دهکده جهانی ---------------------- GLOBAL VILLAGE
با ویکی بلاگ به روز باشید Keep up to date with the wikiblog
نويسندگان
http://www.uplooder.net/
پیرمردی ضعیف و رنجور تصمیم گرفت با پسر و عروس و نوه ی چهارساله اش زندگی کند. دستان پیرمرد می لرزید،چشمانش تار شده بود و گام هایش مردد و لرزان بود. اعضای خانواده هر شب برای خوردن شام دور هم جمع می شدند اما دستان لرزان پدربزرگ و ضعف چشمانش خوردن غذا را تقریبا برایش مشکل می ساخت. نخود فرنگی ها از توی قاشقش قل می خوردند و روی زمین می ریختند، یا وقتی لیوان را می گرفت غالبا شیر از داخل آن به روی رومیزی می ریخت. پسر و عروسش از آن همه ریخت و پاش کلافه شدند.
پسر گفت: «باید فکری برای پدربزرگ کرد. به قدر کافی ریختن شیر و غذا خوردن پر سر و صدا و ریختن غذا بر روی زمین را تحمل کرده ام. پس زن و شوهر برای پیرمرد، در گوشه ای از اتاق میز کوچکی قرار دادند. در آنجا پیرمرد به تنهایی غذایش را می خورد، در حالی که سایر اعضای خانواده سر میز از غذایشان لذت می بردند و از آنجا که پیرمرد یکی دو ظرف را شکسته بود حالا در کاسه ای چوبی به او غذا می دادند. 
گهگاه آنها چشمشان به پیرمرد می افتاد و آن وقت متوجه می شدند هم چنان که در تنهایی غذایش را می خورد چشمانش پر از اشک است. اما تنها چیزی که این پسر و عروس به زبان می آوردند تذکرهای تند و گزنده ای بود که موقع افتادن چنگال یا ریختن غذا به او می دادند.
اما کودک چهارساله اشان در سکوت شاهد تمام آن رفتارها بود. یک شب قبل از شام مرد جوان پسرش را سرگرم بازی با تکه های چوبی دید که روی زمین ریخته بود. با مهربانی از او پرسید: «پسرم، داری چی می سازی؟»
پسرک هم با ملایمت جواب داد: «یک کاسه چوبی کوچک، تا وقتی بزرگ شدم با اون به تو و مامان غذا بدهم.» و بعد لبخندی زد و به کارش ادامه داد.
این سخن کودک آن چنان پدر و مادرش را تکان داد که زبانشان بند آمد و سپس اشک از چشمانشان جاری شد. آن شب مرد جوان دست پدر را گرفت و با مهربانی او را به سمت میز شام برد.
قدرت درک کودکان فوق العاده است. چشمان آنها پیوسته در حال مشاهده، گوشهایشان در حال شنیدن و ذهنشان در حال پردازش پیام های دریافت شده است. اگر ببینند که ما صبورانه فضای شادی را برای خانواده تدارک می بینیم، این نگرش را الگوی زندگی شان قرار می دهند.
[ ۱۳٩۳/٤/۳٠ ] [ ۸:٠٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

۲۳۷۹ سال پیش در چنین روزی هروستراتوس برای اینکه نام خود را در تاریخ جاودانه کند معبد بزرگ آرتمیس را که یکی از عجایب هفتگانه جهان شناخته می‌شود به آتش کشید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۳٠ ] [ ۸:٠٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

ماه گذشته، گوگل نسخه جدید اندروید خود را در جریان رویداد Google I/O معرفی کرد. با وجود ظاهر جدید که از سوی گوگل، متریال دیزاین نامیده می‌شود و البته تغییرات مختلفی که در این نسخه از اندروید ایجاد شده است، اندروید L یکی از بزرگترین بروزرسانی‌های محبوب‌ترین سیستم عامل دنیا محسوب می‌شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۳٠ ] [ ٧:٤٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

از آنجایی که به نظر می‌رسد مقاومت باکتری‌ها نسبت به آنتی بیوتیک‌های موجود به شکلی روز افزون افزایش یافته است، پیدا کردن راهی متفاوت برای مقابله و برطرف کردن عوارض ناشی از ابتلا به آنها حائز اهمیت است. در این مطلب به سراغ منبع جدیدی برای مقابله با بیماری‌های باکتریایی می‌رویم که بسیار عجیب اما جالب توجه است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۳٠ ] [ ٧:٤۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

مصرف قارچ‌های روان‌گردان منجر به باز شدن ذهن انسان بیش از حالت عادی شده و به همین دلیل وقتی مصرف می‌شوند یک حالت خلصه و توهم را ایجاد می‌کنند. گروهی از محققین در مرکز شناسایی مغز انسان توانسته‌اند ثابت کنند که اثر این قارچ‌ها درست شبیه آن چیزی است که ما در خواب و رویا تجربه می‌کنیم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۳٠ ] [ ٧:۳۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

اگر فکر می‌کنید خانه‌های درختی،  تنها کلبه‌های چوبی ساده‌ و مناسب برای بازی کودکان هستند، شاید نظرتان را بعد از دیدن خانه‌های درختی جالب توجه ما در این فهرست،  تغییر دهید. در ادامه مجموعه‌ای از خانه‌های درختی زیبا و رویایی را به تماشا می‌نشینیم،  تعدادی از  از آنها حتی خانه‌های پریان را به یادمان خواهند آورد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۳٠ ] [ ٧:۱۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

بر اساس پژوهش جدید، مادرانی که عاشق نوزادانشان هستند، قدرت مغز آن‌ها را ارتقا می‌بخشند.

  دانشمندان دریافته‌اند حضور مادر می‌تواند دارای اثری مثبت روی تولید عصب مغز نوزاد باشد. محققان امیدوارند با استفاده از نتایج حاصله ابزاری تشخیصی و درمان‌هایی را برای افرادی بیابند که مغزشان دارای نارسایی است یا در دوران طفولیت به خوبی رشد نکرده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۳٠ ] [ ٧:۱٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

گاهی در مقطعی از زندگی گیر ما در این است که به هدف خاصی برسیم و در صورت نرسیدن به آن حسرت و تاسف گریبانگیر ما خواهد بود لطفا به داستان زیر توجه کنید: ...

روزی مردی با مشاهده آگهی شرکت مایکروسافت برای استخدام یک سرایدار به آنجا رفت. در راه به امید یافتن یک شغل خوب کمی خرید کرد.
در اتاق مدیر همه چیز داشت به خوبی پیش میرفت تا اینکه مدیر گفت: اکنون ایمیلتان را بدهید تا ضوابط کاریتان را برایتان ارسال کنم. مرد گفت: من ایمیل ندارم.
مدیر گفت: شما میخواهید در شرکت مایکروسافت کار کنید ولی ایمیل ندارید. متاسفم من برای شما کاری ندارم.
مرد ناراحت از شرکت بیرون آمد و چیزهایی که خریده بود را در همان حوالی به عابران فروخت و سودی هم عایدش شد. از فردای آن روز مرد از حوالی خانه خود خرید میکرد و در بالای شهر میفروخت و با سود حاصل خریدهای بعدی اش را بیشتر کرد. تا جایی که کارش گرفت. مغازه زد و کم کم وارد تجارت های بزرگ و صادرات شد.
یک روز که با مدیر یک شرکت بزرگ در حال بستن قرداد به صورت تلفنی بود، مدیر آن شرکت گفت: ایمیلتان را بدهید تا مدارک را برایتان ارسال کنم.
مرد گفت: ایمیل ندارم
مدیر آن شرکت گفت: شما با این همه توان تجاری اگر ایمیل داشتین دیگه چی میشدین
مرد گفت: احتمالآ سرایدار شرکت مایکروسافت بودم..
نتیجه: گاهی نداشتن کسی ، جایی و یا امکاناتی به نفع ماست

[ ۱۳٩۳/٤/٢٩ ] [ ٧:٤۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

۷۰ سال پیش در چنین روزی برنامه‌ی ترور آلدوف هیتلر رهبر آلمان نازی به انجام رسید. این عملیات که تحت پوشش والکیری انجام شد، موفق آمیز نبود و در نتیجه آن تمامی کسانی که این عملیات ترور را برنامه‌ریزی کرده بودند دستگیر و بعد از محاکمه اعدام شدند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٢٩ ] [ ٧:٢٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

زن و مرد از راهی می رفتند، ماموران آنها را دیدند وآنها را خواستند!پرسیدند شما چه نسبتی با هم دارید؟زن و مرد جواب دادند زن و شوهریم ماموران مدرک خواستند،زن و مرد گفتند نداریم !ماموران گفتند چگونه باور کنیم که شما زن و شوهرید ؟!زن و مرد گفتند برای ثابت کردن این امرنشانه های فراوانی داریم … !

اول اینکه آن افرادی که شما می گویید دست در دست هم می روند،ما دستهایمان از هم جداست!

دوم، آنها هنگام راه رفتن و صحبت کردن به هم نگاه می کنند،ما رویمان به طرف دیگریست!
سوم آنکه آنها هنگام صحبت کردن و راه رفتن،با هم با احساس حرف می زنند،ما احساسی به هم نداریم!

چهارم آنکه آنها با هم بگو بخند می کنند،می بینید که، ما غمگینیم!
پنجم، آنها چسبیده به هم راه می روند،اما یکی ازما جلوترازدیگری می رود!
ششم آنکه آنها هنگام با هم بودن کیکی، بستنی ای، چیزی می خورند،ما هیچ نمی خوریم!
هفتم، آنها هنگام با هم بودن بهترین لباسهایشان را می پوشند،
ما لباسهای کهنه تنمان است.. !

هشتم، …
ماموران گفتند
خیلی خوب،
بروید،
بروید،..
فقط بروید
[ ۱۳٩۳/٤/٢٩ ] [ ٧:٢٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان موفق به کشف یک جمجمه هشت هزار ساله شدند.

  باستان‌شناسان نروژی موفق به کشف جمجمه انسان شدند که متعلق به 8000 سال پیش است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٢٩ ] [ ٧:۱٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

عطارد با هسته آهنی‌اش همواره ذهن جامعه علمی را سر درگم‌ کرده و هم‌اکنون محققان معمای چگونگی تبدیل‌شدن این جرم کیهانی به یک سیاره آهنی را حل کرده‌اند.

  این سیاره دارای هسته‌ای است که 65 درصد جرم آن را تشکیل داده است؛ این در حالی است که هسته زمین 32 درصد از جرم آن را تشکیل می‌دهد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٢٩ ] [ ٧:٠٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
روزی شاگرد یک راهب پیر هندو از او خواست که به او درسی به یاد ماندنی دهد. راهب از شاگردش خواست کیسه نمک را نزد او بیاورد. سپس مشتی از نمک را داخل لیوان نیمه پری ریخت و از او خواست همه آن آب را بخورد. شاگرد فقط توانست یک جرعه کوچک از آب داخل لیوان را بخورد، آن هم به سختی.
استاد پرسید: «مزه اش چطور بود؟»
شاگرد پاسخ داد: «خیلی شور و تند است، اصلاً نمی شود آن را خورد.»
پیر هندو از شاگردش خواست یک مشت از نمک بردارد و او را همراهی کند. رفتند تا رسیدند کنار دریاچه. استاد از او خواست تا نمکها را داخل دریاچه بریزد. سپس یک لیوان آب از دریاچه برداشت و به شاگرد داد و از او خواست آن را بنوشد. شاگرد براحتی تمام آب داخل لیوان رو سر کشید. استاد این بارهم از او مزه آب داخل لیوان را پرسید. شاگرد پاسخ داد: «کاملا معمولی بود.»
پیر هندو گفت: «رنجها و سختیهائی که انسان در طول زندگی با آنها روبرو می شود همچون مشتی نمک است و اما این روح و قدرت پذیرش انسان است که هر چه بزرگتر و وسیعتر می شود، می تواند بار آن همه رنج و اندوه را براحتی تحمل کند. بنابراین سعی کن یک دریا باشی تا یک لیوان آب.»
[ ۱۳٩۳/٤/٢٤ ] [ ٧:٤۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

استفاده از کلیدهای میانبر در نرم‌افزارها، باعث افزایش سرعت کاربران می‌شود. سیستم‌عامل ویندوز ۸ هم مانند سایر نرم‌افزارها از کلیدهای میانبر زیادی برخوردار است. در این قسمت از سری «کوتاه اما کاربردی» با چند کلید میانبر کاربردی در ویندوز ۸ آشنا خواهیم شد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٢٤ ] [ ٧:٢٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

بر اساس پژوهش جدید، افراد به صورت ایستاده بهتر می‌توانند درباره پرسش‌های انتزاعی فکر کنند و به صورت نشسته نیز بهتر می‌توانند با موضوعات عملی برخورد داشته باشند.

  محقق حاضر در این مطالعه همچنین بر این باور است نشستن در یک صندلی بلند می‌تواند برنامه‌ریزی مالی درازمدت را ارتقا دهد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٢٤ ] [ ٧:٢٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
سالها پیش حاکمی به یکی از سوارکارانش گفت مقدار سرزمین هایی را که با اسبش طی کند به او خواهد بخشید. همان طور که انتظار میرفت، اسب سوار به سرعت برای طی کردن هر چه بیشتر سرزمینها سوار بر اسب شد و با سرعت شروع کرد به تاختن با شلاق زدن به اسبش با آخرین سرعت ممکن می تاخت و می تاخت. حتی وقتی گرسنه و خسته بود متوقف نمی شد چون می خواست تا جایی که امکان داشت سرزمین های بیشتری را طی کند. وقتی مناطق قابل توجهی را طی کرده بود و به نقطه ای رسید که از شدت خستگی و گرسنگی و فشار های ناشی از سفر طولانی مدت داشت می مرد، از خودش پرسید: «چرا خودم را مجبور کردم تا سخت تلاش کنم و این مقدار زمین را به پیمایم؟ در حالی که در حال مردن هستم و تنها به یک وجب خاک برای دفن کردنم نیاز دارم.»
این داستان شبیه سفر زندگی خودمان است. برای به دست آوردن ثروت و قدرت و شهرت سخت تلاش می کنیم و از سلامتی و زمانی که باید برای خانواده صرف شود غفلت می کنیم تا با زیبایی ها و سر گرمی های اطرافمان که دوست داریم مشغول باشیم. وقتی به گذشته نگاه می کنیم متوجه می شویم که هیچگاه به این مقدار احتیاج نداشتیم اما نمی توان آب رفته را به جوی باز گرداند. زندگی تنها پول در آوردن و قدرتمند شدن و بدست آوردن شهرت نیست. زندگی قطعا فقط کار نیست بلکه کار تنها برای امرار معاش است تا بتوان از زیبایی ها و لذت های زندگی بهره مند شد و استفاده کرد.

 

[ ۱۳٩۳/٤/٢۳ ] [ ٧:٤٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان دریافته‌اند عقرب‌ها سکویی را در پناهگاه‌هایشان خلق می‌کنند که پیش از شکار غروب‌هنگام‌، خود را در آنجا گرم می‌کنند.

  عقرب‌ها به انرژی محیط برای تنظیم دمای درونی‌شان متکی‌اند و محققان معتقدند این سکو مکانی ایمن و گرم را در اختیار آن‌ها می‌گذارد تا دمای بدنشان را پیش از ترک مخفی‌گاه در شب برای شکار افزایش دهند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٢۳ ] [ ٧:٢٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان ناسا با استفاده از تصاویر با کیفیت به دست آمده از فضاپیمای ناسا موفق به کشف منابع سطحی دی اکسید کربن یا یخ خشک در مریخ شدند.

  نخستین یافته‌ها در مورد وجود مجراهای یخ خشک مریخ مربوط به سال 2000 میلادی بود که باعث شگفتی دانشمندان شد، زیرا آنها معتقد بودند وجود مجراها در سطح مریخ حاصل عمل فرسایش ناشی از آب است که در نهایت با بخار شدن آب مایع امکان وجود آب در حالت جامد را در مریخ امکان پذیر می‌کند. هرچند که برای بقای حیات وجود آب مایع حیاتی است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٢۳ ] [ ٧:٠٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
سه مسافر به رم رفتند. آنها با پاپ ملاقات کردند. پاپ از مسافر اول پرسید: «‌چند روز دراینجا می مانی؟‌»‌
مسافر گفت: ‌«سه ماه.»
پاپ گفت: «‌پس خیلی جاهای رم را می توانی ببینی؟‌»
مسافر دوم در پاسخ به سئوال پاپ گفت:‌ «من شش ماه می مانم.»
پاپ گفت:‌ «پس تو بیشتر از همسفرت می توانی رم را ببینی.»
مسافر سوم گفت: «من فقط دو هفته می مانم.»
پاپ به او گفت:‌ «‌تو از همه خوش شانس تری. زیرا می توانی همه چیز این شهر را ببینی.»
مسافرها تعجب کردند زیرا متوجه پاسخ و منطق پاپ نشدند. 
تصور کنید اگر هزار سال عمر می کردید،‌ متوجه خیلی چیزها نمی شدید ‌زیرا خیلی چیزها را به تاخیر می انداختید. اما از آن جایی که زندگی خیلی کوتاه است، نمی توان چیزهای زیادی را به تاخیر انداخت. با این حال، ‌مردم این کار را می کنند. تصور کنید اگر کسی به شما می گفت فقط یک روز از عمرتان باقی است، چه می کردید؟ ‌آیا به موضوعات غیر ضروری فکر می کردید؟ نه، ‌همه آنها را فراموش می کردید. عشق می ورزیدید، مراقبه می کردید‌ زیرا فقط بیست و چهار ساعت وقت داشتید و موضوعات واقعی و ضروری را به تاخیر نمی انداختید.
[ ۱۳٩۳/٤/٢٢ ] [ ٧:٤٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

در ادامه طبیعت گردی‌های خود این بار سری به پارکی زیبا در کشور اسپانیا خواهیم زد که منظره‌ی زیبای آن حتی از درون قاب تصویر نیز به انسان شادی و نشاط می‌بخشد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٢٢ ] [ ٧:۱۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

مطالعات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، مغز برای ذخیره‌سازی احساسات، از همان سیگنالی استفاده می‌کند که برای بویایی، چشایی یا لامسه کاربرد دارند.

  اگرچه احساسات یک موضوع ذهنی و شخصی محسوب می‌شود، اما مغز انسان این احساسات را به یک کد استاندارد تبدیل می‌کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٢٢ ] [ ٧:۱٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ هابل موفق به شکار یک ساختار منحصربفرد در فضا شده‌اند که مانند یک رشته مروارید در آسمان شب دیده می‌شود.

  این ساختار غیرعادی بطول 100 هزار سال نوری، در حقیقت مسیر برخورد و ادغام دو کهکشان بیضوی است که اطلاعات جدیدی از ابرهای ستاره‌ای در اختیار محققان قرار می‌دهد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٢٢ ] [ ٧:٠٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان مکان بیشترین سطح تابش اشعه ماورای بنفش بر روی زمین را پیدا کردند.

  دانشمندان دریافتند بیشترین سطح اشعه ماورای بنفش بر روی زمین در جنوب امریکاست.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٢٢ ] [ ٧:٠۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

بر اساس مطالعه جدید، مردان با جمجمه‌های باریک‌تر در مقایسه با مردان دارای جمجمه‌های پهن کمتر در منزل مقتدر و غالب هستند.

 روانشناسان دانشگاه استرلینگ انگلستان از داوطلبان حاضر در این مطالعه خواستند به تصاویری از دانشجویان دارای حالات چهره خنثی نگاه کنند و میزان غالب‌بودن شخصیت آن‌ها را ارزیابی کنند. آن‌ها همچنین از سوژه‌هایشان عکس گرفتند و از آن‌ها خواستند پرسشنامه‌هایی را درباره سطح قدرتشان پر کنند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٢٢ ] [ ٦:٥٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
در یک پارک زنی با یک مرد روی نیمکت نشسته بودند و به کودکانی که در حال بازی بودند نگاه می کردند. زن رو به مرد کرد و گفت: «پسری که لباس ورزشی قرمز دارد و از سرسره بالا می رود پسر من است.»
مرد در جواب گفت: «چه پسر زیبایی» و در ادامه گفت: «او هم پسر من است» و به پسری که تاب بازی می کرد اشاره کرد. مرد نگاهی به ساعتش انداخت و پسرش را صدا زد: «سامی وقت رفتن است.»
سامی که دلش نمی آمد از تاب پایین بیاید با خواهش گفت: «بابا جان فقط 5 دقیقه، باشه؟»
مرد سرش را تکان داد و قبول کرد. مرد و زن باز به صحبت ادامه دادند. دقایقی گذشت و پدر دوباره فرزندش را صدا زد: «سامی دیر می شود برویم. ولی سامی باز خواهش کرد: «5 دقیقه، این دفعه قول می دهم.»
مرد لبخند زد و باز قبول کرد. زن رو به مرد کرد و گفت: «شما آدم خونسردی هستید ولی فکر نمی کنید پسرتان با این کارها لوس بشود؟»
مرد جواب داد: «دو سال پیش یک راننده مست پسر بزرگم را در حال دوچرخه سواری زیر گرفت و کشت. من هیچگاه برای تام وقت کافی نگذاشته بودم و همیشه به خاطر این موضوع غصه می خورم. ولی حالا تصمیم گرفتم این اشتباه را در مورد سامی تکرار نکنم. سامی فکر می کند که 5 دقیقه بیشتر برای بازی کردن وقت دارد ولی حقیقت آن است که من 5 دقیقه بیشتر وقت می دهم تا بازی کردن و شادی او را ببینم. 5 دقیقه ای که دیگر هرگز نمی توانم بودن در کنار تام از دست رفته ام را تجربه کنم.»
[ ۱۳٩۳/٤/٢۱ ] [ ٧:٥٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

باور کنید تصاویر عجیب و مرموزی که در ادامه مشاهده خواهید کرد، مربوط به صحنه‌ای از سریال مردگان متحرک نیست، در واقع هم اکنون قصد داریم سری به یکی از بزرگ‌ترین گورستان‌های ماشین در سرتاسر جهان بزنیم، گورستان ماشین شاتیون (Chatillon) در کشور بلژیک.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٢۱ ] [ ٧:۳٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

این روزها زندگی ما با انواع گجت‌ها همراه شده است و در هر یک از آن‌ها حجم بالایی از اطلاعات را ذخیره کرده‌ایم. اما آیا تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که چه میزان اطلاعات در بدن انسان ذخیره شده است؟ پاسخ این سوال بسیار شگفت‌انگیز به‌نظر می‌‌رسد


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٢۱ ] [ ٧:٢٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

شباهت جالب موش‌ها در استفاده از سبیل صورتشان مانند استفاده انسان از انگشتان دست‌ها در جهت‌یابی است.

  تحقیقات جدید محققان دانشگاه کارولینای جنوبی نشان داده است موش‌ها عمدتا تغییرات خود در محیط زیست را با استفاده از سبیل‌هایشان انجام می‌دهند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٢۱ ] [ ٧:۱٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
هارون الرشید خواسته بود که هر کس رسول خدا (ص) را در طول عمرش دیده است نزد او بیاورند. بعد از مدتی، یک زن خیلی پیر را که به سختی راه می‌رفت نزد او آوردند.
هارون از پیرزن پرسید: «آیا تو خودت پیامبر را دیدی؟»
پیرزن جواب داد: «بله آقا!»
سپس پرسید آیا پیرزن گفته ای از پیامبر به یاد دارد، پیرزن گفت بله و گفت: «هنگامی که زمان پیری فرا می رسد دو چیز جوان می شوند، یکی امید و دیگری طمع.»
هارون از پیرزن تشکر کرد و به او یکصد دینار داد. پیرزن هم از هارون تشکر کرد و به بیرون از قصر برده شد. هنگام خروج از قصر، فکری به ذهنش رسید و خواهش کرد او را دوباره نزد هارون ببرند. وقتی برگشت، هارون پرسید: «چرا برگشتی پیرزن؟»
پیرزن گفت: «من فقط آمدم بپرسم پولی که به من دادید همین یک بار بود یا هر سال تکرار خواهد شد؟»
هارون فکر کرد: «عجب جمله ای پیامبر خدا (ص) فرمودند! این پیرزن با این حال و روز، هم امید به زندگی دارد و هم طمع پول بیشتر.» و بعد گفت: «نگران نباش، هر سال این پول به تو پرداخت خواهد شد.»
پیرزن هنگام خروج از قصر، آخرین نفس خود را کشید و از دنیا رفت.
[ ۱۳٩۳/٤/۱۸ ] [ ٧:۱٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان دانشگاه جورج واشنگتن موفق به کشف یک کلید خاموش/روشن در مغز شده‌اند که می‌تواند انسانها را بیهوش یا هوشیار کند.

  محققان با مطالعه یک بیمار مبتلا به صرع دریافتند پالس‌های الکتریکی یک بخش خاص در موارد مکرر باعث به خواب رفتن وی می‌شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱۸ ] [ ٧:۱٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان ژاپنی روشی را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند پیر شدن گلها را تا 50 درصد به تاخیر بیندازد؛ دستاوردی که می‌تواند به رمزگشایی از اسرار چگونگی جلوگیری از فروپاشی سلولی در موجودات دیگر منجر شود.

  محققان سازمان ملی تحقیقات کشاورزی و غذا در ژاپن با همکاری دانشگاه کاگوشیما از کشف ژنی خبر داده‌اند که به باور آنها مسئول عمر کوتاه یکی از انواع گل نیلوفر پیچ ژاپنی است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱۸ ] [ ٧:٠٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

ناسا اخیرا به نمایش تصاویر خارق‌العاده‌ای از یک کهکشان در فاصله 23 میلیون سال نوری از زمین پرداخته است.

  این نمایش نور کیهانی از کهکشان مارپیچی NGC 4258 (یا M106) شامل یک سیاه‌چاله غول‌پیکر، امواج شوک و منابع عظیم گاز است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱۸ ] [ ٦:٥٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان به رابطه میان پشه‌ها و پوست بدن انسان پی بردند.

  حتما برای شما هم پیش آمده که در یک گردش بیرون از خانه پشه‌ها به جانتان افتاده و چپ و راست مجبور شده اید آن‌ها را از خود برانید، در حالی که همین پشه‌ها که در حال خراب کردن گردش شما هستند، هیچ کاری به کار دوست شما که کنارتان قدم می‌زند، ندارند! به راستی موضوع از چه قرار است؟


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱۸ ] [ ٦:٥٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
یک روز خانواده لاک پشتها تصمیم گرفتند که به پیک نیک بروند. از آنجا که لاک پشت ها به صورت طبیعی در همه موارد یواش عمل می کنند، هفت سال طول کشید تا برای سفرشون آماده بشن! در نهایت خانواده لاک پشت خانه را برای پیدا کردن یک جای مناسب برای پیک نیک ترک کردند. در سال دوم سفرشان بالاخره جای مناسب رو پیدا کردند. برای مدتی حدود شش ماه محوطه رو تمیز کردند، سبد پیکنیک رو باز کردند، و مقدمات رو آماده کردند. بعد فهمیدند که نمک نیاوردند! 
پیکنیک بدون نمک یک فاجعه خواهد بود و همه آنها با این مورد موافق بودند. بعد از یک بحث طولانی، جوانترین لاک پشت برای آوردن نمک از خانه انتخاب شد. لاک پشت کوچولو ناله کرد، جیغ کشید و توی لاکش کلی بالا و پایین پرید اما به هر حال تو خانواده اون سریعترین لاک پشت بود. او قبول کرد که به یک شرط بره؛ اینکه هیچ کس تا وقتی اون برنگشته چیزی نخوره. خانواده قبول کردن و لاک پشت کوچولو به راه افتاد. سه سال گذشت و لاک پشت کوچولو برنگشت. پنج سال، شش سال و سپس در سال هفتم غیبت او، پیرترین لاک پشت دیگه نمی تونست به گرسنگی ادامه بده. او اعلام کرد که قصد داره غذا بخوره و شروع به باز کردن یک ساندویچ کرد. در این هنگام لاک پشت کوچولو ناگهان فریاد کنان از پشت یک درخت بیرون پرید و گفت: «دیدید می دونستم که منتظر نمی مونید. منم حالا نمی رم نمک بیارم!»
بعضی از ماها زندگیمون صرف انتظار کشیدن برای این می شه که دیگران به تعهداتی که ازشون انتظار داریم عمل کنن. آنقدر نگران کارهایی که دیگران انجام میدن هستیم که خودمون (عملاً) هیچ کاری انجام نمی دیم.
[ ۱۳٩۳/٤/۱٧ ] [ ٦:٤٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

نام کتاب:قدرت جذبه

نویسنده:بریان تریسلی و ران آردن

مترجم:خدیجه مالمیر

موضوع کتاب مصوّر حاضر، آشنایی با روش‌های جذب افراد و ایجاد روابط مطلوب و مؤثر اجتماعی است. نگارنده، معتقد است با یادگیری حقایقی ساده درباره جذابیت و تکنیک‌های مؤثر کتاب، می‌توان تعاملات اجتماعی و خانوادگی را بهبود بخشید. مطالب کتاب، با بیانی ساده، روان و آموزشی قصد در یاددهی مهارت‌های روابط بین فردی و موفقیت‌های اجتماعی دارد. اثر حاضر مشتمل بر سی و هشت فصل است و طی آن موضوعاتی چون تعریف جذابیت، جذب کردن زنان و مردان، ارتباطات حرکتی و بدنی، قدرت گوش دادن، چگونه سخن گفتن، به دست گرفتن هدایت گفتگو و قدرت جذابیت در مکالمات تلفنی طرح می‌شود."

[ ۱۳٩۳/٤/۱٦ ] [ ٦:٥٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

انسانها با وجود همه تفاوت‌های ظاهری و رفتاری، از 99.9 درصد کدهای ژنتیکی مشترک برخوردارند؛ اکنون یک فیزیکدان استرالیایی برای تعیین میزان داده‌های درون این کدها، نظریه اطلاعات را بر ماهیت پیچیده دی‌ان‌ای اعمال کرده است.

  درک مولر، فیزیک مهندس استرالیایی با استفاده از اصل دودویی، دو بیت داده را برای هر مولکول در دی‌ان‌ای اختصاص داده و این بیتها را برای کشف کل کد معادل 1.5 گیگابایت به بایت تبدیل کرد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱٦ ] [ ٦:٥۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پژوهش محققان دانشگاه وین نشان داد، پسرانی که در ماههای زمستانی به دنیا می‌آیند، بیشتر از متولدین تابستان احتمال چپ دستی دارند.

  روانشناسان دانشگاه وین با بررسی 13 هزار داوطلب بالغ دریافتند که در کل 7.5 درصد از زنان و 8.8 درصد از مردان در این بررسی، چپ دست هستند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱٦ ] [ ٦:٤۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
روزی کسی به خیام خردمند، که دوران کهنسالی را پشت سر می گذاشت گفت: «شما به یاد دارید دقیقا پدر بزرگ من، چه زمانی درگذشت؟»
خیام پرسید: «این پرسش برای چیست؟»
آن جوان گفت: «من تاریخ درگذشت همه خویشانم را بدست آورده ام و می خواهم روز وفات آنها بروم گورستان و برایشان دعا کنم و خیرات دهم و...»
خیام خندید و گفت: «آدم بدبختی هستی! خداوند تو را فرستاده تا شادی بیافرینی و دست زندگان و مستمندان را بگیری تا نمیرند تو به دنبال مردگانت هستی؟» بعد پشتش را به او کرد و گفت مرا با مرده پرستان کاری نیست و از او دور شد.
اندیشمند کشورمان ارد بزرگ می گوید: «کاویدن در غم ها ما را به خوشبختی نمی رساند.» و هم او در جایی دیگر می گوید: «آنکه ترانه زاری کشت می کند، تباهیدن زندگی اش را برداشت می کند.»
به امید آنکه همه ما ارزش زندگی را بدانیم و برای شادی هم بکوشیم.
[ ۱۳٩۳/٤/۱٥ ] [ ٧:٠٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

قبل از خرید هر وسیله‌ای، داشتن اطلاعات عمومی نسبی در مورد آن و مشورت در مورد مزایا و معایبش با افراد آگاه ضروری به نظر می‌رسد. در این میان  هنگام مواجهه با فروشندگان لپ‌تاپ با برخی جملات پرتکرار مواجه می‌شویم که شاید جالب باشد برخی از آنها را با هم مورد بررسی قرار دهیم. برای آگاهی از 5 جمله‌ای که بطور معمول در هنگام خرید لپ‌تاپ می‌شنویم ولی الزاما صحیح نیستند


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱٥ ] [ ٧:٠۱ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

مطالعه صورت گرفته توسط اخترشناسان آمریکایی نشان می‌دهد، سیاره‌های بیگانه Gliese g و Gliese d اساسا وجود خارجی نداشته و محققان لکه‌های خورشیدی ستاره میزبان را به اشتباه سیاره بیگانه شناسایی کرده‌ بودند.

  مطالعات قبلی عنوان می‌کرد که این 2 سیاره بیگانه در فاصله 22 سال نوری از زمین واقع شده و در منطقه گلدیلاکس (Goldilocks zone) ستاره میزبان قرار دارند که شانس وجود آب و میزبانی از حیات احتمالی را افزایش می‌دهد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱٥ ] [ ٦:٥۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
روزی گدایی به دیدن صوفی درویشی رفت و دید که او برروی تشکی مخملین در میان چادری زیبا که طناب هایش به گل میخ های طلایی گره خورده اند، نشسته است. گدا وقتی اینها را دید فریاد کشید: «این چه وضعی است؟ درویش محترم! من تعریف های زیادی از زهد و وارستگی شما شنیده ام اما با دیدن این همه تجملات در اطراف شما، کاملا سرخورده شدم.»
درویش خنده ای کرد و گفت : «من آماده ام تا تمامی اینها را ترک کنم و با تو همراه شوم.»
با گفتن این حرف درویش بلند شد و به دنبال گدا به راه افتاد. او حتی درنگ هم نکرد تا دمپایی هایش را به پا کند. بعد از مدت کوتاهی، گدا اظهار ناراحتی کرد و گفت: «من کاسه گداییم را در چادر تو جا گذاشته ام. من بدون کاسه گدایی چه کنم؟ لطفا کمی صبر کن تا من بروم و آن را بیاورم.»
صوفی خندید و گفت: «دوست من، گل میخ های طلای چادر من در زمین فرو رفته اند، نه در دل من، اما کاسه گدایی تو هنوز تو را تعقیب می کند.» 
در دنیا بودن، وابستگی نیست. وابستگی، حضور دنیا در ذهن است و وقتی دنیا در ذهن ناپدید می شود به آن وارستگی می گویند.
[ ۱۳٩۳/٤/۱٤ ] [ ٧:۱٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

می‌گوید اگر فقط 3 سال به عقب بازگردد، هیچ‌وقت ازدواج نمی‌کند. می‌گوید همسرش مرد خوبی است اما دلش برای آرامش، آزادی و حتی تنهایی‌اش تنگ شده است. فکر می‌کنم شاید قربانی یک انتخاب نادرست شده اما مهدی ‌محمد صادقی مشاور خانواده، متاهل‌های زیادی را مبتلا به درد او می‌داند. از نظر این مشاور خانواده، سال‌های سال است که بسیاری از متاهل‌ها ادعا می‌کنند آینده یک ازدواج همیشه به شیرینی روزهای شروعش نمی‌ماند و به همین دلیل به جوان‌های مجرد توصیه می‌کند که تا ابد مجرد بمانند. او گذشته از این ادعای متاهل‌ها، متهم‌های دیگری را برای طولانی شدن سن تجرد مقصر می‌داند و معتقد است مجرد‌هایی که از نیمه چهارمین دهه زندگی‌شان عبور کرده‌اند، با مشکلات بیشتری برای انتخاب شریک زندگی روبه‌رو هستند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱٤ ] [ ٧:۱٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
برگ در ابتدای زوال می افتد 

و میوه در ابتدای کمال ,بنگر که چگونه می افتی ؟ 
 

چون برگی زرد یا سیبی سرخ ؟  

[ ۱۳٩۳/٤/۱٤ ] [ ٧:٠٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

محققان دریافتند گونه‌هایی از پرندگان نوعی الگوهای پیچیده را روی تخم‌هایشان برای شناسایی آن‌ها از تخم‌های دیگر تکامل داده‌اند.

  برای تعدادی از پرندگان، شناسایی تخم‌هایشان می‌تواند موضوع مرگ و زندگی باشد.

 دانشمندان حاضر در این مطالعه از فناوری تشخیص تصویر برای نشان‌دادن این موضوع استفاده کردند که پرندگان از لانه‌هایشان در مقابل فاخته معمولی (؟؟؟؟؟؟؟که تخم نوزادش را در لانه دیگر پرندگان می‌گذارد) دفاع می‌کنند. این پرندگان الگوهای متمایزی را روی تخم‌هایشان تکامل داده‌اند تا آن‌ها را از تخم‌هایی که توسط فاخته در لانه‌هایشان گذاشته شده‌اند، تشخیص دهند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱٤ ] [ ٦:٥٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

کشنده‌ترین مار جهان در جزیره‌ای واقع در 32 کیلومتری آن سوی سواحل سائو پائولوی برزیل سکنی گزیده و زهر آن می‌تواند گوشت انسان را ذوب کند.

  جزیره Ilha de Queimada به اندازه‌ای خطرناک است که دولت برزیل ورود به آن را ممنوع اعلام کرده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱٤ ] [ ٦:۳۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
پادشاهی جایزه بزرگی برای هنرمندی گذاشت که بتواند به بهترین شکل، آرامش را تصویر کند. نقاشان بسیاری آثار خود را به قصر فرستادند. آن تابلو ها، تصاویری بودند از جنگل به هنگام غروب، رودهای آرام، کودکانی که در خاک می دویدند، رنگین کمان در آسمان، و قطرات شبنم بر گلبرگ گل سرخ.
پادشاه تمام تابلو ها را بررسی کرد، اما سرانجام فقط دو اثر را انتخاب کرد. اولی، تصویر دریاچه ی آرامی بود که کوههای عظیم و آسمان آبی را در خود منعکس کرده بود. در جای جایش می شد ابرهای کوچک و سفید را دید، و اگر دقیق نگاه می کردند، در گوشه ی چپ دریاچه، خانه ی کوچکی قرار داشت، پنجره اش باز بود، دود از دودکش آن بر می خواست، که نشان می داد شام گرم و نرمی آماده است. تصویر دوم هم کوهها را نمایش می داد. اما کوهها ناهموار بود، قله ها تیز و دندانه ای بود. آسمان بالای کوهها بطور بیرحمانه ای تاریک بود، و ابرها آبستن آذرخش، تگرگ و باران سیل آسا بود. این تابلو با تابلو های دیگری که برای مسابقه فرستاده بودند هیچ هماهنگی نداشت. اما وقتی آدم با دقت به تابلو نگاه می کرد، در بریدگی صخره ای شوم، جوجه پرنده ای را می دید. آنجا، در میان غرش وحشیانه ی طوفان، جوجه گنجشکی، آرام نشسته بود.
پادشاه درباریان را جمع کرد و اعلام کرد که برنده ی جایزه ی بهترین تصویر آرامش، تابلو دوم است. بعد توضیح داد: «آرامش آن چیزی نیست که در مکانی بی سر و صدا، بی مشکل و بدون کار سخت یافت می شود. آرامش چیزی است که می گذارد در میان شرایط سخت، آرامش در قلب ما حفظ شود. این تنها معنای حقیقی آرامش است.»
[ ۱۳٩۳/٤/۱۱ ] [ ٧:۱٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پژوهش جدید دانشمندان دانشگاه بث نشان داد نواحی بزرگ‌تر مغز شاید به گونه‌ای تکامل یافته‌اند که درک بیشتر و دقیق‌تری داشته باشند.

  افزایش اندازه نواحی مغز مانند غشای بصری بخش اساسی تکامل به شمار می‌آید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱۱ ] [ ٧:٠٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

نام کتاب:مدیریت کوروش بزرگ

نویسنده:گزنفون

ویرایش انگلیسی:لاری هدریک

برگردان و ویرایش فارسی:دکتر محمد ابراهیم محبوب

چه بسیار آموزه‌های مدیریت و رهبری را که از زبان بیگانگان بازگو می‌کنیم و چون نیک بنگریم ریشه در گفتار و کردار آشنایان دارد. آشنایی چون کوروش که همواره در نخستین صفحه‌های کتاب‌های تاریخمان با نام او آشنا شده‌ایم، درباره کشورگشایی‌هایش خوانده‌ایم، از پهناوری سرزمینمان در دوران پادشاهی‌اش به خود بالیده‌ایم ولی کم‌تر از چگونگی مدیریتش سخن به میان آورده‌ایم. کم‌تر بر آن بوده‌ایم که بیاموزیم از پندار و گفتار و کردار مدیری که به گفتۀ ویل دورانت ادارۀ «یکی از خوش اداره‌ترین دولت‌های همه دوره‌های تاریخی» را بر دوش داشته؛ و این کتاب به آن پرداخته است.

پیتر دراکر این کتاب را نخستین و هنوز بهترین کتابی می‌داند که در زمینه رهبری به نگارش درآمده است. در این کتاب، نگارنده ما را با تعریف نوینی از رهبری آشنا می‌کند که: رهبری یعنی گسترش افق دید پیرو، برکشیدن و بالابردن عملکرد او و شخصیتی فراسوی محدودیت‌هایش. در جای دیگر کوروش می‌گوید: «اگر بتوانید با دامن زدن به همکاری افراد برای رسیدن به هدف‌های مشترک، بدگمانی‌های میان آن‌ها را کاهش دهید، تفاوت آن‌ها، بیش‌تر نیروزا خواهد بود تا تنش زا».

باور کوروش به توان‌افزایی کارکنان را می‌توان در جای‌جای گفتار و کردار او یافت. کوروش بزرگ به افرادش می‌گوید: شما بیندیشید، من هم نظرم را می‌گویم» و یا در جایی دیگر رابطه دوسویه‌ خود و افراد زیرفرمانش را این گونه تعیین می‌کند «شما باید چشم از من برندارید تا ببینید آیا به آن چه می‌گویم عمل می‌کنم یا نه. من نیز شما را زیر نظر دارم تا هر کدام را که شایسته‌ بزرگ‌داشت بودید گرامی بدارم» و شاید بتوان سخن را در این مورد کوتاه کرد و به سرچشمه آزادمنشی رهبری او اشاره کرد و باور داشت «بردگی شایسته انسان نیست.»

امروزه کشورمان چه بسیار نیازمند آموختن شاه کلیدهایی است که سرزمین پهناور ایران‌مان را ساخت. شاه کلیدهایی مانند سخت‌کوشی و نهادینه کردن فرهنگ کار. شایسته است که «کار» را به شیوۀ کوروش ارج نهیم و سخنش را به گوش گیریم که «هرگز هنگام شام لب به خوراک نمی‌گشودم مگر این که در درازای روز چنان کار کرده باشم که شایسته خوردن باشم. حتا اسبانم برای دریافت علوفه باید عرق می‌ریختند» و این که «هموراه آروز داشته‌ام هیچ کسی در سپاه من دست به خوراک دراز نکند مگر این که به فراخور آن کوششی کرده باشد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱٠ ] [ ۸:۱۸ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
زمانی که من بچه بودم، مادرم علاقه داشت گهگاهی غذای ساده صبحانه را برای شب هم آماده کند. یک شب را خوب یادم مانده که مادرم پس از گذراندن یک روز سخت و طولانی در سر کار، شام ساده ای مانند صبحانه تهیه کرده بود. آن شب پس از زمان زیادی، مادرم بشقاب شام را با تخم مرغ، سوسیس و بیسکویت های بسیار سوخته، جلوی پدرم گذاشت. یادم می آید منتظر شدم ببینم آیا او هم متوجه سوختگی بیسکویتها شده است!
در آن وقت، همه کاری که پدرم انجام داد این بود که دستش را به طرف بیسکویت دراز کرد، لبخندی به مادرم زد و از من پرسید که روزم در مدرسه چطور بود. خاطرم نیست که آن شب چه جوابی به پدرم دادم، اما کاملاً یادم هست که او را تماشا می کردم که داشت کره و ژله روی آن بیسکویتهای سوخته می مالید و لقمه لقمه آنها را می خورد. یادم هست آن شب وقتی از سر میز غذا بلند شدم، شنیدم مادرم بابت سوختگی بیسکویت ها از پدرم عذر خواهی می کرد و هرگز جواب پدرم را فراموش نخواهم کرد که گفت: «اوه عزیزم، من عاشق بیسکویتهای خیلی برشته هستم.»
همان شب، کمی بعد که رفتم بابام را برای شب بخیر ببوسم، از او پرسیدم که آیا واقعاً دوست داشت که بیسکویتهاش سوخته باشد. او مرا در آغوش کشید و گفت: «مامان تو امروز روز سختی را در سرکار گذرانده و خیلی خسته است. بعلاوه، بیسکویت کمی سوخته هرگز کسی را نمی کشد!»
زندگی مملو از چیزهای ناقص و انسان هایی است که پر از کم و کاستی هستند. خود من در بعضی موارد، بهترین نیستم، مثلاً مانند خیلی از مردم، روزهای تولد و سالگردها را فراموش می کنم. اما در طول این سالها فهمیده ام که یکی از مهمترین راه حل ها برای ایجاد روابط سالم، مداوم و پایدار، درک و پذیرش عیب های همدیگر و شاد بودن از داشتن تفاوت با دیگران است. این موضوع را می توان به هر رابطه ای تعمیم داد. در واقع، تفاهم، اساس هر روابطی است، هر رابطه ای با همسر یا والدین، فرزند یا برادر،خواهر یا دوستی!
[ ۱۳٩۳/٤/۱٠ ] [ ٧:٢٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان گونه‌ای جدید موش فیلی را در بیابان‌های دوردست جنوب غربی افریقا کشف کرده‌اند.

  در حالی که این حیوان کوچک‌ترین عضو خانواده sengis است، از لحاظ ژنتیکی بیشتر به یک فیل نزدیک است تا به یک موش واقعی.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱٠ ] [ ٧:۱٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

چای سبز و عصاره آن برای درمان سرطان و همچنین بیماری‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما دانشمندان تلاش کرده‌اند توضیح دهند چگونه چای سبز و عصاره آن سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان و کاهش رشد سلول‌های سرطانی می‌شود.

  تحقیقات دانشمندان حاکی از آن است که EGCG، ترکیبات بیولوژیک فعال در چای سبز، با سرکوب آنزیم مرتبط با سرطان لوزالمعده، LDHA، متابولیسم سلول‌های سرطانی را تغییر می‌دهد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱٠ ] [ ٧:۱٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

اگر کاهش وزن آسان بود، هیچکس اضافه وزن نداشت! حقیقت این است که رولت تخم مرغ، خیلی خوشمزه‌تر از نیمرو است، مزه‌ی سیب زمینی سرخ‌کرده خیلی بهتر از سالاد کنار غذاست، و مرغ هم لذیذتر خواهد شد اگر آنرا سوخاری کرده باشید.

از طرف دیگر اما، تناسب اندام و داشتن وزنی سالم، خیلی بهتر از چاقی و داشتن اضافه وزن است.

اگر که انتخاب‌های صحیحتان را، به عاداتی سالم در زندگی‌تان تبدیل کنید، رسیدن به وزنی سالم، خیلی آسان‌تر خواهد شد. به عبارت دیگر، هنگامی که انتخاب‌های صحیحتان به عادات سالم تغییر پیدا کرد، رسیدن به اهداف تناسب اندامتان، دست یافتنی خواهد شد.

در این مطلب، عاداتی را به شما یادآور می‌شویم که مسبب اضافه وزن شما هستند. آنها را بشناسید و به تدریج تغییرشان دهید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱٠ ] [ ٧:۱٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
پادشاهی بیمار شد اما پزشکان دربار نتوانستند او را درمان کنند. پادشاه که نگران شده بود دستور داد اعلام کنند هر کس بتواند پادشاه را معالجه کند، پادشاه نصف قلمرو پادشاهی اش را به او خواهد بخشید.
تمام آدم های دانا دور هم جمع شدند تا ببیند چطور می شود شاه را معالجه کرد، اما هیچ یک ندانست. تنها یکی از مردان دانا گفت که فکر می کند می تواند شاه را معالجه کند. او گفت: «اگر یک آدم خوشبخت را پیدا کنید، پیراهنش را بردارید و تن شاه کنید، شاه معالجه می شود.»
شاه پیک هایش را برای پیدا کردن یک آدم خوشبخت فرستاد. آن ها در سرتاسر مملکت سفر کردند ولی نتوانستند آدم خوشبختی پیدا کنند. حتی یک نفر پیدا نشد که کاملا راضی باشد. آن که ثروت داشت، بیمار بود. آن که سالم بود در فقر دست و پا می زد، یا اگر سالم و ثروتمند بود زن و زندگی بدی داشت. یا اگر فرزندی داشت، فرزندانش بد بودند. خلاصه هر آدمی چیزی داشت که از آن گله و شکایت کند.
آخرهای یک شب، پسر شاه از کنار کلبه ای محقر و فقیرانه رد می شد که شنید یک نفر دارد چیزهایی می گوید: «شکر خدا که کارم را تمام کرده ام. سیر و پر غذا خورده ام و می توانم دراز بکشم و بخوابم! چه چیز دیگری می توانم بخواهم؟»
پسر شاه خوشحال شد و دستور داد که پیراهن مرد را بگیرند و پیش شاه بیاورند و به مرد هم هر چقدر بخواهد بدهند. پیک ها برای بیرون آوردن پیراهن مرد توی کلبه رفتند، اما مرد خوشبخت آن قدر فقیر بود که پیراهن نداشت!
[ ۱۳٩۳/٤/٩ ] [ ۸:٠٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دانشمندان فرانسوی و روسی دو نوع غبار را در جو مریخ کشف کردند.

  فضاپیمای مارکس‌اکسپرس متعلق به آژانس فضایی اروپا در دوم ژوئن سال 2003 به فضا پرتاب شد و بیش از یک دهه‌ است که حول مریخ می‌چرخد و خاک، ترکیب و جو آن را کنکاش می‌کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٩ ] [ ٧:۳٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

منجمان موفق به کشف کهکشانی شدند که دارای سه سیاهچاله است.

  تقریبا تمامی کهکشان‌های شناخته‌شده جهان دارای یک سیاهچاله عظیم در قلبشان هستند با این حال دانشمندان کهکشانی را یافته‌اند که سه سیاهچاله دارد و می‌تواند جد بسیاری از کهکشان‌هایی باشد که در حال کشف‌شدن هستند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٩ ] [ ٧:٢٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
مردی 80 ساله با پسر تحصیل کرده 45 ساله‌اش روی مبل خانه خود نشسته بودند. ناگهان کلاغی کنار پنجره‌شان نشست. پدر از فرزندش پرسید: «این چیه؟»
پسر پاسخ داد: «کلاغ.»
پس از چند دقیقه دوباره پرسید: «این چیه؟»
پسر گفت: «بابا من که همین الان بهتون گفتم، کلاغه.»
بعد از مدت کوتاهی پیر مرد برای سومین بار پرسید: «این چیه؟»
عصبانیت در پسرش موج می زد و با همان حالت گفت: «کلاغه، کلاغ!»
پدر به اتاقش رفت و با دفتر خاطراتی قدیمی برگشت. صفحه ای را باز کرد و به پسرش گفت که آن را بخواند. در آن صفحه این طور نوشته شده بود: «امروز پسر کوچکم 3 سال دارد و روی مبل نشسته است. هنگامی که کلاغی روی پنجره نشست، پسرم 23 بار نامش را از من پرسید و من 23 بار به او گفتم که نامش کلاغ است. هر بار او را عاشقانه بغل می‌کردم و به او جواب می‌دادم و جالب اینکه اصلاً عصبانی نمی‌شدم و در عوض علاقه بیشتری نسبت به او پیدا می‌کردم.»
[ ۱۳٩۳/٤/۸ ] [ ٧:٤۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

[ ۱۳٩۳/٤/۸ ] [ ٧:٢٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

شاید دره گرند کنیون یکی از معروف‌ترین دره‌های جهان باشد؛ ولی دره‌ای که در ادامه این مطلب به حضورتان معرفی می‌کنیم یکی از زیباترین و سرسبزترین دره‌های جهان به شمار می‌رود. دره‌ای که زیبایی بکر و چشم نوازش آن را به مقصد گردشگری بی‌نظیری مبدل نموده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۸ ] [ ٧:۱٥ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

سیاره بیگانه Gliese832c در فاصله 16 سال نوری از زمین، دارای فصل‌های مشابه زمین بوده و از قابلیت میزبانی از حیات برخوردار است.

  محققان دانشگاه نیوساوت‌ولز در استرالیا با بررسی تغییرات ناشی از گرانش این سیاره در زمان حرکات ستاره میزبان موفق به شناسایی سیاره Gliese832c شدند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۸ ] [ ٧:٠٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

مطالعات صورت گرفته توسط یک تیم بین‌المللی از محققان نشان می‌دهد، دهانه گیل در مریخ پوشیده از یخچال‌های باستانی متعلق به 3500 میلیون سال قبل است.

  مریخ باستانی احتمالا دارای ذخایر فراوان آب به شکل مایع بوده و چرخه‌های آبی- زمین‌شناسی این سیاره نیز بسیار سرد بوده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۸ ] [ ٦:٥٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]
یک روز بعد از ظهر وقتی اسمیت داشت از کار برمی گشت خانه، سر راه زن مسنی را دید که ماشینش خراب شده و ترسان توی برف ایستاده بود. اون زن برای او دست تکان داد تا متوقف شود. اسمیت پیاده شد و خودشو معرفی کرد و گفت من اومدم کمکتون کنم. زن گفت صدها ماشین از جلوی من رد شدند ولی کسی نایستاد، این واقعا لطف شماست. وقتی که او لاستیک رو عوض کرد و درب صندوق عقب رو بست و آماده رفتن شد، زن پرسید: «من چقدر باید بپردازم؟»
اسمیت به زن چنین گفت: «شما هیچ بدهی به من ندارید. من هم در این چنین شرایطی بوده ام و روزی یکنفر هم به من کمک کرد. همونطور که من به شما کمک کردم. اگر تو واقعا می خواهی که بدهیت رو به من بپردازی، باید این کار رو بکنی؛ نگذار زنجیر عشق به تو ختم بشه.»
چند مایل جلوتر، زن کافه کوچکی رو دید و رفت تو تا چیزی بخوره و بعد راهشو ادامه بده ولی نتونست بی توجه از لبخند شیرین زن پیشخدمتی بگذره که می بایست هشت ماهه باردار باشه و از خستگی روی پا بند نبود. او داستان زندگی پیشخدمت رو نمی دانست و احتمالا هیچ گاه هم نخواهد فهمید. وقتی که پیشخدمت رفت تا بقیه صد دلار شو بیاره، زن از در بیرون رفته بود، درحالیکه بر روی دستمال سفره یادداشتی رو باقی گذاشته بود.
وقتی پیشخدمت نوشته زن رو می خوند اشک در چشمانش جمع شده بود. در یادداشت چنین نوشته بود: «شما هیچ بدهی به من ندارید. من هم در این چنین شرایطی بوده ام و روزی یکنفر هم به من کمک کرد، همونطور که من به شما کمک کردم اگر تو واقعا می خواهی که بدهیت رو به من بپردازی، باید این کار رو بکنی؛ نگذار زنجیر عشق به تو ختم بشه!»
همان شب وقتی زن پیشخدمت از سرکار به خونه رفت در حالیکه به اون پول و یادداشت زن فکر می کرد به شوهرش گفت: «دوستت دارم اسمیت همه چیز داره درست میشه.»
به دیگران کمک کنیم بلاخره یک جا یکی به ما کمک میکنه و قول بدیم که نگذاریم هیچ وقت زنجیر عشق به ما ختم بشه.
[ ۱۳٩۳/٤/٤ ] [ ٧:۱٤ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا دریافتند که در زمان یادگیری، "تکرار کردن" همواره گزینه مناسبی نیست.

 محققان عصب شناس "Zachariah Reagh" و "Michael Yassa" دریافتند در حالی که تکرار کردن باعث افزایش محتوای واقعی خاطرات می‌شود، در عین حال می‌تواند میزان جزییات همراه این خاطرات را کاهش دهد؛ بدین معنا که جزییات دقیق و ظریف موضوع از بین می‌رود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٤ ] [ ٧:٠٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

دو محقق سوئیسی و استرالیایی در تحقیقاتشان نوعی عنکبوت که از ماهی تغذیه می‌کند را شناسایی کردند.

  عنکبوت‌ها معمولا در گوشه‌ای به انتظار می‌نشینند تا طعمه به دامشان بیفتد؛ طعمه‌هایی که بیشتر حشرات مختلف هستند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٤ ] [ ٧:٠۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی نوایی ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

کارشناس روابط عمومی----- گواهی نامه مدیر تور------ گواهی نامه فنون مذاکره------ گواهی نامه زبان بدن------- گواهی نامه +Network
لینک های مفید
صفحات اختصاصی
امکانات وب
RSS Feed

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز


Free Page Rank Tool