرگ آلمان موفق به ساخت این جهان مجازی واقعی شده‌ است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢٠ ] [ ٧:٠۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

تحقیقات جدید نشان می‌دهد: ویژگی که منجر به تعویق انداختن امور می‌شود، با ژنتیک مرتبط و تقریبا قابل انتقال است.

  در حال حاضر محققان دریافته‌اند که به تعویق انداختن کارها یک دلیل ژنتیکی دارد و به عنوان یکی از صفات تکانشگری محسوب می‌شود و ممکن است این افراد این صفات را به ارث برده باشند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢٠ ] [ ٧:٠۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

بر اساس نتایج مطالعه‌ای جدید، لایه نازکی از میکروارگانیسم‌ها که پوست ما را پوشش می‌دهند، می‌توانند نقش مهمی در بهبود زخم داشته باشند. محققان امیدوارند این یافته‌ها، به درمان زخم‌های مزمن و بیماری‌های شایع در میان افراد سالمند کمک کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢٠ ] [ ٦:٥٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
روزی شاگردی به استاد خویش گفت: «استاد می‌خواهم یکی از مهمترین خصایص انسان‌ها را به من بیاموزی؟»
استاد گفت: «واقعا می‌خواهی آن را فرا گیری؟»
شاگرد گفت: «بله، با کمال میل.»
استاد گفت: «پس آماده شو با هم به جایی برویم.»
شاگرد قبول کرد. استاد شاگرد جوانش را به پارکی که در آّن کودکان مشغول بازی بودند، برد. استاد گفت: «خوب به مکالمات بین کودکان گوش کن.»
مکالمات بین کودکان به این صورت بود: «الان نوبت من است که فرار کنم و تو باید دنبال من بدوی. نخیر الان نوبت توست که دنبالم بدوی. اصلا چرا من هیچ وقت نباید فرار کنم؟ و حرف‌هایی از این قبیل...»
استاد ادامه داد: «همانطور که شنیدی تمام این کودکان طالب آن بودند که از دست دیگری فرار کنند. آدم بزرگ نیز این گونه است. او هیچگاه حاضر نیست با شرایط موجود روبرو شود و دائم در تلاش است از حقایق و واقعیات زندگی خود فرار کند و هرگز کاری برای بهبود زندگی خود انجام نمی‌دهد. تو از من خواستی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های انسان را برای تو بگویم و من آن را در چند کلام خلاصه می کنم؛ تلاش برای فرار از زندگی!»
[ ۱۳٩۳/٢/۱۳ ] [ ٧:۱۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان به راز چگونگی منجمدشدن مغز به هنگام رویارویی با ترس پی بردند.

  ترس می‌تواند واکنش جنگیدن یا فرارکردن را در افراد ایجاد کند، ضربان قلب را افزایش دهد، حس‌ها را تیز کند و دسترسی به مقادیر بالای انرژی برای کنارآمدن با خطرات به منظور بقا را ارائه دهد. در زمان‌هایی، این خطر به اندازه‌ای شدید است که موجب ایجاد واکنش انجمادی می‌شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۱۳ ] [ ٧:٠٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

شرکت‌های فناورانه در حال رقابت برای عرضه صفحه‌کلیدهایی هستند که به کاربر امکان حرکت‌دادن موج‌وار دست‌ها در هوا و کنترل صفحه‌کلید، تایپ‌کردن متن و تغییر داده‌ها بدون تایپ‌کردن یک حرف در هر بار را بدهند.

  هم‌اکنون محققان با استفاده از فناوری حسگری به کاررفته در بازی‌های کینکت مایکروسافت، چنین سیستمی را ارائه‌ داده‌اند و بر این باورند این سامانه به پزشکان کمک می‌کند در طول جراحی از یک رایانه استفاده کنند یا این که کاربران از فرمان خیالی برای راندن یک اتومبیل مسابقه بازی استفاده کنند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۱۳ ] [ ٧:٠۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
شخصی به نام پل یک دستگاه اتومبیل سواری به عنوان عیدی از برادرش دریافت کرده بود” شب عید هنگامی که پل
 از اداره اش بیرون امد متوجه پسر بچه شیطانی شد که دور و بر ماشین نو و براقش قدم میزند و ان راتحسین می کرد”پل نزدیک ماشین که رسید پسر پرسید:این ماشین مال شماست” اقا؟ پل سرش را به علامت تائید تکان داد و گفت: برادرم به عنوان عیدی به من داده است.
پسر متعجب شد وگفت:منظورتان این است که برادرتان این ماشین را همین جوری “بدون اینکه دیناری بابت ان پرداخت کنید”به شما داده است؟ اخ جون ” ای کاش…؟
البته پل کاملا واقف بود که پسر چه ارزویی می خواهد بکند” او می خواست ارزو کند که ای کاش او هم یک همچون برادری داشت” اما انچه که پسر گفت:سر تا پای وجود پل را به لرزه در اورد:ای کاش من هم یک همچو برادری بودم”
پل مات و مبهوت به پسر نگاه کرد و سپس با یک انگیزه انی گفت: دوست داری با هم تو ماشین یه گشتی بزنیم؟
“اوه بله دوست دارم”
تازه راه افتاده بودند که پسر به طرف پل برگشت و با چشمانی که از خوشحالی برق می زد گفت:”اقا می شه خواهش کنم 
که بری به طرف خونه ما؟”
پل لبخند زد. او خوب فهمید که پسر چه می خواهد بگوید: او می خواست به همسایگانش نشان دهد که توی چه ماشین بزرگ
 و شیکی به خانه برگشته است. اما پل باز هم در اشتباه بود… پسر گفت: بی زحمت اونجایی که دوتا پله داره نگهدارید.
پسر از پله ها بالا دوید” چیزی نگذشت که پل صدای برگشتن او را شنید. اما دیگر تند وتیز بر نمی گشت”او برادر کوچک فلج
 و زمین گیر خود را بر پشت حمل کرده بود. سپس او را روی پله پائینی نشاند و به طرف ماشین اشاره کرد: “اوناهاش
 جیمی”می بینی؟درست همون طوریه که طبقه بالا برات تعریف کردم “برادرش عیدی بهش داده و دیناری بابت ان
 پرداخت نکرده. یه روزی من هم یه همچو ماشینی به تو هدیه خواهم داد…
اونوقت می تونی برای خودت بگردی و چیزهای قشنگ ویترین مغازه های شب عید رو همان طوری که همیشه برات شرح میدم ببینی”
پل در حالی که اشکهای گوشه چشمش را پاک می کرد از ماشین پیاده شد و پسر بچه را در صندلی جلوئی ماشین
[ ۱۳٩۳/٢/۱۳ ] [ ٦:٥٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان دانشگاه کلارمونت آمریکا دریافته‌اند که حیوانات خانگی و بویژه سگ‌ها واقعا قابلیت آن را دارند که عاشق صاحبانشان شوند.

 محققان دریافته‌اند که سگ‌ها در شرایط صمیمی، هورمون عشق موسوم به "اوکسی توسین" را از خود ترشح می‌کنند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۱۳ ] [ ٦:٥۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان با استفاده از نوعی ابزار جدید، برای نخستین بار موفق به ترجمه سوت دلفین‌ها شدند.

  محققان به خوبی می‌دانند دلفین‌ها زندگی‌های اجتماعی پیچیده‌ای دارند و می‌توانند عواطفشان را از طریق صدا و حرکت بیان ‌کنند؛ آن‌ها از دهه 1960 در تلاش برای تعیین این موضوع بوده‌اند که آیا این آبزیان دارای زبانی خاص هستند یا خیر.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۸ ] [ ٧:٢٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان برای نخستین‌بار نانورایانه‌ای را درون بدن یک موجود زنده جای داده‌اند که این روش می‌تواند در آینده برای انتقال هدفمند دارو به مناطق مختلف بدن مورد استفاده قرار گیرد.

  سایبورگ (Cyborg) به معنای مجهز کردن یک موجود زنده به اجزای ارگانیک و مکانیکی است؛ محققان تاکنون نمونه‌های مختلفی از حشرات و حیوانات نیمه‌رباتیک از جمله سوسک و موش سایبورگ را طراحی کرده‌اند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۸ ] [ ٧:٢۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان آمریکایی با مهندسی معکوس موفق به تقلید خاصیت چسبناکی کف پای مارمولک برای تولید یک چسب با قدرت چسبندگی بسیار بالا شدند.

  کف پای مارمولک از ویژگی چسبندگی خاصی برخوردار است که راه رفتن بر روی سطوح مختلف را امکانپذیر می‌کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۸ ] [ ٧:٠٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

خواب بخش کلیدی زندگی انسان‌ها است و عملی است که حداقل هر شب انجام می‌دهند. دیگر حیوانات نیز از سگ‌ها گرفته تا پرندگان وحشی می‌خوابند اما هم‌اکنون این پرسش مطرح است که آیا اشکال مختلف حیات مانند میکروب‌ها، حشرات، گیاهان و محصولات کشاورزی و همچنین گونه‌های مهاجم آن‌ها نیز می‌خوابند؟

  نوشتار حاضر به بررسی این موضوع می‌پردازد که آیا گیاهان نیز مانند انسان و بسیاری از حیوانات می‌خوابند یا خیر.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۸ ] [ ٧:٠۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا احتمالا سردترین ستاره کوتوله قهوه‌ای جهان را با استفاده از سامانه WISE ناسا و تلسکوپ‌های فضایی اسپیتزر کشف کرده‌اند.

  این جرم کیهانی چهارمین سیستم نزدیک به خورشید بوده و دمای آن به اندازه قطب شمال زمین است. دمای بی‌نهایت سرد این جرم کیهانی نکات فراوانی را به دانشمندان درباره جو سیاراتی ارائه می‌دهد که دارای دماهای سرد مشابه هستند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۸ ] [ ٧:٠۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

یک گونه هیبریدی نادر گورخر- خر در باغ‌وحش رینوزای شهر مکزیکو متولد شد.

  حیوانات دورگه یا هیبریدی (Hybrid animals) حاصل جفت‌گیری دو حیوان در یک رسته و خانواده جانوری هستند.

 تازه‌ترین حیوان دورگه یک گورخر- خر (zonkey) به نام Khumba است که حاصل جفت‌گیری یک گورخر ماده با خر زال چشم آبی است.

 درحالیکه زیست‌شناسان در ابتدا تصور می‌کردند که گورخر و خر دارای کروموزوم‌های ناسازگار هستند، نمونه‌های نادری از گورخر- خر در باغ‌وحش‌های آمریکا، ژاپن و چین متولد شده‌اند.

[ ۱۳٩۳/٢/۸ ] [ ٦:٤٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
پسر و دختر کوچکی با هم بازی می‌کردند. پسر چند تا تیله داشت و دختر کوچولو هم چندتایی شیرینی با خودش داشت. پسر کوچولو به دختر کوچولو گفت: «من همه تیله‌هایم را به تو می‌دهم و تو همه شیرینی‌هایت را به من بده.»
دختر کوچولو قبول کرد. پسر بزرگترین و قشنگترین تیله‌اش را مخفیانه برداشت و بقیه را به دختر کوچولو داد. اما دختر کوچولو همان جوری که قول داده بود تمام شیرینی‌هایش را به پسرک داد. همان شب دختر کوچولو با آرامش تمام خوابید و خوابش برد. ولی پسر کوچولو نمی‌توانست بخوابد چون به این فکر می‌کرد که همانطوری که خودش بهترین تیله‌اش را پنهان کرده بود شاید دختر کوچولو هم مثل او یک خرده از شیرینی‌هایش را پنهان کرده و همه شیرینی‌ها را به او نداده باشد.
عذاب وجدان همیشه برای کسی است که صادق نیست. آرامش برای کسی است که صادق است.
[ ۱۳٩۳/٢/٧ ] [ ٧:۱۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

برای همه‌ی ما این اتفاق افتاده است که با حجم زیادی از کارها رو‌به‌رو شده‌ایم و هیچ ایده‌ای برای انجام آنها نداشته‌ایم. افرادی که سازمان‌های بزرگ را اداره می‌کنند تقریباً هر روز با این وضعیت مواجه می‌شوند. بسیاری از آنها از تکنیک‌های مختلفی برای افزایش کارآیی و کاهش فشار کاری خود استفاده می‌کنند. در این مطلب یازده مورد از این روش‌ها را به همراه شما همراهان بررسی می‌کنیم:


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٧ ] [ ٧:۱۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

اخترشناسان با استفاده از تصاویر تلسکوپ کک در هاوایی موفق به حل اسرار یکی از درخشان‌ترین ابرنواخترهای کائنات شدند.

  در سال 2010 اخترشناسان اقدام به رصد ابرنواختر PS1-10afx با درخششی 30 برابر بیشتر از سایر ابرنواخترها در کلاس مشابه شدند و به نظر می‌رسید که نوع جدیدی از ابرنواخترها شناسایی شده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٧ ] [ ٧:۱۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

آنچه در ابتدا یک سیاره وارونه به نظر می‌رسد، در واقع، شیوه جدیدی برای مطالعه سیستم‌های ستاره‌ای دوگانه ارائه می‌دهد.

  «اتان کروز»، دانشجوی دانشگاه واشنگتن، با استفاده از تلسکوپ فضایی کپلر مدعی شدع آنچه در ابتدا مانند یک سیاره وارونه به نظر می‌رسید، در واقع سیستمی برای مطالعه سیستم‌های ستاره‌ای دوگانه است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٧ ] [ ٦:٥٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

[ ۱۳٩۳/٢/٦ ] [ ۸:٥٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

یه روز گاو پاش میشکنه دیگه نمی تونه بلند شه کشاورز دامپزشک میاره .
دامپزشک میگه اگه تا 3 روز گاو نتونه رو پاش بایسته گاو رو بکشید

گوسفند اینو میشنوه و میره پیش گاو میگه بلند شو بلند شو گاو هیچ حرکتی نمیکنه...
روز دوم باز دوباره گوسفند بدو بدو میره پیش گاو میگه بلند شو بلند شو رو پات بایست باز گاو هر کاری میکنه نمیتونه بایسته رو پاش

روز سوم دوباره گوسفند میره میگه سعی کن پاشی وگرنه امروز تموم بشه نتونی رو پات وایسی دامپزشک گفته باید کشته شی .

گاو با هزار زور پا میشه..صبح روز بعد کشاورز میره در طویله و میبینه گاو رو پاش وایساده از خوشحالی بر میگرده میگه گاو رو پاش وایساده جشن میگیریم ...گوسفند رو بکشید

نتیجه اخلاقی:

خودتو نخود هر آشی نکن

[ ۱۳٩۳/٢/٦ ] [ ۸:۳۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

وقتی خدا زن را آفرید، او تا دیر وقت روی ساختن آن کار می کرد
یکی از فرشتگان نزد خدا آمد و عرض کرد:
چرا اینهمه زمان صرف این مخلوق می کنید؟
 
خداوند فرمود:
آیا از تمام خصوصیاتی که برای شکل دادنش می خواهم در او بکار ببرم اطلاع دارید؟
او باید قابل شستشو باشد، اما نه از جنس پلاستیک، با بیش از دویست قسمت متحرک با قابلیت جایگزینی.
 او آنها را باید برای تولید انواع غذاها بکار ببرد، او باید قادر باشد چند کودک را همزمان در بغل بگیرد، آغوشش را برای التیام بخشیدن به هر چیزی از یک زانوی زخمی گرفته تا یک قلب شکسته بگشاید. او باید تمام اینکارها را با دو دست خود انجام بدهد

ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٦ ] [ ٧:٥٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

تحقیقات جدید محققان دانشگاه ایالتی میشیگان نشان می‌دهد: استفاده از فناوری‌های خاص مانند اینترنت در میان افراد سالمند، می‌تواند احتمال بروز افسردگی را بیش از 30 درصد کاهش دهد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٦ ] [ ٧:٥۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پژوهش محققان دانشگاه تورنتو نشان می‌دهد افرادی که دچار اختلال خواب با نشانه‌هایی نظیر "دو دو زدن چشم" و هم چنین انجام رویاهای خود در عالم واقعیت و در هنگام خواب هستند، در معرض خطر بالایی برای ابتلا به پارکینسون و آلزایمر قرار دارند.

  به گفته محققان، اختلال حرکت سریع چشم در خواب (RBD) تنها یک علامت پیش فرض نیست، بلکه نشانه هشدارآمیز بحرانی برای اختلال عصبی است که می‌تواند منجر به بیماری‌های مغزی شود؛ در واقع، 80 الی 90 درصد مردم مبتلا به (RBD) نوعی بیماری مغزی را از خود بروز می‌دهند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٦ ] [ ٧:۳٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
در مطب دکتر به شدت به صدا درآمد. دکتر گفت: «در را شکستی! بیا تو.»
در باز شد و دختر کوچولوی نه ساله‌ای که خیلی پریشان بود، به طرف دکتر دوید: «آقای دکتر! مادرم!» و در حالی که نفس نفس می‌زد، ادامه داد: «التماس می‌کنم با من بیایید! مادرم خیلی مریض است.»
دکتر گفت: «باید مادرت را اینجا بیاوری، من برای ویزیت به خانه کسی نمی‌روم.»
دختر گفت: «ولی دکتر، من نمی‌توانم. اگر شما نیایید او می‌میرد!» و اشک از چشمانش سرازیر شد.
دل دکتر به رحم آمد و تصمیم گرفت همراه او برود. دختر دکتر را به طرف خانه راهنمایی کرد، جایی که مادر بیمارش در رختخواب افتاده بود.
دکتر شروع کرد به معاینه و توانست با آمپول و قرص تب او را پایین بیاورد و نجاتش دهد. او تمام طول شب را بر بالین زن ماند؛ تا صبح که علائم بهبود در او دیده شد.
زن به سختی چشمانش را باز کرد و از دکتر به خاطر کاری که کرده بود تشکر کرد.
دکتر به او گفت: «باید از دخترت تشکر کنی. اگر او نبود حتما می‌مردی!»
مادر با تعجب گفت: «ولی دکتر، دختر من سه سال است که از دنیا رفته!» و به عکس بالای تختش اشاره کرد.
پاهای دکتر از دیدن عکس روی دیوار سست شد. این همان دختر بود! فرشته ای کوچک و زیبا!
[ ۱۳٩۳/٢/۳ ] [ ٧:٠٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان احتمالا موفق به شناسایی ژنهای اصلی مرتبط با مقاومت بالای برخی افراد در برابر درد نسبت به دیگران شده‌اند.

  دکتر توبوره اونوجیقوفیا و همکارانش از آکادمی نورولوژی آمریکا، 2721 فرد مبتلا به درد مزمن را به دنبال ژن‌های خاص مورد ارزیابی قرار دادند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۳ ] [ ٧:٠۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

1. با خانومت داری از یه مغازه لباس فروشی دیدن می کنی و ایشون از یه لباس 250.000 تومنی خوشش میاد:

الف- زود با هم میرین تو مغازه و تمام حقوق یه ماهتو دو دستی تقدیم صاحب مغازه می کنی و تا آخر اون ماه غذاهای طبیعی از قبیل باد و نور و هوا و ... می خورین!

ب- تا خانوم میاد اون لباسو نشونت بده خودتو به کوچه علی چپ میزنی انگار نه انگار که با تو بوده ! یه جوری مثل برق و باد از اونجا دورش میکنی و تا اون لباس از مد نیفتاده به اون منطقه بر نمیگردی!


2. با خانومت داری میری رستوران، موقعی که به رستوران می رسید:

الف- جلو جلو و دو دستی درو براش باز میکنی که احتمالاً اونایی که از اونجا رد میشن فکر میکنن جنابعالی پادو تشریف دارید!

ب- بهش دستور میدی هر چه زودتر درو باز کنه!


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۳ ] [ ٦:٥۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پژوهشگران انگلیسی در تحقیقات خود موفق به رمزگشایی از اسرار علاقه کودکان خردسال به بازی «دالی موشه» شده‌ و دریافته‌اند که این بازی به تکامل هوش کودکان و غلبه بر ترس دور بودن از مادر کمک می‌کند.

  دالی موشه (peekaboo game)‌ یکی از بازی‌های مورد علاقه نوزادان و کودکان خردسال محسوب می‌شود؛ این بازی با مراحل رشد انطباق داشته و به تکامل مهارت‌های کلیدی کودک کمک می‌کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۳ ] [ ٦:٤٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان در دستاوردی مهم، علت ابتلای انسان‌های مدرن به اختلالات مغزی مانند اسکیزوفرنی و اوتیسم و عدم ابتلای نئاندرتال‌ها به چنین اختلال‌هایی را کشف کردند.

  این محققان معادل سلولی سوئیچ‌های روشن/خاموشی را شناسایی کردند که فعال‌بودن یا غیرفعال‌بودن دی‌ان‌ای را تعیین می‌کنند. به گفته آن‌ها، صدها ژن در نئاندرتال‌ها خاموش بودند، در حالی که همان ژن‌ها در انسان‌های امروزی روشن شده‌اند؛ همچنین، صدها ژن دیگر در نئاندرتال‌ها روشن بودند اما در انسان‌های مدرن خاموش هستند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۳ ] [ ٦:٤٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان یک شرکت در سوئد طرح جدیدی ارائه کرده‌اند که بر اساس آن با درخشان‌تر کردن ماه، نیاز به استفاده از چراغ‌های خیابانی کاهش پیدا خواهد کرد.

  این روش شامل استفاده از مواد موجود در ماه برای روشن‌تر کردن سطح این قمر است؛ در این حالت میزان نور خورشید بازتابانده شده به زمین افزایش پیدا کرده و شب‌های زمین پر نورتر می‌شوند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢ ] [ ٦:۳۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

 در اولین روز هفته، شیوانا شاگردان مدرسه را جمع کرد و به آن‌ها گفت: «از امروز یک هفته فرصت دارید تا برای این سوال که عشق و محبت مهم‌تر است یا آگاهی و شعور؟ پاسخی بیابید و اگر نتوانید جوابی برای این سوال پیدا کنید، این حق را به مدرسه می‌‌‌دهید که عذر شما را بخواهد!»

همه شاگردان به تقلا افتادند و شروع به زیروروکردن کتاب‌ها و پرس‌وجو از یکدیگر کردند. روزها به‌سرعت می‌گذشت. هیجان عجیبی بر مدرسه غالب شده بود. از یک طرف شاگردان دوست نداشتند از مدرسه اخراج شوند و از سوی دیگر، یافتن جواب برای این سوال چندان آسان نبود. سه روز مانده به امتحان، باران شدیدی بارید و سیلابی عظیم همه‌جا را فراگرفت. خبر رسید که در دهکده پایین‌دست، سیل آمده است و عده‌ای بی‌خانمان شده‌اند. یکی از شاگردان مدرسه که جزو شاگردان ممتاز هم بود، به همراه شش نفر از شاگردان اهل همان دهکده، نزد شیوانا آمدند و از او اجازه خواستند تا برای کمک به مردم سیل‌زده از مدرسه خارج شوند. شیوانا با لبخند گفت: «هرکاری که گمان می‌کنید درست است، انجام دهید.»

آن هفت نفر رفتند و روز امتحان خیس، خسته و گل‌آلود به مدرسه بازگشتند. شاگردانی که در مدرسه مانده بودند، قبل از شروع کلاس با تماشای قیافه به‌هم‌ریخته و زخمی‌‌ آن‌ هفت نفر، شروع به مسخره‌کردنشان کردند و گفتند: «امروز که از مدرسه برای همیشه اخراج شدید، می‌فهمید که عشق مهم‌تر است یا آگاهی؟»


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢ ] [ ٦:۳۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

(سه چیز- یک زن را مانند ملکه میسازد):

١-وقتی که پول در دستهاش باشه

٢-وقتی که لباس سفید عروسی میپوشه برای دوماد

٣-وقتی که اولین بچش به دنیا میاد و برای اولین بار مادر میشه.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢ ] [ ٦:٢٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

نتایج مطالعات دانشمندان نشان داد افراد مسن غیرافسرده‌ای که بی‌عاطفه هستند، احتمالا از مغز کوچکتری نسبت به اشخاص با عاطفه مسن برخوردارند.

  به گفته لنور جی لاونر، از موسسه‌ ملی سلامت آمریکا و عضو «آکادمی نورولوژی» این کشور، درست همان طور که نشانه‌های از دست‌دادن حافظه می‌تواند نشان‌دهنده تغییرات مرتبط با بیماری مغزی باشد، بی‌عاطفگی نیز شاید حکایت تغییرات پنهان را روایت کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢ ] [ ٦:٢٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

آینه‌ها برای هزاران سال است که وجود داشته‌اند اما دستاورد جدید نقطه عطف این ابزار در قرن 21 به شمار می‌آید.

  یک آینه دیجیتالی جدید، تصویر پرتو ایکسی از افراد ارائه می‌دهد؛ بطوری که آن‌ها درون خود را به همراه استخوان‌ها، اندام‌ها و عضلاتشان در این آینه می‌بینند. این صفحه سه بعدی که Primary Intimacy of Being نام دارد، درون بدن کاربر را بازسازی کرده و حرکات فرد را به گونه‌ای رهگیری می‌کند که گویی خودش را می‌بیند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢ ] [ ٦:۱٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

(سه چیز- یک زن را مانند ملکه میسازد):

١-وقتی که پول در دستهاش باشه

٢-وقتی که لباس سفید عروسی میپوشه برای دوماد

٣-وقتی که اولین بچش به دنیا میاد و برای اولین بار مادر میشه.

 

(سه چیز-زن را به گریه میاندازد):

١-حرفی که جریحه دارش کند

٢-از دست دادن کسی که دوستش داره

٣-مرور کردن خاطره هایی که خوشحال کننده بوده براش و حالا از دستش داده


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۱ ] [ ٩:۳٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

همه خانم ها چنین لحظاتی را تجربه کرده اند که نگران بویی که می دهند باشند. اما همیشه آسان نیست که وقتی در یک جمع هستند، وضعیت بهداشتی خود را چک کنند. استفاده از این مقاله، در طولانی مدت کمک تان می کند که بدون اینکه بخواهید بوی بد را با چیزهایی مثل دئودورانت از بین ببرید، پوست تان رایحه ی خوبی بدهد.

اگر مشکل عرق کردن دارید، (به ویژه در زیر بغل تان) روی مناطقی که عرق می کند، جوش شیرین بمالید. با این کار این نواحی را کم و بیش خشک نگه می دارید و بوهای بد را خنثی می کنید. این کار، به خصوص برای شب هایی که بیرون می روید یا روزهای گرم مفید است. (این روش برای مردهایی که زیر بغل شان مو دارد موثر نیست)

موهای زاید بدنتان را اصلاح کنید. موهایی که در مناطقی از بدنتان مانند زیر بغل وجود دارد، پناهگاه باکتری ها و در نتیجه بوی بد است. با تراشیدن یا موم انداختن موها، این قسمت ها را تمیز و عاری از باکتری نگه دارید.

از یک صابون آنتی باکتریال، ژل حمام یا صابون گلیسیرینه استفاده کنید. اگر کثیفی های بدن تان را نشسته باشید، ایستادن زیر دوش کمکی نمی کند. سعی کنید دو بار در روز (یا اگر نیاز است، بیشتر) دوش بگیرید یا حمام کنید.

کمی قبل از اینکه بیرون بروید دوش بگیرید و کرم و این قبیل چیزها را وقتی تازه از حمام بیرون آمده اید استفاده کنید؛ چرا که پوست تان در این موقع کرم را راحت تر جذب می کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۱ ] [ ۸:۳٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
روزی ﻣﻬﻨﺪﺱ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻧﯽ، ﺍﺯ ﻃﺒﻘﻪ ﺷﺸﻢ ﻣﯽﺧﻮﺍهد ﮐﻪ ﺑﺎ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﮐﺎﺭﮔﺮﺍﺵ ﺣﺮﻑ ﺑﺰند. ﺧﯿﻠﯽ ﺍﻭ را ﺻﺪﺍ ﻣﯿﺰند ﺍﻣﺎ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺷﻠﻮﻏﯽ ﻭ ﺳﺮﻭ ﺻﺪﺍ، ﮐﺎﺭﮔﺮ ﻣﺘﻮﺟﻪ نمیشود. ﺑﻪ ﻧﺎﭼﺎﺭ ﻣﻬﻨﺪﺱ، یک اسکناس 10 ﺩﻻﺭی به پایین می‌اندازد ﺗﺎ ﺑﻠﮑﻪ ﮐﺎﺭﮔﺮ ﺑﺎﻻ ﺭﻭ ﻧﮕﺎﻩ کند. ﮐﺎﺭﮔﺮ 10 ﺩﻻﺭ ﺭا ﺑﺮمی‌دارد ﻭ ﺗﻮ ﺟﯿﺒﺶ می‌گذارد ﻭ ﺑﺪﻭﻥ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺑﺎﻻ ﺭا ﻧﮕﺎﻩ کند مشغول کارش می‌شود. ﺑﺎﺭ ﺩﻭﻡ ﻣﻬﻨﺪﺱ 50 ﺩﻻﺭ ﻣﯿﻔﺮستد ﭘﺎﯾﯿﻦ ﻭ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﮐﺎﺭﮔﺮ ﺑﺪﻭﻥ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺑﺎﻻ ﺭا ﻧﮕﺎﻩ کند پول را در جیبش می‌گذارد.
ﺑﺎﺭ ﺳﻮﻡ ﻣﻬﻨﺪﺱ ﺳﻨﮓ ﮐﻮﭼﮑﯽ ﺭا می‌اندازد ﭘﺎﯾﯿﻦ ﻭ ﺳﻨﮓ ﺑﻪ ﺳﺮ ﮐﺎﺭﮔﺮ برخورد می‌کند. ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﻟﺤﻈﻪ ﮐﺎﺭﮔﺮ ﺳﺮش را ﺑﻠﻨﺪ می‌کند ﻭ ﺑﺎﻻ ﺭا ﻧﮕﺎﻩ می‌کند ﻭ ﻣﻬﻨﺪﺱ کارش را به او می‌گوید.
ﺍﯾﻦ ﺩﺍﺳﺘﺎﻥ ﻫﻤﺎﻥ ﺩﺍﺳﺘﺎﻥ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺍﺳﺖ، ﺧﺪﺍﯼ ﻣﻬﺮﺑﺎﻥ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﻧﻌﻤﺖ ﻫﺎ ﺭا ﺑﺮﺍﯼ ﻣﺎ می‌فرستد ﺍﻣﺎ ﻣﺎ ﺳﭙﺎﺱﮔزﺍﺭ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ. ﺍﻣﺎ ﻭﻗﺘﯽ ﮐﻪ ﺳﻨﮓ ﮐﻮﭼﮑﯽ ﺑﺮ ﺳﺮمان می‌افتد ﮐﻪ ﺩﺭ ﻭﺍﻗﻊ ﻫﻤﺎﻥ ﻣﺸﮑﻼﺕ ﮐﻮﭼﮏ ﺯﻧﺪﮔﯽﺍﻧﺪ، ﺑﻪ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺭﻭﯼ ﻣﯽﺁﻭﺭﯾﻢ. بنابراین هر ﺯﻣﺎﻥ ﺍﺯ ﭘﺮﻭﺭﺩﮔﺎﺭﻣﺎﻥ ﻧﻌﻤﺘﯽ ﺑﻪ ﻣﺎ ﺭﺳﯿﺪ ﻻﺯﻡ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺳﭙﺎﺱگزاﺭ ﺑﺎﺷﯿﻢ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺳﻨﮕﯽ ﺑﺮ ﺳﺮﻣﺎﻥ ﺑﯿﻔﺘﺪ.
[ ۱۳٩۳/٢/۱ ] [ ۸:٢٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

کم تحرکی و مصرف غذاهای آماده و به ویژه پشت میز‌نشینی، مشکل بزرگی به نام «چاقی» به وجود آورده است که زندگی خیلی‌ها را سخت کرده. این افراد همیشه از اینکه شکم بزرگی دارند و هنگام راه‌رفتن زود خسته می‌شوند ناراحت هستند و شاید دچار افسردگی شوند.

زندگی هر لحظه در حال پیشرفت کردن است و با پیشرفت تکنولوژی، همه چیز آسان‌تر شده است. حالا دیگر لازم نیست خیلی کار‌ها را خودمان انجام دهیم. کنترل تلویزیون را بر می‌داریم و از آن سر اتاق کانال‌ها را به راحتی عوض می‌کنیم. برای جواب دادن تلفن هم نباید از جایمان بلند شویم.

خب همین کم تحرکی و مصرف غذاهای آماده و به ویژه پشت میز‌نشینی، مشکل بزرگی به نام «چاقی» به وجود آورده است که زندگی خیلی‌ها را سخت کرده. این افراد همیشه از اینکه شکم بزرگی دارند و هنگام راه‌رفتن زود خسته می‌شوند ناراحت هستند و شاید دچار افسردگی شوند. برای همین است که کم کردن وزن و لاغر شدن این روزها تب تندی دارد. کسانی که دچار اضافه وزن شدید هستند و در فعالیت روزانه‌شان مشکل دارند، هزار راه‌کار و توصیه را می‌شوند و به کار می‌بندند و وقتی چیزی از وزنشان کم نشد، ناامید به پزشک تغذیه مراجعه می‌کنند و این دقیقا همان کاری است که باید از روز نخست انجام می‌دادند. حالا پزشک باید اول داروهایی که بیمار قبلا مصرف کرده را از بدنش خارج کند و بعد فکری به حال اضافه وزنش بکند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۱ ] [ ۸:٢۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]


پســـرم! پسرِ خوبم…
می‌دونم که تو هم یه روزی عاشق میشی. میای وایمیستی جلوی من و بابات و از دخترکی میگی که دوسش داری!
این لحظه اصلا عجیب نیست و تو ناگزیری از عشق…! که تو حاصل عشقی…
پســـرم…
مامانت برای تو حرف‌هایی داره
حرف‌هایی که به درد روزهای عاشقیت می‌خوره…
عزیزدلم!
یک وقت‌هایی زنِ رابطه بی‌حوصله و اخموست. روزهایی می‌رسه که بهونه می‌گیره. بدقلقی می‌کنه و حتی اسمتو صدا می‌کنه
و تو به جای جانمِ همیشگی، میگی: “بله!”
و اون میزنه زیر گریه…

زن‌ها موجودات عجیبی هستند پسرم…


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۱ ] [ ۸:۱٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان نروژی دریافته‌اند چگونه امواج مغز، بوها را به خاطرات دور و "نقشه‌های درونی" مرتبط می‌کنند.

  به گفته محققان، سیگنال‌های بینی فرد به خاطرات موجود در ارکستر سمفونی سیگنال‌های مغز متصل شده و آنها را ترجمه می‌کنند. بر اساس مطالعه «موسسه علوم اعصاب سیستم‌های کاولی» در نروژ، هر یک از این خاطره‌ها به یک مکان مرتبط‌ هستند و یک نقشه درونی در مغز را فعال می‌کنند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۱ ] [ ٧:٥٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

مطالعات جدید بر روی 25 اسکلت کشف‌شده واقع در زیر خطوط ریلی لندن، طاعون را بسیار مرگبارتر از آنچه که تصور می‌شد، نشان داده و اینکه برخلاف تصورات رایج، موشها سهم کمرنگتری نسبت به انسان در سرایت این بیماری داشته‌اند.

  پس از تحلیل دندان‌های اجساد تحت مطالعه، دانشمندان دریافتند طاعون خیارکی که توسط نیش کک‌های آلوده‌ موجود در موش‌های سیاه بوجود می‌آمد، به گونه بسیار بدخیم‌تری جهش پیدا کرد، به طوری که به آسانی از انسانی به انسان دیگر منتقل می‌شد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۱ ] [ ٧:٤٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

در بسیاری مواقع گفتن یک "نه" ساده می تواند جلوی بسیاری از مشکلات را بگیرد در حالیکه بسیاری از مردم با "نه" گفتن به دیگران مشکل دارند. حتی افرادی که بسیار جسور و با اعتماد به نفس هستند در برخی موقعیت ها متوجه می شوند به رغم میل باطنی شان به دیگران "بله" گفته اند. البته گاهی بهتر است به چیزی که واقعا علاقه به انجام آن ندارید بله بگویید. مثلا اگر در محل کار رئیس تان از شما بخواهد کاری را انجام دهید و شما دوست نداشته باشید، توصیه می شود هرگز از مهارت نه گفتن تان استفاده نکنید؛ زیرا خود را در معرض اخراج شدن قرار می دهید ...

آنچه در این مبحث از آن سخن می گوییم موقعیت هایی است که فکر می کنید، مجبور هستید بله بگویید؛ مثلا، دوستی از شما می خواهد کاری انجام دهید که اصلا برایتان راحت نیست یا اینکه بیش از توانتان داوطلب انجام کارهای متفاوتی می شوید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۱ ] [ ٧:٤٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان بر این باورند تعدادی از سیارات که در حال تلوتلوخوردن هستند، شاید بیش از آنکه تصور می‌شود، مامن حیات بیگانه باشند.

  سیاراتی که ابتدا در یک جهت و سپس در مسیر دیگری هستند، می‌توانند مکان‌های ایده‌آلی برای جست‌وجوی حیات بیگانه باشند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۱ ] [ ٧:٤٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

قدیمی‌ترین خاطرات کودکی ممکن است پیش از سن سه‌ سالگی رخ‌ داده باشند.

  بسیاری از کودکان می‌توانند خاطراتی را از سن 3.5 سالگی‌ به یاد آورند اما چنانچه از آن‌ها خواسته شود خاطراتی پیش از آن را به یاد آورند، قیافه‌ای سردرگم را به خود می‌گیرند. این امر ناشی از پدیده‌ای به نام «فراموشی دوران کودکی» است که محققان معتقدند به دلیل فقدان مهارت‌های زبانی در نوزدان رخ می‌دهد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۱ ] [ ٧:۳٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

یکی از سوالات زیست‌شناسان تکاملی، راز خطوط راه راه بدن گورخر بود که محققان دانشگاه کالیفرنیا یک توضیح علمی جدید برای این مسأله ارائه کرده‌اند.

  از زمان ارائه نظریه تکامل «چارلز داروین»، فرضیه‌های مختلفی در خصوص عملکرد خطوط راه راه بدن گورخر توسط زیست‌شناسان تکاملی مطرح شده است؛ استتار، ایجاد توهم بصری در شکارچیان بزرگ، کمک به منحرف کردن گرما، عملکرد اجتماعی یا محافظت در برابر حشرات بخشی از این فرضیه‌ها را تشکیل می‌دهند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۱ ] [ ٧:۳٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

کارشناس روابط عمومی----- گواهی نامه مدیر تور------ گواهی نامه فنون مذاکره------ گواهی نامه زبان بدن------- گواهی نامه +Network
لینک های مفید
صفحات اختصاصی
امکانات وب
RSS Feed

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز


Free Page Rank Tool